PREMIERA

2012.02.14

CANAL+ PREMIUM

Cudowny świat przyrody 5

Nature Wonder Land V

Japonia, 2011

, ,

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 24 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Natura kryje mnóstwo fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody" to serial dokumentalny, który wiele z nich odsłania. W piątej serii twórcy odwiedzają kolejne odległe, ciekawe zakątki Ziemi i w każdym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.

ODCINEK 1. Widowisko w ciemnościach. Ryby świecące - Filipiny
W ciemnościach podwodnych jaskiń nieopodal wyspy koralowej Mactan po środku Archipelagu Filipińskiego płetwonurkowie poszukują święcących ryb, znanych głównie z opowieści rybaków. Ich ławice, podróżujące nocą w płytkich wodach oceanu, są porównywane do podmorskiej Drogi Mlecznej. Kiedy w końcu z mroku wyłaniają się te osobliwe stworzenia okazuje się, że swój blask zawdzięczają świecącym bakteriom, znajdującym się w plamach pod ich wielkimi oczami. Świecenie jest więc wynikiem i przykładem symbiozy pomiędzy rybami i bakteriami.

PREMIERA: sobota, 4 lutego 2012, 14:30

ODCINEK 2. Wędrująca szyszka. Pangolin pięciopalczasty - Tajwan
Na Ziemi istnieje jeden gatunek ssaka, który ma łuski. To prowadzący nocny tryb życia pangolin, którego można spotkać u podnóży gór Tajwanu. Pangolin jest doskonałym pływakiem, ale też bez problemu wspina się na drzewa. W koronach drzew poszukuje skupisk mrówek, którymi nie tylko się żywi, ale także dezynfekuje za pomocą ich jadu. Łuski pangolinów pomagają w leczeniu reumatyzmu, dlatego te małe zwierzątka stały się celem kłusowników.

PREMIERA: sobota, 11 lutego 2012, 14:30

ODCINEK 3. Skoki nad sawanną. Baletnik - Kenia
Wśród traw sawanny Afryki Wschodniej można dostrzec taneczny rytuał baletników. Te małe ptaszki, wykonując swój taniec, śpiewają głośno, skaczą i popisują się, aby zainteresować samice. Całe przedstawienie przypomina balet, gdyż w punkcie maksymalnego wybicia ponad ziemię, baletniki przybierają wymyślne pozy, aby ich pokaz był jeszcze bardziej interesujący. Wydawać by się mogło, że spektakularne występy mogą zwiększać zagrożenie ze strony drapieżników, jednak ptasi artyści doskonale opracowali strategię obrony.

PREMIERA: sobota, 18 lutego 2012, 14:30

ODCINEK 4. Silne więzi rodzinne. Dzięciur żołędziowy - Stany Zjednoczone
W zachodniej części Ameryki Północnej żyje osiągający 20 cm długości dzięciur żołędziowy. Ptaki te swoją osobliwość zawdzięczają zwyczajowi robienia z pni drzew ogromnych spichlerzy. W wyrytych przez całą rodzinę otworach chowają żołędzie. Cały proces gromadzenia pożywienia jest tak przemyślany, że dzięciur żołędziowy nie obawia się nawet ewentualnych złodziei.

PREMIERA: sobota, 25 lutego 2012, 14:30

ODCINEK 5. Prastare miasto z listy UNESCO. Pustułeczka. Włochy
Co roku w kwietniu do włoskiego miasta Matera, zaliczanego do jednego z dziedzictw UNESCO, przylatuje ogromne stado prosto z Afryki. Są to pustułeczki, niewielkie ptaki, które zadomawiają się tu na okres lęgowy. Mimo, iż grozi im wyginięcie, ich populacja w ciągu ostatnich lat wzrosła. Mieszkańcy miasta zaprzyjaźnili się ze zwierzątkami, a badacze próbują odkryć, co tak magicznego kryje się w Materze, że pustułeczki co roku wracają tu założyć nową rodzinę.

PREMIERA: sobota, 25 lutego 2012, 14:30

ODCINEK 6. Mały lekkoatleta. Dikdik - Kenia.
Wśród traw wschodnioafrykańskiej sawanny mieszka niewielkie zwierzątko o wielkich okrągłych oczach i z małymi różkami na głowie. To Dikdik, najmniejsza antylopa świata, osiągająca do 60 cm długości. Jest jednocześnie najmniejszym ssakiem mieszkającym na sawannie, a jego nazwa pochodzi od charakterystycznego odgłosu, który wydaje. Dikdik słynie także z tego, że w czasie ucieczki lub zabawy wykonuje skoki na wysokość nawet 5 metrów.

