PREMIERA

2008.12.15

CANAL+ PREMIUM

CZARNA DZIURA

The Black Hole

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film science fiction

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wczesnym rankiem silne eksplozje burzą spokój mieszkańców St. Louis. Są one skutkiem nieudanego eksperymentu miejscowych naukowców, badających zjawisko czarnej dziury. Kilka godzin później seria trzęsień ziemi rozdziera miasto, a masywna wirująca otchłań wciąga ludzi i wszystko wokół.

Miasto pogrąża się w chaosie, władze zarządzają przymusową ewakuację, a wojsko z generałem Rykerem (David Selby) na czele zamierza użyć broni nuklearnej w celu zażegnania niebezpieczeństwa. Jedynie naukowiec Eric Bryce (Judd Nelson) i jego asystentka Shannon (Kristy Swanson) zdają się racjonalnie podchodzić do problemu, ale z każdą minutą pozostaje im coraz mniej czasu, by znaleźć mniej inwazyjny sposób na pozbycie się czarnej dziury.

Pochodzący z Węgier reżyser TIBOR TAKÁCS od lat z upodobaniem sięga do tematyki katastroficznej. Dotychczas w jego filmach ludzkość była zagrożona m.in. przez potężne wstrząsy tektoniczne, niszczące rosyjską elektrownię atomową ("Trzęsienie ziemi"), mordercze gryzonie grasujące w Nowym Jorku ("Szczury") czy nadchodzącą z wielką prędkością trąbę powietrzną ("Tornado stulecia"). Miejscem akcji "Czarnej dziury" scenarzysta David Goodin uczynił słynące z pięknej architektury St. Louis, a zniszczeniu w wyniku działania tajemniczej siły ulegają symbole miasta, na czele z największą atrakcją turystyczną, 192-metrowym łukiem Gateway Arch.

Odtwórcą głównej roli, jednego z nielicznych trzeźwo myślących w obliczu katastrofy ludzi, jest Judd Nelson, którego apogeum popularności przypadło na drugą połowę lat 80., kiedy wystąpił w "Klubie winowajców", a za sprawą roli w "Billionaire Boys Club" był nominowany do Złotego Globu. Jego filmową asystentką w "Czarnej dziurze" jest Kristy Swanson, która w świadomości widzów wciąż pozostaje tytułową Buffy Summers z filmu "Buffy - postrach wampirów". W mniej lub bardziej znaczących rolach aktorka pojawiła się także w takich filmach, jak: "Hot Shots!", "Pościg" czy "The Program", a z największym uznaniem krytyki spotkała się jej kreacja studentki odkrywającej własną seksualność w "Studentach" Johna Singletona.

WASZE OPINIE

widz

Litości! Ja za C+ płacę! Domagam się, żeby tego typu syf nie był puszczany! I to jeszcze w niedzielne popołudnie! A osoba która to kupiła powinna wylecieć z wilczym biletem!

BeruZadra

Najchętniej przyrównałabym "Czarną dziurę" do stracha na wróble: wygląda pokracznie lecz nikt się go nie boi.
W filmie Takacsa oglądałam Gwiezdne wrota, Dzień Niepodległości, Wojnę światów, Robocopa, Predatora i Zakazaną Planetę jednocześnie.
Elementy poszczególnych filmów sklecono byle jak oraz - co gorsza - bez pomysłu.
Wizja tworzona wyraźnie pod wpływem. Pozostaje pytanie, czy aby na pewno pod wpływem SF.
Miałam wrażenie, że oglądam zawartość przysłowiowej szczurzej nory. Śmietnik rzeczy kiedyś ważnych, dzisiaj bez wartości a które szkoda wyrzucić .Beznadzieja.

x11

Dno. Przełączyłem po kilku minutach.
CZARNA DZIURA
reżyseria:
USA, 2006
Wczesnym rankiem silne eksplozje burzą spokój mieszkańców St. Louis. Są one skutkiem nieudanego eksperymentu miejscowych naukowców, badających zjawisko czarnej dziury. Kilka godzin później seria trzęsień ziemi rozdziera miasto, a masywna wirująca otchłań wciąga ludzi i wszystko wokół.
film science fiction
CZARNA DZIURA
2,0 5 1 24