PREMIERA

2008.05.24

CANAL+ PREMIUM

CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY II

Nature Wonder Land II

Japonia, 13 x 25min.

reżyseria:

gatunek: serial dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

Twórcy dokumentu zapraszają widzów w cudowna podróż do świata zwierząt, odwiedzając najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi. Od Sahary przez Madagaskar, Wyspy Galapagos, Półwysep Kalifornijski po afrykańskie sawanny, Wyspy Ogasawara na Oceanie Spokojnym, każdy odcinek serii przedstawia inny gatunek zwierząt.

Dzika przyroda pisze scenariusze i opowiada historie, które mogą stanowić źródło fascynacji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Widzowie będą mieli okazje m.in. poznać mowę słoni afrykańskich, spotkać olbrzymie dwustuletnie żółwie, zobaczyć jakich "narzędzi" używają małpy, aby dobrać się do wnętrza orzecha kokosowego.

RYZYKOWNE SKOKI PISKLĄT MORZYKA JAPOŃSKIEGO
Morzyki japońskie to małe ptaki zamieszkujące skalne wysepki na południowym wybrzeżu Japonii. Zakładają gniazda w szczelinach i zagłębieniach skalnych i tam składają jaja. Wysiadywaniem jaj zajmuje się zarówno samica jak i samiec. Pisklęta nie są karmione w gniazdach - już pierwszej lub drugiej nocy opuszczają je i ruszają na poszukiwanie pokarmu. Morzyki japońskie mają krótki, gruby niebiesko-szary dziób, czarną głowę z czarnym grzebieniem i białymi pasami po bokach, które łączą sie ze sobą na karku, niebiesko-szare upierzenie i małe ciemne szare skrzydła. Pisklęta natomiast są brązowe. Żywią się małymi rybami i planktonem, które znajdują tuż pod powierzchnią wody. Jako gatunek zagrożony objęte są całkowita ochroną.

SIEDEM MILIONÓW PTAKÓW MORSKICH NA KRAŃCACH SAHARY
Wybrzeże oceanu Atlantyckiego tworzy zachodnią granicę Sahary, największej pustyni świata. Dwadzieścia kilometrów od brzegu Mauretanii leży wyspa Arel. Ma zaledwie 150 metrów długości i jest punktem tranzytowym dla ptaków odbywających wędrówki sezonowe między Europą, Azją i Afryką. W czasie zimy gromadzą się tam wielkie stada ptaków morskich z całego świata. Co roku pojawia się tam 7 milionów osobników 150 gatunków, aby złożyć jaja. To największe skupisko ptaków migrujących. Wbrew pozorom piaszczysta pozbawiona roślinności wysepka jest dla nich doskonałym miejscem do gniazdowania. W czasie odpływów płycizna odkrywa wodorosty, skorupiaki i małe stworzenia morskie tworząc zasobne żerowisko. Na wyspie zimują m.in. olbrzymie pelikany różowe, których rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet 3 m. czy kormorany czarne, które toczą bezustanna wojnę z pelikanami o pokarm.

PŁYWACZE NA MIELIZNACH U BRZEGÓW MEKSYKU
Pływacze to ssaki morskie występujące w dwóch populacjach wód wschodniej i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Samice są większe, długość ich ciała może osiągać nawet 15 metrów. Ciężar ciała pływaczy waha się od 14 do 35 ton i nie mają płetwy grzbietowej. Są czarne lub czarno-popielate, z białymi plamami, których jest tym więcej, im starszy jest osobnik. W paszczach mają rogowe płyty zwane fiszbinami, które umożliwiają im filtrowanie piachu w celu oddzielenia pożywienia, który stanowią bezkręgowce denne, głównie skorupiaki. W lutym pływacze pojawiają się na płytkich wodach Pacyfiku u brzegów Meksyku. Tam, gdzie głębokość zatoki nie przekracza 2 metrów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi wysokość ich ciała. Pływacze ryzykują życie, zapuszczając się na takie płycizny, tylko po to, żeby zagarniać wielkimi paszczami piach i w ten sposób zdobywać pożywienie. Jeśli przegapią czas odpływu zostaną uwięzione na mieliźnie.

DZIWACZNY PALCZAK MADAGASKARSKI
Madagaskar to wyspa u wschodnich wybrzeży Afryki, na której można znaleźć wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich: palczaki madagaskarskie, niewielkie małpki należące do podrzędu lemurowatych. Dorosłe osobniki są wielkości kota, mają długi puszysty ogon, wielkie okrągłe oczy i wielkie uszy. Cechą charakterystyczną palczaków są niezwykle długie, cienkie i zręczne palce, które pomagają im w zdobywaniu pożywienia oraz ostre siekacze, które rosną przez całe życie ssaka i jednocześnie są wciąż ścierane w trakcie zdobywania pożywienia. Palczaki żywią się orzechami, bez trudu radząc sobie z twardą skorupą. Zębami wygryzają w niej dziurkę a długim i cienkim palcem serdecznym wybierają miąższ ze środka. Palczaki są jedynymi naczelnymi, poza człowiekiem, które pomagają przygotowywać pokarm dla swojego potomstwa.