PREMIERA: sobota, 10 marca 2012, 14:30

ODCINEK. 7. Fire Bird - Southern Carmine Bee-eater: Namibia
Afrykańska sawannę zamieszkują osiągające do 35 centymetrów długości, czerwono-czarne ptaki. To zjadacze pszczół, które wypracowały własną taktykę łapania w locie niewielkich owadów. Jednym z najbardziej osobliwych jej elementów jest nurkowanie w ogniu. Gdy tylko w pobliżu stada wybuchnie pożar, zjadacze natychmiast zbierają się w miejscu i wlatują w płomienie, by pożywić się uciekającymi insektami.

PREMIERA: sobota, 18 marca 2012, 14:30

ODCINEK 8 - Bystry smakosz. Makak jawajski - Tajlandia
Na wybrzeżach Tajlandii mieszka osobliwy gatunek małp - makak jawajski. Jest wyjątkowym smakoszem, a za przysmak obrał sobie mięso krabów. Aby się do niego dostać, makak rozłupuje kamieniem skorupę ofiary. Jest to jeden z niewielu gatunków małp na świecie, które wykorzystują narzędzia, a nawet czyszczą zęby nicią dentystyczną.

PREMIERA: sobota, 25 marca 2012, 14:30

ODCINEK 9. Balet na wodzie. Perkozy - Stany Zjednoczone
Nad jeziorami Ameryki Północnej żyją perkozy wielkie. Jedną z cech wyróżniających je spośród innych ptaków jest osobliwy okres godowy. Ich zaloty są jednymi z najbardziej wyszukanych w świecie ptaków. Głównym elementem godów jest rytmiczny taniec na wodzie, podczas którego samica sprawdza, czy partner jest w stanie dotrzymać jej kroku.

PREMIERA: sobota, 31 marca 2012, 14:30

ODCINEK 10. Śpiewająca małpa. Gibon czarnoręki - Indonezja.
Na Sumatrze żyje małpa o przepięknym głosie - gibon czarnoręki. Mieszka w koronach drzew na wysokości 30 metrów, a niewielka waga 5 kg i długie ramiona pozwalają mu swobodnie skakać po gałęziach. Śpiew tych małp nie jest formą rozrywki, a sposobem na zapewnienie spokoju rodzinie. Wśród gęstych drzew, które ograniczają widoczność, gibony za pomocą śpiewu informują sąsiadów, gdzie się znajdują, gdyż ich spotkanie mogłoby doprowadzić do walki.

PREMIERA: sobota, 7 kwietnia 2012, 14:30

ODCINEK 11 - Twardy zawodnik. Guziec - Afryka
Na rozległej równinie afrykańskiego Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii żyją najszybsze na świecie zwierzęta z rodziny świniowatych - guźce. Osiągają prędkość do 55 km/h, co często pozwala im uniknąć nawet ataku geparda. Mimo swojego groźnego usposobienia, samice guźca są wspaniałymi opiekunkami. Gdy ojciec poza okresem godowym żyje samotnie, matka opiekuje się młodymi, czuwając nad nimi i chroniąc przed zagrożeniem.

PREMIERA: sobota, 14 kwiecień 2012, 14:30

ODCINEK 12 - Wysportowane gryzonie. Kapibara - Brazylia
Podmokłe tereny Brazylii zamieszkuje największy na Ziemi gatunek gryzonia. Są to kapibary, osiągające do 130 centymetrów długości. Nieodłączną częścią ich życia są codzienne kąpiele, które chronią je przed palącym słońcem. Kapibary są doskonałymi pływakami, co zawdzięczają błonom pławnym, a pod wodą są w stanie wytrzymać nawet do 5 minut. Ta umiejętność jest niezbędna w ucieczce przed brazylijskimi drapieżnikami.

PREMIERA: sobota, 21 kwiecień 2012, 14:30

ODCINEK 13 - Bojownik syjamski - Tajlandia
W wodach azjatyckich pól ryżowych żyją ryby dobrze znane z domowych akwariów - bojowniki. Ważnym elementem ich życia jest tlen atmosferyczny, którym muszą oddychać średnio co kilka minut. Już pod postacią ikry dojrzewają w pęcherzykach wypełnionych powietrzem. Nazwę zawdzięczają bojowemu usposobieniu, jakie samce prezentują w trakcie walk. Spośród innych gatunków ryb, bojowniki wyróżniają się również tęczową barwą, która w wyniku podniecenia nabiera jaskrawości.

PREMIERA: sobota, 28 kwiecień 2012, 14:30


CZYTAJ BLOGI FILMOWE
Cudowny świat przyrody 5
Japonia, 2011
Natura kryje mnóstwo fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody" to serial dokumentalny, który wiele z nich odsłania. W piątej serii twórcy odwiedzają kolejne odległe, ciekawe zakątki Ziemi i w każdym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.
serial dokumentalny
Cudowny świat przyrody 5