PREMIERA

2011.11.05

CANAL+ PREMIUM

Cudowny świat przyrody 4

Nature Wonder Land IV

Japonia, 2011

reżyseria:

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Natura kryje wiele fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody" to serial dokumentalny, który wiele z nich przed nami odsłania. W czwartej serii twórcy dokumentu znów odwiedzają najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi i w każdym kolejnym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.

Dzika przyroda pisze scenariusze i opowiada historie, które mogą stanowić źródło fascynacji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Widzowie mają okazję m.in. poznać żyrafy z Nigru, spotkać wyróżniające się charakterystycznym nosem małpy z rodziny makakowatych żyjące na Borneo, zbliżyć się do pancernika olbrzymiego, zobaczyć jak wygląda karakal, czyli ryś stepowy, a także odkryć wiele innych przyrodniczych sekretów.

ODCINEK 1. Witamy w raju dla żyraf. Niger
Żyrafy to najwyższe zwierzęta na Ziemi. Żyją w stadach o hierarchicznej strukturze. Samce rywalizują o samice, tocząc niezwykłe pojedynki siłowe, polegające na przeginaniu na bok szyi przeciwnika. Zwierzęta te są wyjątkowe nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny. Ich płuca są 8 razy większe od ludzkich, a serce ma długość 60 cm i waży 9 kg. Jest ono na tyle duże, żeby mogło skutecznie pompować krew do mózgu, na wysokość 2,4 metra, wytwarzając ciśnienie prawie trzy razy większe niż u przeciętnego człowieka. W pierwszym odcinku IV sezonu "Cudownego Świata Przyrody" widzowie będą mogli obserwować zachowania żyraf w ich naturalnym środowisku. Niger, państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze, jest prawdziwym rajem dla tych zwierząt. Żyrafy nie są pod ochroną, jednak tutejsi mieszkańcy otaczają je opieką, ponieważ żyrafy poprzez zjadanie rosnących zbyt obficie dzikich arbuzów pomagają oczyszczać grunty rolne.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 5 listopada 2011, 14:30

ODCINEK 2. Uskrzydlony łowca - rybołów. Japonia
Rybołów to gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego. Jego polowanie jest wyjątkowym i niezapomnianym widowiskiem. Wypatrując ryb, drapieżnik krąży na wysokości od 20 do 50 m nad wodą. Gdy ujrzy potencjalną ofiarę, składa skrzydła i pikuje z prędkością 60 km/h pionowo. Przed zanurkowaniem wysuwa do przodu nogi i łapie zdobycz ostrymi pazurami. Rybołów potrafi nurkować i przez chwilę pływać po powierzchni wody rozpostartymi skrzydłami. Aby poderwać się do lotu, uderza silnie skrzydłami. W filmie autorzy pokazują w zwolnionym tempie zarówno polowanie rybołowa pod wodą, jak i wypatrywanie ofiary na powierzchni.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 12 listopada 2011, 14:30

ODCINEK 3. Ustąpić, by wygrać. Nosacz Borneo
Jego długi nos i duży brzuch niezbędny do trawienia owoców i liści natychmiast przyciągają wzrok. Nosacz to gatunek małpy z rodziny makakowatych, żyjący w tropikalnych lasach deszczowych na Borneo, wyspie w Azji Południowo-Wschodniej. Podobnie jak wygląd, jego zachowanie również jest wyjątkowe. Pożywieniem nosacza są najczęściej liście, które dla innych zwierząt bywają trujące. W dodatku małpy te potrafią cofać pokarm z żołądka i ponownie przeżuwać. W przypadku konfrontacji nawet z dużo mniejszym przeciwnikiem potężny samiec, ważący do 24 kg ucieka. W 2000 r. te wyjątkowe zwierzęta zostały umieszczone na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów jako gatunek zagrożony wyginięciem. Główną przyczyną spadku ich liczebności jest karczowanie lasów na Borneo.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 12 listopada 2011, 14:30

