dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2013.04.06

CANAL+1

Czarne złoto

Il Principe del Deserto

Francja/Włochy/Katar/Tunezja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 129 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek XX wieku. Dwaj przywódcy arabskich plemion, sułtan Amar (Mark Strong) i emir Nesib (Antonio Banderas), rywalizują o graniczny obszar zwany "Żółtym Pasem".

Nesib postanawia zakończyć toczące się od lat walki i proponuje Amarowi traktat pokojowy, na mocy którego obaj władcy zrzekają się roszczeń wobec spornej ziemi. Jako gwarancję dochowania umowy sułtan wysyła swoich synów na wychowanie u emira. Dwanaście lat później dzieci sułtana, Auda (Tahar Rahim) i Saleh (Akin Gazi), wyrastają na młodych mężczyzn. Pierwszy jest typem mola książkowego, drugi to urodzony wojownik. Tymczasem z zachodu przybywają wysłannicy koncernu paliwowego. Geolog Sam Thurkette (Corey Johnson) przekonuje Nesiba, że Żółty Pas jest bogaty w ropę i obiecuje kolosalne zyski za pozwolenie na jej eksploatację. Władca przyjmuje ofertę przybyszów, gwałcąc tym samym traktat pokojowy z Amarem. Wszystko wskazuje na to, że wieloletni konflikt rozgorzeje na nowo, do czego starają się nie dopuścić Auda oraz córka Nesiba, piękna księżniczka Leyla (Freida Pinto).

Nakręcony kosztem 55 milionów dolarów dramat przygodowy "Czarne złoto" przeszedł do annałów kina jako jedna z najdroższych produkcji powstałych przy udziale arabskiej kinematografii (jego współproducentami były studia z Kataru i Tunezji). Co ciekawe, imponujące zdjęcia realizowano w plenerach tunezyjskiej Sahary akurat w czasie, kiedy północnoafrykański kraj ogarnęła gorączka Arabskiej Wiosny. "Obserwowanie wydarzeń, które miały tu miejsce było niesamowite" - wspominał występujący w filmie Antonio Banderas. - "Czuliśmy siłę i odwagę Tunezyjczyków wychodzących na ulicę, gotowych walczyć o lepszą przyszłość, pomimo grożących im represji". Film, oparty na klasycznej powieści "Arab" autorstwa szwajcarskiego pisarza Hansa Ruescha, jest dziełem jednego z najwybitniejszych europejskich filmowców JEANA-JACQUES'A ANNAUDA ("Imię róży", "Siedem lat w Tybecie", "Wróg u bram"), który oprócz obowiązków reżyserskich podjął się także napisania scenariusza wspólnie z innym renomowanym twórcą, Menno Meyjesem ("Kolor purpury", "Imperium Słońca"). Nazwiska obu mogą być gwarantem epickiego rozmachu i emocjonującej rozrywki, ale na korzyść "Czarnego złota" przemawia też świetna obsada, w której pojawia się Antonio Banderas ("Desperado", "Maska Zorro", "Skóra, w której żyję"), Mark Strong ("Gwiezdny pył", "Dziewiąty legion"), Tahar Rahim ("Prorok", "Dziewiąty legion") i Freida Pinto ("Slumdog - Milioner z ulicy", "Immortals - Bogowie i herosi").
Czarne złoto
Francja/Włochy/Katar/Tunezja, 2011
Początek XX wieku. Dwaj przywódcy arabskich plemion, sułtan Amar (Mark Strong) i emir Nesib (Antonio Banderas), rywalizują o graniczny obszar zwany "Żółtym Pasem".
film przygodowy
Czarne złoto