PREMIERA

2012.02.03

CANAL+ PREMIUM

Cyrus

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czterdziestoletni John (John C. Reilly) od siedmiu lat jest rozwodnikiem i ciągle nie może ułożyć sobie życia od nowa. Samotnie spędza dnie na pielęgnowaniu narastającej depresji.

Jego frustrację dodatkowo potęguje fakt, że była żona Jamie (Catherine Keener), którą wciąż uważa za swoją najlepszą przyjaciółkę, planuje ponownie wyjść za mąż. Ona i jej narzeczony Tim (Matt Walsh) pewnego dnia proponują Johnowi udział we wspólnym przyjęciu. W trakcie wieczoru John poznaje atrakcyjną masażystkę Molly (Marisa Tomei). Zaczynają się spotykać, ale z niewiadomych powodów Molly nie chce zaprosić go do siebie. John zaczyna ją śledzić i odkrywa, że w życiu ukochanej jest inny mężczyzna -syn Cyrus (Jonah Hill). Łączy ich bliska relacja i 21-letni młodzieniec nie jest gotowy na to, aby matka zawarła poważny związek. John kocha jednak Molly. Między mężczyznami zaczyna się rywalizacja.

JAY I MARK DUPLASSOWIE zdobyli uznanie filmem "The Puffy Chair", który w 2005 roku zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance oraz 2 nominacje do Independent Spirit Awards. Bracia piszą scenariusze do różnych wytwórni, Jay realizuje też filmy dokumentalne ("The Intervention"), a Mark czasami gra ("Hannah wchodzi po schodach", "Greenberg"). Ich wspólny film "Cyrus" (reżyseria i scenariusz) to słodko-gorzka opowieść o miłości i współczesnej rodzinie, osadzona w realiach Los Angeles. Bracia Duplass mają oryginalny styl łączenia komedii i dramatu tak, że każdy ich żart ma drugie dno i nie wiadomo, czy rozmowa jest tak naprawdę zabawna czy smutna. "To film dla ludzi, którzy cenią kino pokazujące prawdziwe życie. Chcemy, by widzowie mieli wrażenie, że słuchają rozmów, które sami przeprowadzali. Jako twórcy staramy się zrozumieć naturę człowieka i pokazać ją w ciepły sposób. Pokazać, że każdy z nas ma podobne problemy i nie jest sam. Nasi bohaterowie są dziwaczni, ale powiedzmy sobie szczerze - są tacy jak my" - mówił o "Cyrusie" Mark Duplass.

Film może poszczycić się rewelacyjną obsadą. Główną rolę w "Cyrusie" zabawnie i wzruszająco zagrał John C. Reilly ("Chicago" - nominacja do Oscara i Złotego Globu, "Chłopak do towarzystwa", "Rzeź"). Partneruje mu Marisa Tomei (Oscar za "Mojego kuzyna Vinny'ego", "Za drzwiami sypialni", "Zapaśnik"). Molly w jej wykonaniu to kobieta piękna i wyrozumiała, która w Johnie potrafi docenić prawdomówność i rozbrajającą szczerość. Odtwórcą 21-letniego syna Molly jest Jonah Hill ("Było sobie kłamstwo", "Idol z piekła rodem", "Moneyball" - nominacja do tegorocznego Złotego Globu). Wychowany pod kloszem Cyrus jest obsesyjnie przywiązany do matki, kocha ją i chce ją mieć tylko dla siebie. Robi więc wszystko, aby stłamsić rozkwitające na jego oczach uczucie. Choć odnosi sukcesy jako muzyk, nie spełnia się w innych dziedzinach życia, bo podobnie jak John ma kłopoty z nawiązywaniem relacji z innymi. Byłą żonę Johna gra Catherine Keener ("Być jak John Malkovich" "Capote", "Pożegnanie z niewinnością"), a jej nowego narzeczonego Matt Walsh ("Wyrolowani", "Kac Vegas", "Zanim odejdą wody"), członek trupy komediowej The Upright Citizen's Brigade.

"Cyrus" otrzymał nominację do nagrody Satelita, podobnie jak Marisa Tomei i John C. Reilly, który również został uhonorowany nominacją do Independent Spirit.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Jamal

Jesli ktoś nie wie co obejrzec a ma ochote na spokojny film, to polecam, jesli natomiast ma w zanadrzu coś pewniejszego to niech sie nie waha z "Cyrusa" zrezygnować. To bowiem taki film, który fajnie się ogląda ale gdy sie go nie obejrzy to wielu kinowych przezyć sie nie straci. Film choć krótki, to pod koniec zaczał mi sie dłużyć i robić bardzo przewidywalny.

Tak z przymrużeniem oka, to film stanowi też wazne ostrzeżenie dla młodych rodziców. Ja kilkukrotnie szturchnalem zonę mówiać jej, że jak dalej nasz 3,5 letni syn będzie z nami spał, to u nas też będzie podobny problem ;-)))

Blue-Grey

Czasem zgadzam się z Tuftą - tak jak w tym przypadku. W [i]Cyrusie[/i] zmarnowano potencjał trojga świetnych aktorów charakterystycznych i potencjał przedstawionej życiowej sytuacji - nader częstej także na polskim gruncie. Film nakręcony bez dramaturgicznego nerwu i narracyjnej lekkości, rozmydlony i nudnawy jak rozgotowana owsianka. Mnie podobało się tutaj tylko prowadzenie kamery - niebanalne, niby półamatorskie - oraz kilka wzruszających, naturalnych dialogów.

zalogowany

Nie jest tak źle, jak pisze tufta. Temat toksycznej miłości został tu potraktowany ze sporym poczuciem humoru. Film w całkiem udany sposób wyciąga sporo subtelnostek w kontaktach między ludźmi, a Marisa Tomei wnosi wiele autentycznego ciepła. W sumie lekka, relaksująca pozycja, która daje nieco do myślenia. Ja jestem za.
Cyrus
USA, 2010
Czterdziestoletni John (John C. Reilly) od siedmiu lat jest rozwodnikiem i ciągle nie może ułożyć sobie życia od nowa. Samotnie spędza dnie na pielęgnowaniu narastającej depresji.
komediodramat
Cyrus
3,4 5 1 9