Fox

PREMIERA

2006.07.02

CANAL+ PREMIUM

CÓRKA PREZYDENTA

First Daughter

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Samantha Mackenzie (Katie Holmes), jak każda dorastająca nastolatka, marzy o tym, żeby wyrwać się spod troskliwej opieki rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Choć pozornie ma wszystko, żeby zrealizować to marzenie - pieniądze, popularność i głowę na karku - jest jednak poważna przeszkoda.

Ojciec Samanthy, którym jest sam prezydent Stanów Zjednoczonych (Michael Keaton), nie tylko nie zgadza się na jej wyprowadzkę z domu, ale nawet do kina nie pozwala jej iść bez osobistej ochrony. Nadzieję na odrobinę samodzielności Samantha wiąże z wyjazdem na studia. Szybko jednak okazuje się, że z dala od Białego Domu jej życie wcale nie zmienia się drastycznie. Nadal krok w krok chodzą za nią goryle przysłani przez tatusia, a uczelniani koledzy nie pozwalają jej zapomnieć, że jest najsłynniejszą studentką w kraju. Kiedy natomiast żądna przygód Samantha bierze udział w postrzelonej studenckiej zabawie, już nazajutrz jej zdjęcia obiegają cały świat. Los uśmiecha się jednak do prezydentówny, kiedy poznaje przystojnego opiekuna z akademika Jamesa (Marc Blucas). Zakochuje się w nim bez pamięci i jest pewna, że wreszcie wie, czego chce. Wtedy jednak wychodzi na jaw, że Jack nie jest tym, za kogo się podaje.

"Córka prezydenta" to już piąty film wyreżyserowany przez FORESTA WHITAKERA, czarnoskórego aktora znanego m.in. z ról w takich filmach, jak "Pluton" (1986) Stone'a, "Good Morning, Vietnam" (1987) Levinsona, "Bird" (1988) Eastwooda - za główną rolę otrzymał nagrodę aktorską w Cannes, a także "Ghost Dog: Droga samuraja" (1999) Jarmuscha, "Telefon" (2002) Schumachera czy "Maria" (2005) Ferrary. Powierzono mu reżyserię "Córki prezydenta" nieprzypadkowo - Whitaker ceniony był dotąd za wyreżyserowane przez siebie komedie romantyczne "Czekając na miłość"(1995) z Whitney Houston i "Ulotna nadzieja" (1998) z Sandrą Bullock. Czarnoskóry twórca od razu zdecydował, że film, który opowiada o współczesnej księżniczce, utrzymany będzie w atmosferze baśni, dlatego wypełnił swój obraz symbolami i znaczącymi barwami. Ulubionym kolorem Samanthy jest więc królewski fiolet, a Biały Dom rozświetla żółć, czerwień, błękit i złoto, które nadają temu sformalizowanemu wnętrzu bajkowy nastrój. Niemniej ważne były suknie prezydentówny, które musiały być współczesne i baśniowe zarazem. Zaprojektowała je Vera Wang, Amerykanka chińskiego pochodzenia, laureatka Oscara mody, u której ubierają się m.in. Sharon Stone, Uma Thurman czy Victoria Beckham. Cena jednej sukni tej projektantki to około 10 tysięcy dolarów, nic więc dziwnego, że budżet filmu sięgnął 30 milionów dolarów.

Dla Whitakera od początku było jasne, że główną rolę powinna zagrać Katie Holmes, gwiazda serialu "Jezioro Marzeń", również oficjalna narzeczona Toma Cruise'a - 18 kwietnia 2006 roku przyszła na świat ich córka Suri. "Jako juror na festiwalu w Sundance zobaczyłem ją w filmie "Wizyta u April". Byłem wręcz zahipnotyzowany jej kreacją" - mówił zachwycony reżyser. "Katie jest obdarzona klasyczną urodą, którą przypomina młodą Audrey Hepburn z "Rzymskich wakacji" i "Sabriny". Ma przy tym wspaniałe poczucie humoru i nie boi się być śmieszna". Ojca Samanthy zagrał ostatecznie Michael Keaton, odtwórca głównej roli w filmach "Sok z żuka", "Batman" i "Powrót Batmana" Tima Burtona. Aktor, który naprawdę nazywa się Michael Douglas (!) szybko odnalazł się w roli prezydenta. "Nie wzorowałem się na żadnym konkretnym prezydencie, bo chciałem, by nasz bohater był oryginałem. John Mackenzie jest człowiekiem inteligentnym, otwartym na innych i pełnym zrozumienia, a do tego bardzo uczciwym" - mówił dziennikarzom. Najwięcej wysiłku, jak się okazało, udział w "Córce prezydenta" kosztował Marca Blucasa, który zagrał chłopaka Samanthy. "W jednej ze scen wynoszę Katie z baru, biegnę z nią ulicą, wchodzę po schodach i niosę ją korytarzem w akademiku. Gdy powtórzyliśmy tę scenę dwudziesty piąty raz, zdałem sobie sprawę, że można się porządnie zmęczyć nawet wtedy, gdy dźwiga się tak piękną aktorkę jak Katie." - zwierzał się wyeksploatowany aktor.

WASZE OPINIE

indy

całkiem spoko film choć tak jak ktoś wspomniał bardzo przewidywalny, można sie przy nim zreklasować, siadasz z dziewczyną i zapominać o innych problemach, teraz oglądacie bajke tylko z prawdziwymi aktorami... ogólnie nieźle eeeeeeeeeellllllllloooooooooo

Asiunia

Film.. super :) Bardzo mi sie podobł..:) Polecam ;d

Lily

do bani.. film dla dzieci.. nudy..
CÓRKA PREZYDENTA
reżyseria:
USA, 2004
Samantha Mackenzie (Katie Holmes), jak każda dorastająca nastolatka, marzy o tym, żeby wyrwać się spod troskliwej opieki rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Choć pozornie ma wszystko, żeby zrealizować to marzenie - pieniądze, popularność i głowę na karku - jest jednak poważna przeszkoda.
komedia romantyczna
CÓRKA PREZYDENTA
4,1 5 1 56