PREMIERA

2007.07.24

CANAL+ PREMIUM

Constans

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody Witold (Tadeusz Bradecki), którego ojciec zginął kilka lat wcześniej w górach, po skończeniu technikum elektrycznego idzie do wojska. Po odbyciu służby, dzięki znajomości z jednym z taterników, otrzymuje pracę w przedsiębiorstwie organizującym wystawy.

Ma w sobie dużo młodzieńczego idealizmu, który dość brutalnie zderza się z rzeczywistością. Okazuje się, że szef Witolda, Mariusz (Witold Pyrkosz) dopuszcza się finansowych nadużyć, a gdy matka bohatera (Zofia Mrozowska) trafia do szpitala, pielęgniarka Grażyna (Małgorzata Zajączkowska) informuje go, że chora leży na korytarzu, ponieważ Witold nie dał odpowiednio wcześniej łapówki. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej. Witold nie zyskuje sympatii kolegów z pracy, ponieważ odmawia udziału w finansowych malwersacjach szefa.

"Mój bohater jest przekonany o istnieniu constans moralnego, wartości, która liczy się zawsze, niezależnie od sytuacji, w największym zamęcie" - tłumaczył tytuł filmu reżyser KRZYSZTOF ZANUSSI. Ponieważ "Constans" powstał w roku 1980, odnajdywano w nim aluzje do ówczesnej sytuacji w Polsce i jasną deklarację reżysera, że bunt w imię zasad - czy to indywidualny, czy masowy, jak w przypadku "Solidarności" - ma zawsze sens, bez względu na konsekwencje. Po latach Zanussi przyznał zresztą, że w postaci Witolda ukrył w pewnym sensie samego siebie. "Bohater "Constans", jak wielu cnotliwych ludzi, dokuczliwie pokazuje innym swoją wyższość" - mówił w wywiadzie - "Ja też się martwię, że noszę pióropusz. W tę pułapkę wpadają nawet kandydaci na świętych. Ale co człowiek może zrobić z poczuciem własnej wyższości? Czuje się lepszy, bo jest obiektywnie lepszy".

Niektórzy zarzucali reżyserowi, że jego bohater jest "nieżyciowy", a swoją bezkompromisowością wzbudza irytację. Inni podkreślali, że "Constans" pokazuje piękny i szlachetny sposób postępowania, którego nie da się co prawda zrealizować w praktyce, ale o którym nigdy nie wolno zapominać. Podobał się również oszczędny język filmu, prosta, surowa forma oraz świetnie kreacje aktorskie. Tadeusz Bradecki okazał się odkryciem Zanussiego i wystąpił później w większości jego filmów (m.in. "Rok spokojnego słońca", "Stan posiadania", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" czy "Persona non grata"). Za rolę w "Constans" Bradecki otrzymał nagrodę aktorską podczas festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie. Bardzo przejmującą rolę stworzyła blisko 60-letnia wówczas Zofia Mrozowska, która zmarła trzy lata po premierze filmu. "Constans" był też bardzo doceniany za granicą. Na Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał Nagrodę Jury oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego, wyróżniony został również w Panamie oraz w Kartagenie. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1980 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury.
Constans
reżyseria:
Polska, 1980
Młody Witold (Tadeusz Bradecki), którego ojciec zginął kilka lat wcześniej w górach, po skończeniu technikum elektrycznego idzie do wojska. Po odbyciu służby, dzięki znajomości z jednym z taterników, otrzymuje pracę w przedsiębiorstwie organizującym wystawy.
film psychologiczny
Constans
4,0 5 1 10