PREMIERA

2011.12.05

CANAL+ PREMIUM

Córka

The New Daughter

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/thriller

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

John James (Kevin Costner), świeżo rozwiedziony autor popularnych powieści, postanawia wyprowadzić się poza miasto.

Wraz z dziećmi - dorastającą córką Louisą (Ivana Baquero) i młodszym Samem (Gattlin Griffith) - zamieszkuje w starym domu w Południowej Karolinie. Relacja pisarza z nastoletnią córką jest dość napięta. Louisa obwinia go o odejście matki, która zostawiła całą trójkę dla innego mężczyzny. Podczas pierwszej wycieczki wokół domu, rodzina, ku ekscytacji Louisy, odnajduje w okolicy zapomniane groby. Pierwszej nocy dziewczyna słyszy też dziwne odgłosy dobiegające zza okien jej sypialni. Już pierwszego dnia John dowiaduje się, że z domem, do którego się wprowadzili, związana jest nieprzyjemna historia zaginionej kobiety. Na domiar złego Sam znajduje ukrytą w fortepianie nabitą strzelbę, a kot Louisy pada ofiarą niezidentyfikowanego zabójcy. Z czasem sama dziewczyna zaczyna się zmieniać. Jej zachowanie niepokoi ojca i nauczycieli. Znika na długie godziny, staje się agresywna. Ojciec, z początku obwiniający się za przemianę córki, szybko pojmuje, że jego rodzina znajduje się w szponach tajemniczego wroga. Chce zrobić wszystko, by ją uratować.

Historia o mężczyźnie, który znajduje w pobliżu domu opuszczony grobowiec, zrodziła się w głowie irlandzkiego pisarza Johna Connolly'ego. Autor, znany przede wszystkim z kryminalnych powieści o detektywie Charliem Parkerze, przeniósł pomysł na karty opowiadania, które z czasem zainteresowało filmowców. Scenariusz luźno oparty na tekście dublińczyka napisał John Travis, a zakupiła firma produkcyjna Gold Circle Films. "Córka" została pełnometrażowym debiutem reżyserskim LUISO BERDEJO, Hiszpana mającego na koncie scenariusz do głośnego thrillera "[Rec]". W "Córce" w początkowych scenach napięcie jest budowane w ciekawy, często spotykany w tym gatunku sposób. Uwaga koncentruje się na rodzinie po przejściach, szukającej azylu i miejsca, gdzie mogłaby rozpocząć nowe życie. Z czasem opowieść nabiera tempa, do akcji wkraczają mordercze istoty, a zdjęcia autorstwa Checco Varese tracą swój uprzedni charakter na rzecz rozedrganego obrazu rodem z "Blair Witch Project". Recenzenci dostrzegli także w obrazie Berdejo aspekty społeczne i psychologiczne, chowające się w cieniu mrocznych wydarzeń pierwszoplanowych. Ethan Gilsdorf pisał na portalu Boston Globe: "Mamy tu też bardziej metaforyczne i - bardziej nawet niepokojące - psychologiczne kino o niedotrzymywanych przez rodziców obietnicach, że zawsze będą chronić swe dzieci oraz o odwiecznym rozłamie między córkami i ojcami".

W roli Johna wystąpił Kevin Costner, który zawsze szczerze mówił o swojej niechęci do horrorów, tłumacząc go doświadczeniami z dzieciństwa, kiedy w wieku 6 lat obejrzał "Nie płacz, Charlotto" i przez kolejnych 15 nie był w stanie zasnąć bez zapalonej lampki. Berdejo o roli Costnera wypowiadał się tajemniczo: "Mam nadzieję, że uda nam się pokazać to, co zamierzaliśmy. Szczególnie pod koniec, kiedy ma miejsce wielka rzecz. Nie jestem pewien, czy odniesiemy sukces. Ale to właśnie lubię w filmach - gdy nie są pewniakami. Gdybym pracował w pewnym biznesie, zrobiłbym kolejną część "Tańczącego z wilkami" i "Bodyguard". Na planie "Córki" Costnerowi towarzyszyła znana z "Labiryntu Fauna" Ivana Baquero oraz Samantha Mathis ("Więcej czadu", "American Psycho").

WASZE OPINIE

gimbas

Teoretycznie pomysł dobry ale Kostner w "mrowisku" to jak dla mnie przesada

rass

już Canal+ potrafi zadbać by kolejny poniedziałek (czy to już norma) był koszmarkiem.

Blue-Grey

W zamierzeniach autorów miał to być zapewne oryginalny horror i przejmujący dramat o ojcowskiej miłości. A wyszedł filmowy koszmarek z Kevinem Costnerem w roli głównej. Jeśli chcecie zobaczyć, jak ów gwiazdor nakłada i zdejmuje swoje profesorskie okulary, to pewnie się nie zawiedziecie... Za podobne zmarnowanie potencjału tak przecież świetnie plastycznie opracowanych potworków - powinno się skazywać na filmowy czyściec w towarzystwie wszystkożernych mrówek...
Córka
reżyseria:
USA, 2009
John James (Kevin Costner), świeżo rozwiedziony autor popularnych powieści, postanawia wyprowadzić się poza miasto.
horror/thriller
Córka
4,0 5 1 20