PREMIERA

2011.06.12

CANAL+ PREMIUM

Czarna błyskawica

Chernaya Molniya

Rosja, 2009

,

obsada: , , ,

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dima (Grigorij Dobrygin), zupełnie przeciętny student Uniwersytetu Moskiewskiego, zakochuje się w koleżance z roku, Nastii (Jekaterina Wiłkowa). Chłopak marzy o zagranicznym samochodzie, którym mógłby jej zaimponować, tymczasem nie widzi jednak szans w walce o względy Nastii ze swoim kolegą Maksimem (Iwan Żydkow), właścicielem nowego Mercedesa.

Kiedy w dniu urodzin Dima otrzymuje od ojca kluczyki do samochodu, wprost nie posiada się z radości. Z rozczarowaniem odkrywa, że zamiast wymarzonego Mercedesa w prezencie dostał wysłużoną czarną Wołgę. Szybko okazuje się, że auto nie jest jedynie reliktem minionej epoki. Maszyna posiada magiczne właściwości, a mianowicie potrafi wznosić się w powietrze. Dzięki temu odkryciu Dimie, dorabiającemu do stypendium pracą dostarczyciela kwiatów, nie straszne stają się uliczne korki. Właściciel niezwykłej Wołgi nie wie jednak, że jego pojazdem interesują się najczarniejsze charaktery moskiewskiego półświatka. Chcąc nie chcąc, Dima musi się z nimi zmierzyć.

"Czarna Błyskawica" to rosyjska wersja popularnej w amerykańskiej popkulturze opowieści o przeciętniaku, który za sprawą przypadku zamienia się w superbohatera. Zaczerpnięty z komiksowych opowieści o Supermanie i Spider-Manie schemat fabularny został wzbogacony o rosyjskie realia. Zabawnym akcentem i jednocześnie ukłonem twórców filmu w kierunku rodzimej myśli technicznej było uczynienie kluczowym rekwizytem, umożliwiającym przemianę głównego bohatera, kultowego samochodu Rosjan - Wołgi. Producentem filmu, osobą mającą największy wpływ na jego ostateczny kształt jest Timur Bekmambetow. Twórca najbardziej kasowych filmów w historii rosyjskiej kinematografii - "Straży nocnej" i "Straży dziennej" - nie ograniczył się do zawojowania rosyjskich kin. W zrealizowanych przez niego w Hollywood "Wanted - Ściganych" zagrali Angelina Jolie i Morgan Freeman. Film przebojem wdarł się na szczyty amerykańskiego box office'u z wpływami sięgającymi 340 milionów dolarów. Bekmambetow miał również chęć podjąć się reżyserii "Czarnej Błyskawicy" jednak ze względu na liczne zobowiązania musiał ustąpić. Reżyserię powierzył zaufanym współpracownikom, ALEKSANDROWI WOJTINSKIEMU i DMITRIJOWI KISIELIOWOWI. Pierwszy z nich jest autorem muzyki do debiutanckiego filmu Bekmambetowa "Peszawarskiego walca". Zasługą Wojtinskiego jest także wykreowanie i promocja, wspólnie z psychologiem Iwanem Szapowałowem, słynnego żeńskiego duetu t.A.T.u. W przypadku Kisieliowa reżyserski debiut poprzedziła praca montażysty m.in. "Straży nocnej", "Straży dziennej" oraz "Ironii losu - ciągu dalszego", wariacji na temat kultowej komedii romantycznej Eldara Riazanowa z 1975 roku. Dysponując pokaźnym jak na rosyjskie warunki budżetem 15 milionów dolarów, Bekmambetow zadbał o to, by efekty specjalne stały na światowym poziomie. Pracowało nad nimi należące do niego studio Bazelevs i kilkanaście innych firm, zajmujących się grafiką komputerową. Wykorzystanie w filmie Wołgi to autorski pomysł producenta prywatnie wielkiego fana starych aut. Swego czasu poświęcił im nawet dokument zatytułowany "GAZ - rosyjskie samochody". Na potrzeby produkcji skonstruowano specjalną wyrzutnię, która z wystrzeliwała Wołgi w powietrze z prędkością blisko 100km na godzinę. Tytułowa Czarna Błyskawica to pierwszy model Wołgi - GAZ 21. W jednej ze scen rozczarowany prezentem Dima słyszy od ojca na pocieszenie, że Putin ma taką samą Wołgę.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nudna popkulturowa papka składająca się z amerykańskich hitów ostatnich
lat. Zapożyczenia ze "Spider Mana" to tylko wierzchołek góry lodowej.
Jedynie w miarę znośnie efekty specjalne się broniły, bo hitem na miarę
"Straży nocnej" tego nazwać nie można.

pedro

"Czarna błyskawica" to nie kino ambitne, ale całkiem dobra rozrywka. Podobał mi się ten rosyjski film sf w stylu amerykańskim. No i najważniejszy jego element - czarna wołga (dawno nie widziałem na swoich ulicach). Dobry film.

gonia1708

Film ale ma trochę z bajki , dużym plusem są efekty specjalne, z piękną Moskwa w tle mi się podobał .Myślę ,że warto go zobaczyć ...;)
Czarna błyskawica
Rosja, 2009
Dima (Grigorij Dobrygin), zupełnie przeciętny student Uniwersytetu Moskiewskiego, zakochuje się w koleżance z roku, Nastii (Jekaterina Wiłkowa). Chłopak marzy o zagranicznym samochodzie, którym mógłby jej zaimponować, tymczasem nie widzi jednak szans w walce o względy Nastii ze swoim kolegą Maksimem (Iwan Żydkow), właścicielem nowego Mercedesa.
film akcji/science fiction
Czarna błyskawica
4,1 5 1 11