PREMIERA

2005.05.18

CANAL+ PREMIUM

COOLER

The Cooler

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Las Vegas to dla jednych kraina fortun i spełnienia marzeń, dla innych życiowych porażek. Do tej ostatniej kategorii zdaje się należeć Bernie Lootz (William H. Macy). Ma za sobą nieudane małżeństwo, jego jedyny syn jest oszustem, a on sam czegokolwiek się nie dotknie, zamienia w klęskę.

Niepozorny i lekko kulejący Bernie to urodzony pechowiec, ale nieoczekiwanie staje się to jego sposobem na życie. Dawny kumpel Shelly Kaplow (Alec Baldwin), który jest szefem jednego z najstarszych w mieście kasyn, zna koleje losu Berniego i angażuje go w charakterze "coolera", czyli kogoś, kto zarażając własnym pechem, odbiera szczęście wygrywającym zbyt duże stawki. W ten sposób Bernie spłaca zaciągnięty u Kaplowa przed laty dług. Mężczyzna nie wierzy, że los kiedykolwiek się do niego uśmiechnie, dlatego z góry skazuje na niepowodzenie swój potencjalny związek z piękną kelnerką Natalie Belisario (Maria Bello). Ku wielkiemu zaskoczeniu kobieta wydaje się odwzajemniać jego uczucie. Miłość ta jest jednak nie na rękę Kaplowowi, gdyż pech przestaje prześladować Berniego i w życiu, i - co gorsza - w pracy. Kasyno traci prawie milion dolarów. Kaplow nie może dłużej narażać firmy na straty. Wierząc w instytucję i moc "coolera" postanawia odebrać Berniemu szczęśliwą miłość i przywrócić stan zaraźliwego pecha.

"Cooler" to trzecia pełnometrażowa fabuła w dorobku WAYNE'A KRAMERA, który kilkanaście lat temu zadebiutował horrorem "Blazeland". W postać Berniego wcielił się dyżurny nieudacznik i pechowiec hollywoodzkiego kina William H. Macy (nominacja do Oscara za "Fargo"). Aktora znamy z tak głośnych filmów, jak: "Dom gry", "Fakty i akty", "Happy, Texas", "Magnolia", "Hollywood atakuje!", "Niepokonany Seabiscuit", "Spartan" czy "Sahara". Ale Macy to również uznany scenarzysta ("Od drzwi do drzwi"), a także uczeń i asystent Davida Mameta. Duch tego ostatniego przejawia się w "Coolerze" w znakomitym scenariuszu i inteligentnych dialogach. W filmie występują również: aktorka o polsko-włoskich korzeniach Maria Bello ("Tylko w duecie", "Auto Focus", seriale "Pan i pani Smith", "Ostry dyżur"), Alec Baldwin ("Pod presją", "Pearl Harbor", "Aviator"), Ron Livingston ("Poszukiwana", "Adaptacja", serial "Kompania Braci") i Paul Sorvino ("Nixon", "Romeo i Julia", "Chłopcy z ferajny"). Zdjęcia kręcono w Reno, w kasynie "The Flamingo", które było wówczas w trakcie remontu, a w realizacji brali udział prawdziwi krupierzy.

Wśród wyróżnień, które zebrał "Cooler" jest nominacja do Oscara dla Baldwina, dwie nominacje do Złotych Globów (Bello, Baldwin) oraz nominacja do Nagrody Specjalnej za reżyserię na MFF w Sundance.

WASZE OPINIE

pp

Bardzo dobry film. Warty spędzenia czasu przed TV. Opowieść w filmie przedstawiona brawurowo. Są momenty śmieszne, poważne, po prostu film kompletny. Film bardzo dobry z bardzo dobrymi aktorami, którzy potrafili wcielić się doskonale w postacie przez nich grane. POLECAM!

Orton

Niezły film z bardzo dobrymi rolami Williama H. Macy, oraz Aleca Baldwina. Spokojny, momentami zabawny, a przede wszystkim niebanalny film okryty klimatem Las Vegas i
kasyn(a)

nubhi

To jakaś nowa odmiana? Schizotelefobia :-))))
Ja jak śpię to nie mam żadnej świadomości, albo inaczej mam nieświadomość.
I co robisz ze świadomością że leci jakiś film.Nie ja tego nie rozumiem, ale to może jest fajne, w sumie szkoda że jestem normalny.:-))))) no offence.
Aha filmik taki sobie, nastrojowa muzyczka, kupa drugorzędnych aktorów(oprócz WH Macy), w sumie strawny.
COOLER
reżyseria:
USA, 2003
Las Vegas to dla jednych kraina fortun i spełnienia marzeń, dla innych życiowych porażek. Do tej ostatniej kategorii zdaje się należeć Bernie Lootz (William H. Macy). Ma za sobą nieudane małżeństwo, jego jedyny syn jest oszustem, a on sam czegokolwiek się nie dotknie, zamienia w klęskę.
komedia
COOLER
4,3 5 1 24