PREMIERA

2008.12.21

CANAL+ PREMIUM

CUDOWNE DZIECKO

August Rush

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwoje młodych i utalentowanych muzyków przypadkowo spotyka się w Nowym Jorku i spędza najwspanialszy wieczór w życiu. Jednak szczęście szybko się kończy. Ona (Keri Russell), ceniona wiolonczelistka, musi wracać do hotelu, gdzie czeka na nią surowy ojciec (William Sadler), stawiający na pierwszym miejscu jej karierę muzyczną.

Zakochani umawiają się nazajutrz na Washington Square, jednak zaborczy pan Novacek krzyżuje im plany, zmuszając Lylę do zagrania w tym czasie kolejnego koncertu. Louis (Jonathan Rhys Meyers), świetny gitarzysta, członek słynnego irlandzkiego zespołu ma już nigdy nie zobaczyć dziewczyny, która jak się okazuje nosi w łonie jego dziecko. Novacek uważa macierzyństwo córki za poważną przeszkodę w jej karierze. Dochodzi między nimi do kłótni, po której Lyla w zaawansowanej już ciąży wybiega na ulicę i zostaje potrącona przez samochód. W ciężkim stanie trafia do szpitala, gdzie po odzyskaniu przytomności dowiaduje się, że dziecka nie udało się uratować. O tym, że to nieprawda, ojciec mówi jej dopiero na łożu śmierci. Lyla wyrusza na poszukiwanie syna (Freddie Highmore), który od 11 lat mieszka w domu dziecka i wierzy, że rodzice żyją i kiedyś go odnajdą. W przekonaniu tym utrzymuje chłopca muzyka, która dobiega do niego z wewnętrznego świata i której nikt inni nie jest w stanie słyszeć. Tajemniczy muzyczny talent Evana przyciąga ku niemu wielu ludzi o różnych intencjach.

Za "Cudownym dzieckiem", familijną baśnią porównywaną do dickensowskiego "Olivera Twista", stoi pochodząca z Irlandii KIRSTEN SHERIDAN, córka znanego reżysera Jima Sheridana. Kirsten wspólnie z siostrą i ojcem jest autorką nominowanego do Oscara i Złotego Globu scenariusza do "Naszej Ameryki", opowiadającej o losach nowojorskich imigrantów z Irlandii. Samodzielnym kinowym debiutem artystki był obraz "Disco Pigs", dzięki któremu przestała być postrzegana przez pryzmat sławnego ojca, reżysera m.in. "Mojej lewej stopy" i "W imię ojca". Pracując nad "Cudownym dzieckiem" Sheridan posłużyła się tekstem doświadczonych scenarzystów Nicka Castle'a i Jamesa V. Harta, dla których nie było to pierwsze zetknięcie z baśniową poetyką. Castle i Hart współtworzyli m.in. familijny przebój Spielberga "Hook".

Jednym z większych wyzwań, jakie stanęło przed ekipą "Cudownego dziecka" było znalezienie wykonawcy tytułowej roli. Ostatecznie wybór padł na Freddiego Highmore'a, który mimo zaledwie 15 lat w chwili przyjęcia roli mógł pochwalić się już występami u boku Johnny'ego Deppa w "Charliem i fabryce czekolady" i "Marzycielu". Do roli utalentowanego muzyka Sheridan zaangażowała swego rodaka, zdobywcę Złotego Globu za świetnego "Elvisa - Zanim został królem", Jonathana Rhys Meyersa, który podobnie jak jego filmowy syn większość dzieciństwa spędził w domu dziecka. Meyersa po raz pierwszy zauważono w "Idolu" Todda Haynesa w 1998 roku. Zaraz potem zagrał Chirona u boku Anthony'ego Hopkinsa i Jessiki Lange w "Tytusie Andronikusie". Filmowcy chętnie obsadzają go w rolach charakterystycznych, ale niejednoznacznych, które niepokoją i raczej nie budzą sympatii ("Pokolenie P", "Odpoczniesz po śmierci", "Vanity Fair. Targowisko próżności", "Wszystko gra" czy "Aleksander"). Aktor otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę Henryka VIII w serialu "Dynastia Tudorów". Dla Robina Williamsa natomiast "Cudowne dziecko" mogłoby być powrotem do charakterystycznego dla aktora repertuaru familijnego, gdyby nie fakt, że wciela się w nim w postać negatywną - człowieka wykorzystującego talent chłopca. Williams, jeden z żywych symboli Hollywood i najlepiej opłacanych aktorów lat 90., jest twórcą m.in. niezapomnianej kreacji bezdomnego poszukującego Świętego Graala w "Fisher King" i niekonwencjonalnego psychoterapeuty w "Buntowniku z wyboru", za którego otrzymał jedynego jak dotąd Oscara.

W filmie Sheridan szczególną rolę odgrywa muzyka, bowiem chłopiec wierzy, że dzięki niej odnajdzie rodziców. Jej kompozytor Mark Mancina spędził nad ścieżką dźwiękową filmu półtora roku. Jako pierwszy powstał finałowy temat, który zgodnie z zamysłem artysty "jest źródłem dźwięków i tematów towarzyszących chłopcu przez całe życie. Wszystkie melodie, które widz podprogowo słyszał w różnych momentach filmu, łączą się w całość właśnie w końcowym utworze". Napisana specjalnie dla filmu przez Jamala Josepha, Charlesa Macka i Tevina Thomasa piosenka "Raise It Up" przyniosła "Cudownemu dziecku" jedyną nominację do Oscara.

WASZE OPINIE

"kasia"

Świetny, typowo "babski" film. Polecam.

lukmate

Obejrzałem przed chwilą, żona płakała, mi też oczy się zaszkliły, ale jakoś wytrzymałem (mam 33 lata), polecam film, porusza i wlewa nadzieje w serca, wiem, to tylko film, ale czasami dobrze jest coś takiego zobaczyć...

bj10

Coś niesamowitego...pomimo, że ogladalem poraz pierwszy film w grudniu to jak tylko leci w canal+ to musze go obejrzeć. Świetne kino, świetna muzyka,i świetni aktorzy...Poruszający!
CUDOWNE DZIECKO
reżyseria:
USA, 2007
Dwoje młodych i utalentowanych muzyków przypadkowo spotyka się w Nowym Jorku i spędza najwspanialszy wieczór w życiu. Jednak szczęście szybko się kończy. Ona (Keri Russell), ceniona wiolonczelistka, musi wracać do hotelu, gdzie czeka na nią surowy ojciec (William Sadler), stawiający na pierwszym miejscu jej karierę muzyczną.
melodramat
CUDOWNE DZIECKO
4,7 5 1 190