PREMIERA

2009.09.12

CANAL+ PREMIUM

CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY III

Nature Wonder Land III

Japonia, 2008

reżyseria:

gatunek: serial dokumentalny

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Natura kryje wiele fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody III" to serial dokumentalny, który wiele z nich przed nami odsłania. W trzeciej serii twórcy dokumentu znów odwiedzają najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi i w każdym kolejnym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.

Dzika przyroda pisze scenariusze i opowiada historie, które mogą stanowić źródło fascynacji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Widzowie mają okazję m.in. poznać hipopotama z Tanzanii, spotkać polującą na skorpiony surykatkę o niewinnym wyglądzie, zobaczyć jak wygląda leniwe życie kameleonów, a także odkryć wiele innych przyrodniczych sekretów.

ODCINEK 1. PTAK-PSZCZOŁA, CZYLI KOLIBER. KOSTARYKA
"Klejnot dżungli" - koliber zasłużył sobie na to miano dzięki jaskrawemu ubarwieniu. W Japonii nazywa się go "ptakiem-pszczołą", gdyż faktycznie między kolibrami i pszczołami znaleźć można wiele cech wspólnych. Przy pomocy rurkowatego dzióbka wypijają nektar z kwiatów, bzycząc przy tym jak najprawdziwszy owad. Koliber to najmniejszy ptak świata. Ma 5 centymetrów długości i waży około 2 gram. Dla porównania długość ciała pszczoły waha się od od 7-8 mm do 16-18 mm. Dzięki użyciu specjalnej kamery z trybem slow motion twórcom dokumentu udało się uzyskać obrazy potwierdzające, iż kolibry stosują nawet tę samą technikę latania co pszczoły! Jak cienka jest zatem granica między ptakiem a owadem? Na to i wiele innych pytań dotyczących kolibrów odpowiedzi znajdują się w pierwszym odcinku trzeciej serii "Cudownego świata przyrody".

ODCINEK 2. RYBA PLUJĄCA WODĄ - STRZELCZYK INDYJSKI. PALAU
Strzelczyk indyjski - słodkowodna ryba, często hodowana jako ryba akwariowa. Co czyni ją absolutnie wyjątkową w królestwie zwierząt? Sposób polowania. Strzelczyk strąca owady do wody, wystrzeliwując z pyska strumień wody na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Działa z prędkością światła, więc zawsze i wszędzie jest w stanie upolować swoją ofiarę. Strzelczyka sfilmowano przy użyciu kamery High Speed, co pozwoliło na rejestrację tysiąca klatek na sekundę. Dzięki temu na ekranie wyraźnie widać niezwykłe umiejętności tej ryby.

ODCINEK 3. LENIWE ŻYCIE NA RÓWNIKU - KAMELEON. KENIA
Kenijskie wzgórza na równiku. W chłodnych lasach, na wysokości 2 tysięcy metrów, trójrogie kameleony Jacksona czynią swą powinność. Używają swych długich języków, by z prędkością światła schwytać ofiarę. Jego ruchy są wtedy bardzo wolne, niedostrzegalne dla owada. Jednak kiedy odległość staje się wystarczająca, gad błyskawicznie wyrzuca do przodu długi, lepki język i chwyta zdobycz. Cała reszta żywota tych kameleonów upływa natomiast w szalenie powolnym tempie. Zdarza się, że odcinek 50 cm pokonują nawet w ciągu minuty! Samce zaciekle bronią swoich rewirów, a w czasie walki atakują przeciwnika rogami. Gryzą, warczą i parskają, aby zepchnąć z gałęzi rywala. Co ciekawe, samice kameleonów Jacksona nie składają jaj - rodzą żywe młode. Kolejny odcinek "Cudownego świata przyrody III" to spojrzenie z bliska na świat tych fascynujących gadów.

ODCINEK 4. RYBA UDAJĄCA KAMIEŃ - COTTUS KAZIKA, JAPONIA
Koza, jedna z najczystszych rzek Japonii to naturalne środowisko ryb z gatunku Cottus Kazika. Drapieżniki te są prawdziwymi mistrzami kamuflażu. Przyczajone na dnie, przypominające do złudzenia kamienie, spokojnie oczekują na swoje ofiary. Kolejny odcinek "Cudownego świata przyrody" został w całości poświęcony unikalnej technice łowieckiej tych stworzeń.

ODCINEK 5. RYBY Z WYDM - LANCOIS, BRAZYLIA
Położone w północno-wschodniej Brazylii Lancois jest znane z najbielszych wydm na świecie. Śnieżnobiałe połacie piasku rozciągają się na powierzchni ponad 150 tysięcy hektarów. Pustynny krajobraz zmienia się wraz z porą deszczową. Powstają tu niezliczone laguny, w których pojawia się wiele gatunków ryb. Skąd się tam biorą? Tę zaskakującą tajemnicę natury wyjaśnia kolejny odcinek "Cudownego świata przyrody".

ODCINEK 6. BIAŁY NIEDŹWIEDŹ CZARNY - KANADA
Amerykańskie niedźwiedzie czarne charakteryzują się ciemnym umaszczeniem. Na kanadyjskiej wyspie Gribble można jednak spotkać rzadko występujące w innych rejonach świata białe osobniki tego gatunku. Według najnowszych badań, większe i potężniejsze od swych ciemnych krewniaków białe niedźwiedzie zaczynają zdobywać dominującą pozycję w tamtejszym ekosystemie. Gdzie tkwi tajemnica ich sukcesu? Twórcy "Cudownego świata przyrody" tym razem przyjrzą się bliżej tym fascynującym zwierzętom.