ODCINEK 4. Fascynujący taniec tajemniczych ryb. Okolice Palau
U wybrzeży Republiki Palau, wyspiarskiego państwa położonego na Oceanie Spokojnym, nagle pojawia się 100 tysięcy ryb z rodziny lucjanowatych. Nie wiadomo skąd znalazły się w tych wodach, ani dokąd odpłyną. Ich ubarwienie to podłużne żółte i niebieskie prążki. Ryby przypływają w te okolice, aby odbyć tarło. Na ten czas zmieniają ubarwienie - samce stają się czarne, a samice białe. Kolejnym objawem nadchodzącego tarła jest niezwykły taniec godowy. Po zakończeniu tarła, ryby nagle odpływają. Dokument jest zapisem badań japońskiego naukowca nad tajemniczym zachowaniem ryb, których przyszłość związana jest z przepływem prądów.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 26 listopada 2011, 14:30

ODCINEK 5. Liczni goście pieska preriowego
Pieski preriowe, krewni wiewiórki, żyją na ogromnym trawiastym obszarze prerii Stanów Zjednoczonych. Nazywane są pieskami, ponieważ w chwili zagrożenia lub gdy je coś zainteresuje, wydają odgłosy podobne do szczekania. Zwierzęta te drążąc sieć korytarzy i tuneli, tworzą podziemne miasta, w których może zamieszkać nawet do 2500 osobników. Wiele innych zwierząt odwiedza ich miasteczka we własnych interesach, np. przebiegły kojot przychodzi w poszukiwaniu łatwej ofiary. Nawet stada ogromnych bizonów okupują czasem te tereny. Dlaczego pieski preriowe kłopoczą się z budowaniem tak wielkich domów? Dlaczego inne zwierzęta przeszkadzają im w życiu codziennym? "Liczni goście..." odkrywają nową legendę o dobrodusznych pieskach zamieszkujących trawiaste tereny.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 3 grudnia 2011, 14:30

ODCINEK 6. Ptak śniegów - pardwa górska. Japonia
Uznana za wyjątkowy okaz przyrody, pardwa górska jest bardzo dobrze przystosowana do życia w skrajnie trudnych warunkach. Występuje m.in. na terenach góry Mount Tateyama w północnej Japonii. Owijając się swoimi białymi piórkami, ptak ten może żyć nawet w temperaturze 20 stopni Celsjusza poniżej zera i zakopywać się w śniegu do snu. Gatunek przybył do Japonii podczas okresu lodowcowego i osiedlił się w zimnych łańcuchach górskich. Kiedy klimat się nieco ociepla, pardwy składają jaja, a w czasie krótkiego lata małe pisklęta muszą przygotować się do przeżycia mroźnej zimy.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 10 grudnia 2011, 14:30

ODCINEK 7. Płochliwy mieszkaniec Sawanny - pancernik olbrzymi. Brazylia
Okryty masywnym pancerzem, pancernik olbrzymi, osiąga do 1,5 metra długości, żyje na brazylijskiej sawannie i jest w stanie agresywnie drążyć w ziemi w celu budowy domu lub znalezienia pożywienia. Ze względu na ich niewielką liczbę i płochliwość, ludzie uważają je za zwierzęta "widmo", gdyż są bardzo rzadko spotykane. Przez 2 miesiące kamery uważnie filmowały ich energiczne kopanie nor, stanie na dwóch tylnych kończynach i wiele więcej - obrazy, których nikt wcześniej nie widział. Odkryta zostaję tajemnica pancernika olbrzymiego.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 17 grudnia 2011, 14:30

ODCINEK 8. Mrówkojad olbrzymi. Ameryka Południowa
Z podłużną głową i 60-centymetrowym językiem zamieszkujący tereny Ameryki Południowej mrówkojad olbrzymi łamie wszelkie kanony wyglądu w świecie zwierząt. Żyje samotnie i łączy się w pary tylko w okresie godów. Jak sama nazwa wskazuje, żywi się jedynie mrówkami oraz termitami i jest najrzadszym ze wszystkich mrówkojadów. Ze względu na zmiany środowiskowe zagrożony jest wyginięciem. Dokument pokazuje pełną spokoju naturę mrówkojada olbrzymiego, który nie podejmuje się walki ani z wrogiem, ani ze swoim towarzyszem.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 24 grudnia 2011, 14:30

