PREMIERA

2010.11.02

CANAL+ PREMIUM

CZARNY BALONIK

The Black Balloon

Australia/Wielka Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rodzina nastoletniego Thomasa (Rhys Wakefield) przeprowadza się do innego miasta. Chłopak próbuje zaaklimatyzować się w nowym miejscu i zrobić dobre wrażenie na rówieśnikach ze szkoły.

Niestety, pod nieobecność służącego w armii ojca i w obliczu zaawansowanej ciąży matki (Toni Collette), nastolatek musi opiekować się cierpiącym na autyzm starszym bratem Charliem (Luke Ford), który potrafi wpaść w histerię na środku supermarketu lub wybiec z domu w samych slipkach. Thomasowi tymczasem wpada w oko urocza Jackie (Gemma Ward). Fascynacja ta jedynie komplikuje sytuację chłopaka, który coraz częściej nie może sobie poradzić z nieobliczalnymi zachowaniami brata. Wstyd, jakiego przysparza mu Charlie przeradza się powoli w agresję.

Przez kilka lat nazwisko ELISSY DOWN pozostawało znane jedynie w jej rodzinnej Australii, gdzie młoda reżyserka zbierała liczne nagrody za swoje filmy krótkometrażowe. W międzyczasie cały czas pracowała nad kinowym debiutem, do którego scenariusz napisała wspólnie z przyjacielem Jimmym Jackiem. "Kiedyś Elissa rzuciła we mnie laptopem, więc po prostu zabrałem się i wyszedłem" - wspominał później Jack. "Kłótnie jednak sprawiały, że scenariusz stawał się bardziej żywy i prawdziwy. Żadne z nas nie pozwalało drugiemu na pisanie byle czego".

Ostatecznie obraz zatytułowany "Czarny balonik" doczekał się oficjalnej premiery na festiwalu w Berlinie w 2008 roku, gdzie uhonorowano go nagrodą Kryształowego Niedźwiedzia. Poruszająca, częściowo oparta na osobistych doświadczeniach reżyserki opowieść o dorastaniu i rodzinnych powinnościach zrobiła duże wrażenie na krytykach. "W filmie Elissy Down dochodzi do gwałtownych i emocjonalnie szorstkich zwrotów akcji, które czynią historię autentyczną". - pisał na łamach "Chicago Tribune" Michael Phillips. Recenzenci zgodnie chwalili także odtwórczynię roli matki, jedną z najbardziej cenionych aktorek australijskich Toni Collette ("Wesele Muriel", "Idol", nominacja do Oscara za "Szósty zmysł") oraz filmowego Charliego, czyli Luke'a Forda ("Ghost Machine", "Królestwo zwierząt"). W obsadzie "Czarnego balonika" zobaczyć można ponadto m.in. Rhysa Wakefielda ("Broken Hill"), Gemmę Ward ("Nieznajomi") i Erika Thomsona ("Wypadki chodzą po ludziach", "Złudne piękno").

WASZE OPINIE

julek

swietny film

SEXIFLEXI

DO dildo. Wracaj skąd zniknąłeś :) Piszę to popijając kakao i jedząc jajecznicę z
mamucich jaj.

VIKI

Gorąco polecam ludziom, którzy nie wiedzą co to AUTYZM. SZCZERA PRAWDA...
CZARNY BALONIK
reżyseria:
Australia/Wielka Brytania, 2008
Rodzina nastoletniego Thomasa (Rhys Wakefield) przeprowadza się do innego miasta. Chłopak próbuje zaaklimatyzować się w nowym miejscu i zrobić dobre wrażenie na rówieśnikach ze szkoły.
dramat
CZARNY BALONIK
4,4 5 1 22