ODCINEK 7. WSPANIAŁE SKOKI SERWALA - TANZANIA
Serwale, dzikie koty z charakterystycznymi dużymi uszami zamieszkują afrykańską sawannę. Doskonale wykształcone narządy słuchu pozwalają tym drapieżnikom lokalizować ultradźwięki emitowane przez inne zwierzęta. Dzięki niezwykle silnym stopom serwale potrafią wykonać 4 metrowy skok wzbijając się 2 metry ponad ziemię. W swoim naturalnym środowisku muszą toczyć walkę z jadowitymi wężami. W siódmym odcinku serialu zobaczymy, jak samica serwala chroni swoje młode przed niebezpieczeństwami czyhającymi wśród traw.

ODCINEK 8. JELEŃ Z WYSP KERAMA - JAPONIA
Jelenie z japońskich wysp Kerama są doskonałymi pływakami. Potrafią pokonywać długie dystanse przemieszczając się pomiędzy wyspami. Niestety z powodu silnych prądów morskich wiele z nich tonie. Co sprawia, że te zwierzęta ryzykują życiem mierząc się ze zdradliwym oceanem? W ósmym odcinku twórcy serii podążą śladami młodego samca usuniętego ze stada obserwując jego samotną walkę o przetrwanie.

ODCINEK 9. WIELKIE TARZANIE SIĘ W BŁOCIE - HIPOPOTAM, TANZANIA
Gdy na terenie Parku Narodowego Katavi w Tanzanii nadchodzi pora sucha, hipopotamy tłoczą się w kurczących się rozlewiskach. Twórcom dokumentu udało się utrwalić niecodzienną scenę, podczas której aż 1200 osobników gromadzi się w ocalałym akwenie. Kiedy wysychają ostatnie kałuże, w promieniach palącego słońca hipopotamy udają się na poszukiwanie wody.

ODCINEK 10. POSTRACH RYB, ŻÓŁW SĘPI - STANY ZJEDNOCZONE
Żółwie sępie zamieszkują bagna Okefenokee rozpościerające się na pograniczu Georgii i Florydy. Gady te należą do największych żółwi słodkowodnych na świecie. Długość ich pancerza dochodzi do 80 cm, a najpotężniejsze osobniki osiągają wagę 100 kg. Żółwie sępie są doskonałymi rybakami. Zagrzebane w mule otwierają paszcze i poruszając przypominającym robaka czerwonym wyrostkiem na języku, wabią ofiary wprost do jej wnętrza. Twórcy filmu wyposażeni w specjalne kamery typu slow-motion pokazują niecodzienną technikę łowiecką tych drapieżników.

ODCINEK 11. PTAK, KTÓRY LATA POD WODĄ - MASKONUR, ISLANDIA
Maskonury bywają często nazywane klaunami oceanu. Komiczny wygląd nadają im pomarańczowo-żółty dziób i trójkątne znamiona wokoło oczu. Choć są ptakami, słabo radzą sobie w powietrzu. Ich prawdziwym żywiołem jest woda. Pod jej powierzchnią żywiące się rybami maskonury, niczym podczas lotu energicznie poruszają skrzydłami. Dzięki temu osiągają zadziwiającą prędkość pozwalającą im na skuteczny połów.

ODCINEK 12. ŁOWCY SKORPIONÓW. SURYKATKI - AFRYKA POŁUDNIOWA
Surykatki żyją w dużych rodzinach na pustynnych obszarach Afryki. Te niewinnie wyglądające stworzenia żywią się głównie skorpionami. Ostatnie badania dowiodły, że surykatki uczą swoje młode trudnej sztuki łowieckiej. To jedyne ssaki oprócz ludzi, które aktywnie przekazują swoje umiejętności potomstwu. Autorzy filmu pokażą, jak wygląda intensywny kurs polowania na skorpiony, w ramach którego młode surykatki wykonują coraz trudniejsze zadania.

ODCINEK 13. PTAK UWIELBIAJĄCY OSY. TRZMIELOJAD CZUBATY - JAPONIA.
Latem wędrowne trzmielojady czubate zajmują się wychowywaniem młodych. Te należące do rodziny jastrzębiowatych ptaki drapieżne żerują głównie na gniazdach os. Obserwują przemieszczające się owady, dzięki czemu lokalizują ich gniazda i wygrzebują je z ziemi. Młode są karmione całymi plastrami, w których znajdują się larwy. W filmie znalazły się unikalne ujęcia trzmielojadów w trakcie zdobywania pożywienia.

WASZE OPINIE

Dziadek

Bardzo dobry serial! a zwlaszacza pokazanie pieknej krainy LANCOIS, BRAZYLIA

szymon_212

Dokument spoko. Ocena 5.
CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY III
reżyseria:
Japonia, 2008
Natura kryje wiele fascynujących tajemnic. "Cudowny świat przyrody III" to serial dokumentalny, który wiele z nich przed nami odsłania. W trzeciej serii twórcy dokumentu znów odwiedzają najodleglejsze i najciekawsze zakątki Ziemi i w każdym kolejnym odcinku przedstawiają inny gatunek zwierząt.
serial dokumentalny
CUDOWNY ŚWIAT PRZYRODY III
3,8 5 1 14