PREMIERA

2012.03.13

CANAL+ PREMIUM

Czarny

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czarny (Michał Żurawski) opuścił rodzinną wieś w związku z dramatycznymi przeżyciami - załamaniem matki i samobójstwem ojca. Po latach spędzonych w Warszawie mężczyzna wraca w rodzinne strony, by odpocząć od intensywnej pracy i skupić się na dokończeniu doktoratu.

Już pierwszego dnia poznaje nastoletnią Olę (Maria Niklińska), podającą się za jego przyrodnią siostrę. Z początku nie dając wiary w słowa dziewczyny, Czarny postanawia poznać prawdę. Coraz częściej przebywając w towarzystwie Oli, zaczyna poznawać nastolatkę coraz lepiej. Ich spotkania bulwersują miejscową społeczność, zwłaszcza że dziewczyna uchodzi we wsi za dziwaczkę. Kiedy bogobojna matka Oli znajduje w jej pokoju "Biblię Szatana", zwraca się o pomoc do proboszcza, a zarazem swojego kochanka. Ksiądz stwierdza kategorycznie, że na ratunek musi przybyć egzorcysta.

"Czarny" to film DOMINIKA MATWIEJCZYKA, jednego z najważniejszych twórców kina niezależnego w Polsce, autora takich produkcji jak "Krew z nosa", "Krótka histeria czasu" czy "Rzeźnia nr 1".
Zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza "Czarny" w kąśliwy i wnikliwy sposób poddaje krytyce zaściankowość, dwulicowość i bigoterię polskiego społeczeństwa. "W tym filmie interesowało mnie najbardziej, żeby obnażyć hipokryzję ludzi wywodzących się z takich mikroświatów, prowincjonalnych czy małomiasteczkowych społeczności" - przekonywał reżyser. "W tych środowiskach wszyscy się ze sobą znają, mówią sobie codziennie "dzień dobry", a tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. (...) W to chciałem uderzyć, dając jednocześnie temu swoją dezaprobatę. Zależało mi na pokazaniu polskiej wsi inaczej, niż jest to robione w rodzimych serialach, traktujących naszą wieś dość sielankowo". Oddanie swojskich realiów nie byłoby możliwe bez świetnych kreacji aktorskich. Tutaj wyróżnić należy tytułowego Czarnego, czyli Michała Żurawskiego, odtwórczynię roli Oli - Marię Niklińską, a także Mateusza Damięckiego, który wcielił się w groteskową postać Kani, dawnego znajomego głównego bohatera z czasów szkolnych.

"Czarny" zdobył m.in. Nagrodę Główną na festiwalu "Najnowsze Kino Polskie" we Wrocławiu oraz Nagrodę Specjalną w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jury tego drugiego wręczyło Matwiejczykowi laur w uznaniu dla "odwagi w podejmowaniu trudnych i skomplikowanych tematów". Sam reżyser zapowiedział po premierze filmu, iż odchodzi od realizacji produkcji niezależnych. "Myślę, że "Czarny" (...) jest moim ostatnim, niskobudżetowym obrazem" - stwierdził w wywiadzie dla serwisu Stopklatka.

POLSKIE KINO OFFOWE
PREMIERA: CANAL+, wtorek, 13 marca 2012, 00:40

WASZE OPINIE

pedro

Film Matwiejczyka pokazuje człowieka, który wraca w rodzinne strony i musi zmierzyć się z przeszłością. Właściwie bohater chce w spokoju dokończyć pisanie doktoratu, ale dosięgają go demony przeszłości, tragiczne losy rodziny, kumpel i ... grzech ojca. To też opowieść o naszej hipokryzji. Moralizowanie księdza, tuż po seksie to mocna rzecz. Świetna scena, no i zakończenie filmu. Sami zobaczcie.
Czarny
Polska, 2008
Czarny (Michał Żurawski) opuścił rodzinną wieś w związku z dramatycznymi przeżyciami - załamaniem matki i samobójstwem ojca. Po latach spędzonych w Warszawie mężczyzna wraca w rodzinne strony, by odpocząć od intensywnej pracy i skupić się na dokończeniu doktoratu.
obyczajowy
Czarny
4,0 5 1 9