ODCINEK 9. Łowienie ryb na przynętę. Antennarius striatus. Japonia
Mimo iż same są rybami, antennarius striatus polują na inne ryby. Ich cechą charakterystyczną jest narząd wyglądający jak wędka. Jest to wabik przymocowany do końca promienia płetwy. Poruszając nim, antennarius striatus zwabiają mniejsze od siebie ryby. Kiedy ofiara się zbliża, drapieżnik jest w stanie złapać ją w zdumiewającym czasie 0,007 sekundy. Kolejną zaskakującą umiejętnością jest wykorzystywanie płetw jako nóg i swobodne kroczenie po dnie morza. Antennatius striatus dorastają jedynie do 10 centymetrów długości i bardzo trudno je spotkać. Ekipa "Cudownego świat przyrody" podjęła wyzwanie sfilmowania ich w okolicach wybrzeży Japonii i pokazała fascynujące kształty i taktyki łowieckie w świecie jedynego wędkarza wśród ryb.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 31 grudnia 2011, 14:30

ODCINEK 10. Ośmiornica - mistrzyni imitacji. Indonezja
Ośmiornica thaumoctopus mimicus jest wyjątkowym gatunkiem głowonoga z rodziny ośmiornicowatych. Występuje w płytkich wodach o miękkim, piaszczystym lub mulistym podłożu. Potrafi upodobnić się do kilkunastu gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich np. ukwiałów, skrzydlic czy ogończy. Nie ma do końca jasności, dlaczego to robi, faktem jest natomiast, że jest to zwierzę bardzo płochliwe. Zdobyte po raz pierwszy, unikatowe ujęcia pokazują poczynania ośmiornicy i jej transformacje w wodach wybrzeża wyspy Celebes w Indonezji.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 7 stycznia 2012, 14:30

ODCINEK 11. Skora do zabawy królowa papug ara żółtoskrzydła - Peru.
Przyciągająca wzrok ara żółtoskrzydła zamieszkuje amazońską dżunglę Ameryki Południowej. Mierząc od czubka głowy do końca ogona, osiąga metr długości. Często nazywana jest "królową papug", gdyż została hojnie obdarowana kolorami. Badacze twierdzą, że ara żółtoskrzydła uwielbia zabawę. Tajemnicą jej zamiłowania do rozrywki jest ponadprzeciętna inteligencja. Wisząc do góry nogami na gałęzi, lubi swawolnie straszyć inne ptaki. Jednak kiedy pojawiają się młode, wszystko się zmienia, gdyż rodzice muszą teraz zaspokoić ogromny apetyt swojego potomstwa. Kamera pokazuje nieznane dotąd tajemnice życia "królowej papug".
PREMIERA: CANAL+, sobota, 14 stycznia 2012, 14:30

ODCINEK 12. Latający kot - karakal. Namibia
Karakal jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych, żyjącym na suchych terenach Afryki. Jest o wiele większy niż udomowione koty i znany z niesamowitych umiejętności polowania. Potrafi złapać ofiarę nawet tej samej wielkości, a prędkością dorównuje gepardowi. Jest również w stanie jednym susem pokonać odległość 3 metrów i skoczyć na zdumiewającą wysokość, aby złapać lecącego ptaka. Z powodu ubogości suchych terenów, karakal musi być zdolny do polowania na wiele różnych rodzajów zwierząt. Kamera ukazuje tajemnice życia dzikiego kota i obserwuje jego przystosowanie do przeżycia na terenach ciężkich do przetrwania.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 21 stycznia 2012, 14:30

ODCINEK 13. Twarda szkoła życia. Szakal czaprakowy - Tanzania.
Żyjący w Serengeti na równinach Tanzanii szakal czaprakowy ma unikalny sposób opiekowania się młodymi. Jedno z potomstwa urodzonego poprzedniego roku zostaje w legowisku, aby pomoc opiekować się kolejnym miotem. Pomocnik ten jest gotów poświęcić życie, by zapewnić młodszemu rodzeństwu pożywienie i obronić ich przed drapieżnikami. Rodzice traktują go jednak bardzo surowo i nie dzielą się nawet z nim pożywieniem. Jeśli jednak przetrwa okres opieki nad rodzeństwem, zyskuje możliwość niezależnego życia.
PREMIERA: CANAL+, sobota, 28 stycznia 2012, 14:30

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gonia1708

Moglabym oglądać tą cudowna serię dokumentów bez przerwy - POLECAM :)
Cudowny świat przyrody 4
reżyseria:
Japonia, 2011
Natura kryje wiele fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody" to serial dokumentalny, który wiele z nich przed nami odsłania. W czwartej serii twórcy dokumentu znów odwiedzają najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi i w każdym kolejnym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.
serial dokumentalny
Cudowny świat przyrody 4
3,9 5 1 8