ODWIECZNA PRZYJAŹŃ CZŁOWIEKA ZE SŁONIEM
Znaczną część powierzchni Birmy porastają wilgotne lasy tropikalne, w których od tysiąca lat słonie pracują razem z ludźmi. Podstawą jest wzajemne zaufanie. Słonie i ich opiekunowie wychowują się razem od małego. Łączą ich niemal braterskie więzy. W ciągu dnia słonie pomagają przy transporcie drewna, na noc zaś puszczane są do lasu, aby mogły korzystać z bogactw lasu i wypoczywać po dniu ciężkiej pracy. Codziennie przed wschodem słońca opiekunowie wyruszają na poszukiwanie swoich podopiecznych. Zajmuje im to około 2 godzin. Potem myją je w rzece i ruszają do pracy. Słonie są niezastąpioną pomocą. Nie trzeba dla nich budować dróg, a ich praca nie narusza leśnego ekosystemu. Ich głównym zadaniem jest spychanie pni ze stromych zboczy. Drzewo pozostanie w dolinie aż do pory suchej, gdy wyschnie koryto rzeki. Wówczas przyjeżdżają po nie ciężarówki. Taka metoda transportu chroni las, będący również środowiskiem słoni. Związek człowieka ze słoniem jest bardzo ścisły, lecz ich współpraca wymaga także niezawodnego sposobu porozumiewania się. Człowiek wydaje słoniowi polecenia dłońmi i stopami oraz nie mniej ważne polecenia słowne. Opiekunowie używają różnych kombinacji 28 słów. W ten sposób skłaniają zwierzęta do wykonywania rozmaitych zadań. Twórcy filmu byli pierwszymi, którzy dotarli z kamerą w głąb birmańskich lasów, aby pokazać z bliska życie słoni i ich przyjaźń z człowiekiem.

BAZYLISZEK - JASZCZURKA BIEGAJĄCA PO WODZIE
Bazyliszki zamieszkują Kostarykę, kraj Ameryki Środkowej, leżący między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim. Te jaszczurki z rodziny legwanów mierzą wraz z ogonem do 80 cm długości. Mają jaskrawozielone ubarwienie i żółte oczy. Samce noszą na grzbiecie i ogonie wydatny grzebień. Pożywienie bazyliszków stanowią owoce i drobne kręgowce. Zwierzęta te dobrze pływają, a gdy trzeba się ukryć - nawet nurkują. Są doskonale przystosowane do życia w wodzie, a ich popisową sztuczką jest bieganie po niej. Z tego powodu nazywane są często jaszczurką Jezusa Chrystusa.

WARAN Z KOMODO- ŻYWY DINOZAUR
Waran z Komodo to największa współcześnie żyjąca jaszczurka, może mierzyć nawet do 3 m i ważyć do 90 kg. Żywi się głównie ptakami i ssakami, takimi jak konie, bawoły wodne, dzikie świnie, jelenie, czy kangury. Przy ataku na mniejszą zdobycz rzuca się wprost do jej szyi, w przypadku większej ofiary stara się powalić ją na ziemię, używając przy tym swego potężnego ogona, a następnie rozedrzeć na strzępy. Wygląd warana z komodo nasuwa skojarzenia z dinozaurem - ciało pokryte ziarnistą łuską, masywna głowa, baryłkowaty tułów. Stąd też powszechna opinia, że najprawdopodobniej jest dziś jedynym żyjącym kuzynem dinozaurów. Jak jest naprawdę?

WALKI POWIETRZNE POSKOCZKA MUŁOWEGO
Poskoczek mułowy jest jedną z najdziwniejszych ryb akwariowych, bo z wyglądu zdecydowanie bardziej przypomina płaza niż rybę. Żyje w wodach słonawych, które co jakiś czas opuszcza wychodząc na ląd. Poskoczek nie rozmnaża się w niewoli, a jedynie w swym środowisku naturalnym. Jest rybą drapieżną i żywi się owadami, robakami, innymi małymi rybami. Co ciekawe i nietypowe przecież dla ryb, poskoczek potrafi się wspinać i skakać. Niejednokrotnie przypisuje mu się szczególną zdolność do nieznacznej zmiany barwy ciała, upodabniającej do otoczenia, zwłaszcza po przebywaniu dłuższy czas na czarnym podłożu. W warunkach naturalnych często buduje w mule baseniki, chroniąc się w ten sposób przed odpływem wody.

KAPUCYNKA CZUBATA - MAŁPA POSŁUGUJĄCA SIĘ NARZĘDZIAMI
Tropikalne lasy Ameryki Południowej zamieszkuje wyjątkowo zwinne i inteligentne zwierzątko, kapucynka czubata. Ta niewielka (30 - 60 cm) małpka ma rzadko spotykane wśród innych zwierząt umiejętności posługiwania się narzędziami. Na wolności wykorzystuje je głównie w celu zdobycia pokarmu, w niewoli można ją nawet nauczyć opieki nad chorym, na przykład podawania mu jedzenia. To jednak nie wszystkie zdolności małpki. Badania prowadzone przez naukowców dowiodły, że kapucynki potrafią także malować oraz z łatwością używają symboli i rozpoznają je. Bogata mimika kapucynki pozwala jej na wyrażanie różnych nastrojów - śmieje się, płacze, bywa też zatroskana. Zwierzęta te prowadzą nadrzewny i stadny tryb życia. Ich grupy rodzinne potrafią liczyć do 40 osobników w różnym wieku.

