PREMIERA

2010.10.05

CANAL+ PREMIUM

CZARODZIEJSKI FLET

The Magic Flute

Francja/Wielka Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film muzyczny/kostiumowy

czas trwania: 133 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trwa I wojna światowa. Żołnierz o imieniu Tamino (Joseph Kaiser) zostaje uratowany przez trzy pielęgniarki od niechybnej śmierci na froncie.

Siostry pokazują mu zdjęcie Paminy (Amy Carson), córki Królowej Nocy (Lyubov Petrova). Tamino zakochuje się w dziewczynie, którą porwał zły Sarastro (René Pape) i na prośbę jej matki postanawia ją ocalić. W wyprawie towarzyszy mu Papageno (Benjamin Jay Davis), który zajmuje się ptakami, służącymi do wykrywania gazów bojowych. Mężczyźni otrzymują magiczne instrumenty, które mają chronić ich przed niebezpieczeństwami: Tamino flet, a Papageno glokenszpil.

"Czarodziejski flet" jest filmową adaptacją opery skomponowanej w 1791 roku przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. KENNETH BRANAGH, ceniony przede wszystkim za ekranizacje dzieł Szekspira ("Wiele hałasu o nic", nominowane do Oscara "Henryk V" i "Hamlet"), postanowił przenieść akcję utworu w czasy I wojny światowej. Nowym przekładem oryginalnego libretta napisanego przez Emanuela Schikanedera zajął się Stephen Fry, ceniony brytyjski aktor i scenarzysta. Gotowe dzieło - zgodnie z zamierzeniami twórców - doczekało się premiery w 250. rocznicę urodzin Mozarta. Zrealizowany nakładem 27 milionów dolarów film jest prawdziwą muzyczno-wizualną ucztą. Wrażenie robi scenografia, kostiumy oraz wyśmienite zdjęcia autorstwa częstego współpracownika Branagha, Australijczyka Rogera Lansera, który za swoje wysiłki przy realizacji "Czarodziejskiego fletu" został wyróżniony prestiżową nagrodą Australijskiego Stowarzyszenia Operatorów. Nie mniej ważna od obrazu jest w tej produkcji muzyka. Przy obsadzie najważniejszych ról Branagh konsultował się z dyrygentem Jamesem Conlonem. Rozglądał się za utalentowanymi, ale mniej znanymi śpiewakami, uznał bowiem, że renomowane gwiazdy opery mogą nie wytrzymać trudów pracy na planie filmowym. Ostatecznie najważniejsze role przypadły w udziale kanadyjskiemu tenorowi, soliście New York Metropolitan Opera Josephowi Kaiserowi oraz cenionemu niemieckiemu basowi René Pape. "Nawet pomimo przeniesienia akcji w czasy I wojny światowej, obraz Branagha wprowadza widza w atmosferę XVIII wieku, kiedy muzyka symbolizowała harmonię i niosła obietnicę powrotu do raju" - pisał krytyk Peter Conrad na łamach brytyjskiego "Guardiana".

WASZE OPINIE

tomek6996

Ja osobiście nigdy nie lubiłem i nie lubię cover'ów . Dlatego ten angielski do Mozarta mi nie pasuje. Całość zrobiona w oryginale po niemiecku zdecydowanie lepiej by wyglądała.

szewol

Film dla koneserów gatunku... taki operetkowy ;)

Blue-Grey

Ciekawa, ale dość ryzykowna adaptacja baśniowej i aluzyjnej (aluzje do masonerii) opery Mozarta. Kilka pomysłów uważam za naprawdę wspaniałe, np. śpiewające worki okopowe, aria Sarastra na cmentarzu wojskowym czy arie Papagena w stodole. Jednak w sumie jakoś nie bardzo przekonuje mnie takie okopowo-zasiekowo-bitewne tło akurat dla "Czarodziejskiego fletu", chociaż sama idea tego muzycznego arcydzieła została bardzo trafnie uchwycona jako marzenie o powszechnym pokoju.
No cóż... Muzyka Mozarta - jedna z najbardziej przystępnych i najbardziej melodyjnych w całej muzyce klasycznej - wybroni się doskonale nawet z okopów pierwszej wojny światowej. Śmiem podejrzewać, że i sam genialny Amadeusz - znany z poczucia humoru i poszukiwania oryginalnych artystycznych rozwiązań - obejrzałby dziełko Kennetha Branagha z przyjemnością.
Polecam ten niezwykły film świeżo zakochanym.
CZARODZIEJSKI FLET
reżyseria:
Francja/Wielka Brytania, 2006
Trwa I wojna światowa. Żołnierz o imieniu Tamino (Joseph Kaiser) zostaje uratowany przez trzy pielęgniarki od niechybnej śmierci na froncie.
film muzyczny/kostiumowy
CZARODZIEJSKI FLET
3,3 5 1 45