PREMIERA

2013.07.14

CANAL+ PREMIUM

2013.10.13

CANAL+1

Cudowne lato

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy/czarna komedia

Opis

Senna polska prowincja. Kitka (Helena Sujecka), nastolatka z wielkimi marzeniami, dorasta bez matki, za to pod troskliwą kuratelą ojca, cmentarnego kamieniarza (Marek Kasprzyk).

Matka Kitki, Helena (Katarzyna Figura), była lokalną pięknością a la Marilyn Monroe, ale zginęła przygnieciona płytą nagrobną. Kitka ma z nią jednak "zagrobowy" kontakt - matka z zaświatów pomaga jej m.in. w rozwiązywaniu problemów sercowych. A tych przysparzają jej dwaj adoratorzy: jeden z pracowników ojca, Rudy (Cezary Łukasiewicz) i Konrad (Antoni Pawlicki), syn właściciela zakładu pogrzebowego, w którego objęciach chętnie zobaczyłby Kitkę jej dziadek (Jerzy Trela). Sama Kitka zaś, obciążona, ale i uniesiona lokalnym mitem pięknej matki, marzy o innym życiu, w innym miejscu i na innych zasadach. Póki co, zatrudnia się na miejscu w fabryczce skarpet.

"Cudowne lato", czarna komedia RYSZARDA BRYLSKIEGO, wyróżnia się na tle polskich produkcji przede wszystkim niezwykłym, ociekającym absurdem, zaczerpniętym po trosze z czeskiego kina klimatem. "Ktoś pomyślał, że miłość można znaleźć gdzieś poza Warszawą!" - ironicznie konstatował recenzent portalu Filmweb, doceniając w filmie Brylskiego oryginalnych bohaterów i niesztampowe pomysły scenariuszowe, a także inną niż zwykle lokalizację. Ryszard Brylski został obsypany nagrodami za swój poprzedni film "Żurek", otrzymał m.in. trzy nagrody na festiwalu w Gdyni, dwa Orły i nagrodę publiczności we Wrześni. Zazwyczaj reżyseruje według własnych scenariuszy inspirowanych literaturą. Tym razem jednak podparł się szkicem scenariusza, którego autorką jest Agata Nowak, wówczas studentka Wydziału Scenopisarstwa FAMU, czyli praskiej szkoły filmowej. Scenariusz był jej pracą dyplomową, którą zakończyła drugi rok studiów, ale też zdobyła drugą nagrodę polskiej edycji prestiżowego scenariuszowego konkursu Hartley-Merrill. W jury zasiadali wówczas Stanisław Różewicz, ogromny admirator tekstu Nowak i Piotr Dzięcioł z Opus Film, który został producentem "Cudownego lata". Brylski rozwinął później scenariusz Agaty Nowak wraz z Wojciechem Lepianką i wpadł na pomysł, aby odkrytą w "Żurku" na nowo Katarzynę Figurę obsadzić tu w podwójnej roli - matki głównej bohaterki i cygańskiej wróżki. - Chciałem trochę udziwnić świat, do którego trafia Kitka. Z rzeczywistości, z którą trochę się nie godzi, wkracza w świat magii i cygańskich wróżb, też realny, ale dziwny. Pamiętam go dobrze z dzieciństwa, kiedy Cyganie ze swoimi taborami przyjeżdżali do mojego miasteczka. Nieśli z sobą jakąś tajemnicę- mówił reżyser w wywiadzie dla portalu Audiowizualni.pl. Dzieła dopełniła znakomita obsada z debiutującą w głównej roli Heleną Sujecką. Katarzyna Figura udowodniła, że wciąż jest aktorką, której możliwości nie znamy, Jerzy Trela potwierdził swoją niezaprzeczalną markę, a Marek Kasprzyk, w roli owdowiałego ojca Kitki, stworzył postać na styku tragedii i farsy, która najdłużej chyba zostaje w pamięci. "Cudowne lato" otrzymało nagrodę Zielonogórskiego Klubu Kultury Filmowej na najstarszym polskim festiwalu filmów fabularnych w Łagowie, a także nagrody na festiwalach w Seattle i Chicago.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

maniatv

Koń jaki jest każdy widzi.
Chwalenie filmu ma sens na portalach kinowych. Jednak TU warto oceniać przez pryzmat miejsca projekcji. Pokazywanie filmiku (o którym nikt nie słyszał) zmontowanego 4 lata temu, na stacji premium w weekend? Niesmaczne. Kpina z abonentów.
Nie dziwię się, że filmowi decydenci plują (N)Wam w gębę twierdząc, "wyboru filmów emitowanych na antenie CANAL+ dokonujemy na podstawie ich atrakcyjności, a nie pod kątem studiów filmowych bądź dystrybutorów, od których pochodzą" . Dla dobra i na zyczenie abonentów- nie dodaliNic tylko chwalić. Może FM wpadnie, Konkurencja prawie żadna.

zalogowany

Prosta opowiastka zakończona prostym morałem, ze szczęścia nie trzeba szukać daleko. I słusznie. Zamiast uszczęśliwiać się wyczekiwanymi produkcjami z odległego Hollywood, czasami warto zainteresować się tym, co proponuje rodzime kino. Film Ryszarda Brylskiego to zgrabne połączenie komedii obyczajowej z ghost story. Historia dziewczyny rozpoczynającej dorosłe życie została tu umieszczona na tle wypełnionym symbolami śmierci. Efekt, o dziwo, bardzo udany. Ten "romans prowincjonalny" o pannie, której przyszło wybierać między empatycznym z natury kamieniarzem a empatycznym z wyszkolenia przedsiębiorcą pogrzebowym, to jeden z najsympatyczniejszych polskich filmów ostatnich lat. Oczywiście został zignorowany przed krytykę i publiczność, a na swą telewizyjną premierę musiał czekać dwa i pół roku.
Cudowne lato
reżyseria:
Polska, 2010
Senna polska prowincja. Kitka (Helena Sujecka), nastolatka z wielkimi marzeniami, dorasta bez matki, za to pod troskliwą kuratelą ojca, cmentarnego kamieniarza (Marek Kasprzyk).
obyczajowy/czarna komedia
Cudowne lato