WALKI GĘSI Z LISAMI NA DALEKIEJ PÓŁNOCY
Bernikla kanadyjska, ptak z rodziny kaczkowatych, który przylatuje do zatoki Hudsona na sezon lęgowy, jest uosobieniem prawdziwej, dożywotniej miłości. Dowód? Łączy się w pary na całe życie. Dopiero w wypadku śmierci jednego z osobników drugi szuka nowego partnera. Kiedy samica wysiaduje jaja, samiec opuszcza ją tylko w celu poszukiwania pożywienia. Musi być obecny, aby bronić matkę i jeszcze nie wyklute pisklęta przed atakami największego wroga bernikli, jakim jest lis rudy. Ptaki oraz ich jaja, są dla tego groźnego drapieżnika głównym pożywieniem. Wobec tego bernikle kanadyjskie muszą toczyć ciągłą walkę o przetrwanie. Podobnie wygląda sytuacja w północno-wschodnich krańcach Rosji, na wyspie Wrangla, gdzie gęś śnieżka atakowana jest przez lisa polarnego.

DWUSTULETNIE ŻÓŁWIE Z WYSP GALAPAGOS
Położone na Oceanie Spokojnym wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru, nazywane są także Wyspami Żółwimi. Tak też oznaczyli je na mapie pierwsi podróżnicy. Nazwa ta pochodzi od najsłynniejszych mieszkańców wysp, żółwi słoniowych. Na Galapagos żyje jedenaście podgatunków tego ogromnego zwierzęcia, którego waga dochodzi nawet do 300 kilogramów. Niektóre z podgatunków, jako że mogły przetrwać bez pożywienia i wody wiele miesięcy, stanowiły łakomy kąsek dla marynarzy przybywających na wyspy. Zabierano je masowo na pokład w celu późniejszej konsumpcji. To zachowanie wpłynęło tragicznie na populację zwierząt. Z żółwi, które kiedyś zamieszkiwały wyspę Pinto, na świecie pozostał tylko jeden osobnik, nie bez przyczyny zwany "samotnym Georgem". Naukowcy podjęli jednak próby, by przywrócić do życia wymierający podgatunek.

EWOLUCJA ZIĘB DARWINA
Zięby Darwina zamieszkują wyspy archipelagu Galapagos, położonego na Oceanie Spokojnym. Swoja nazwę zawdzięczają Karolowi Darwinowi, który na podstawie obserwacji prowadzonych na Galapagos, sformułował teorię ewolucji. Badał między innymi zięby, a konkretnie kształt ich dziobów. Zauważył, że pozornie te same gatunkowo ptaki, żyjące na poszczególnych wyspach, różnią się od siebie. Każdy z ptaków musiał bowiem przystosować swój aparat pokarmowy do innych warunków życiowych. Niektóre gatunki posługują się specjalnie wyrzeźbionym patyczkiem, aby wydobyć owady, niektóre żerują na innych ptakach i żywią się ich krwią. Inne żyją w symbiozie z żółwiami słoniowymi oczyszczając ich skórę i skorupę z pasożytów, którymi się odżywiają.

SIEDEMNASTOLETNIA CYKADA
Chicago jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w którym pojawiają się siedemnastoletnie cykady. Ich nazwa wzięła się z faktu, że tylko raz na 17 lat osobniki dorosłe pojawiają się na powierzchni ziemi. Dzięki temu mogły przetrwać epokę lodowcową. Cykady wylęgają się masowo pod koniec maja, w ilości dochodzącej do 7 miliardów. Mieszkańcy Chicago intensywnie przygotowują się do przyjęcia tych licznych gości, organizując parady, wywieszając plakaty. Są dumni, że to właśnie u nich można obserwować ten wyjątkowy okaz. Owady jednak komplikują życie miasta. Podczas godów, samiec cykady wydaje się z siebie odgłosy, zwane "pieśnią miłosną". Bywają one tak głośne, że organizatorzy planowanych w tym czasie koncertów w plenerze, niejednokrotnie muszą je odwoływać.

WASZE OPINIE

jakuba

czy poprzednie serie będą powtarzane, albo dostępne w ofercie VOD ?
CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY II
reżyseria:
Japonia, 13 x 25min.
Twórcy dokumentu zapraszają widzów w cudowna podróż do świata zwierząt, odwiedzając najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi. Od Sahary przez Madagaskar, Wyspy Galapagos, Półwysep Kalifornijski po afrykańskie sawanny, Wyspy Ogasawara na Oceanie Spokojnym, każdy odcinek serii przedstawia inny gatunek zwierząt.
serial dokumentalny
CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY II
3,7 5 1 3