PREMIERA

2012.10.23

CANAL+ PREMIUM

Cyrk Columbia

Cirkus Columbia

Bośnia i Hercegowina, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia/dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek lat 90., tuż po rozpadzie Jugosławii. Pochodzący z Bośni Divko Buntić (Miki Manojlović) wraca w rodzinne strony, aby zemścić się na żonie Luciji (Mira Furlan), która dwadzieścia lat wcześniej nie chciała z nim opuścić kraju wraz.

Mężczyzna zdążył dorobić się w Niemczech, dlatego teraz ostentacyjnie obnosi się ze swym majątkiem - lśniącym Mercedesem i wypchanym portfelem. Dzięki wpływom i pieniądzom, Divko szybko zdobywa posłuch wśród miejscowych. Oprócz żony musi się jednak spotkać także z niewidzianym wcześniej synem Martinem (Boris Ler). Dorastający chłopak zakochuje się z kolei w narzeczonej ojca, którą ten przywiózł ze sobą. Tymczasem w Bośni zaczyna wrzeć, a nadejście wojny staje się nieuniknione. Nadciągający kataklizm odmienia także życie Divka.

DANIS TANOVIĆ dał się poznać międzynarodowej publiczności za sprawą takich filmów, jak "Ziemia niczyja" (nagrodzona m.in. Oscarem, Złotym Globem, Złotą Palmą i Cezarem) czy "Selekcja". W "Cyrku Columbia" filmowiec rodem z Bośni powrócił do tematyki burzliwych przemian, jakie były udziałem jego kraju w początkach ostatniej dekady minionego wieku. Bardziej niż rozgorzały wówczas krwawy konflikt, Tanovicia interesowały jednak relacje między jego rodakami i postawy, jakie przyjmowali. Wierne ich przedstawienie odnalazł w książce znanego pisarza Ivicy Đikicia, której adaptację stanowi "Cyrk Columbia" - podana z gorzką ironią opowieść o rozpadzie Jugosławii. Zmianie systemu, powstawaniu nowych państw i wybuchom konfliktów etnicznych towarzyszy metamorfoza mentalności narodów. Do rangi jej symbolu urasta przypadek nagłego awansu głównego bohatera, który jako nowobogacki dorobkiewicz może triumfalnie powrócić w rodzinne strony. Jego chwała trwa jednak długo, bo historia wkrótce wystawia Bośnię na wyjątkowo tragiczną próbę. Recenzentka "Los Angeles Times" Sheri Linden określiła "Cyrk Columbia" jako "krzywe zwierciadło wymierzone w szaleństwo, które niebawem ma zdewastować cały region". Trudno o lepszą metaforę dla dzieła reżysera, który najbardziej intrygująco od czasów Emira Kusturicy opowiada o najnowszych dziejach Bośni i Hercegowiny. W filmie Tanovicia w głównej roli wystąpił znanego choćby z "Underground" i "Czarnego kota, białego kota" Miki Manojlović.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

lilacurls2606

Bardzo ciekawy film, dość klimatyczny, nieco z
pazurem i ten kot... :)

gonia1708

Bardzo cieszę się Panowie ,że film wam się podobał mi też bardzo,bardzo i to jest jeden z tych nielicznych ,które z chęcią obejrzę jeszcze nie raz na pewno - Buziakuję :)

Jamal

Nie spodziewałem sie tak ciekawego filmu. Realia byłych krajow Jugoslawii w przededniu krwawej i wyniszczającej wojny pokazane z punktu widzenia zagmatwanej historii rodzinnej. Wszystko z przykladami i nostalgii i humoru. A na koniec piosenka "mogliśmy to wszystko mieć" - dalszy ciąg znamy z historii. Dlaczego niszczono tak piekny kraj i dopuszczano się okropnych zbrodni ?

Dla mnie film miesiąca.
Cyrk Columbia
reżyseria:
Bośnia i Hercegowina, 2010
Początek lat 90., tuż po rozpadzie Jugosławii. Pochodzący z Bośni Divko Buntić (Miki Manojlović) wraca w rodzinne strony, aby zemścić się na żonie Luciji (Mira Furlan), która dwadzieścia lat wcześniej nie chciała z nim opuścić kraju wraz.
komedia/dramat
Cyrk Columbia
3,4 5 1 7