1996 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2008.01.24

CANAL+ PREMIUM

Czarownice z Salem

The Crucible

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prezentowana w konkursie głównym na Berlinale, nominowana do Oscara® za scenariusz, ekranizacja sztuki Arthura Millera. W rolach głównych występują: Daniel Day-Lewis, Winona Ryder i nagrodzony BAFTĄ Paul Scofield.

Jest rok 1692. W purytańskiej Ameryce stają się popularne oskarżenia o czarną magię. W Salem, jednym z zaściankowych miasteczek w stanie Massachusetts grupa dziewcząt spotyka się nocą w lesie, aby przy ognisku odprawić dziwny obrządek. Przewodzi im ciemnoskóra niewolnica Tituba (Charlayne Woodard). Dziewczęta wprowadzają się w dziwny trans, podczas którego wykrzykują imiona mężczyzn, których pragną. Jedna z nich, Abigail Williams (Winona Ryder), jest zakochana w Johnie Proctorze (Daniel Day-Lewis), swoim byłym pracodawcy. Abigail straciła pracę, kiedy żona Johna, Elizabeth (Joan Allen) odkryła słabość męża do służącej. Teraz dziewczyna życzy Elizabeth śmierci. Kiedy miejscowy duchowny, wielebny Parris (Bruce Davison) odkrywa nocne spotkanie dziewcząt, te ze strachu przed karą, udają opętane przez diabła. Rozpoczyna się zbieranie poszlak, śledztwo, a wreszcie prawdziwe polowanie na czarownice. Podczas procesu, który ma wyjaśnić, kto sprowadził złe moce do miasteczka, wielebny Parris wciąż rozszerza krąg podejrzanych, włączając w niego tych, którzy według niego chcą usunąć go ze stanowiska. Jego inkwizycyjny zapał miesza się z obłudą i interesownością.

Kiedy dramat Arthura Millera "Czarownice z Salem" wystawiono po raz pierwszy w 1953 roku, było oczywiste, że proces z Salem nawiązuje do poczynań komisji do spraw badania działań antyamerykańskich powołanej przez senatora McCarthy'ego. Dziś sztukę Millera traktuje się jako przestrogę przed fanatyzmem i zniewoleniem, obłudą przybraną w piórka sprawiedliwości. Z taką intencją przeniósł ją na ekran w 1996 roku NICHOLAS HYTNER, który zastąpił na stanowisku reżysera Kennetha Branagha. Hytner z impetem wkroczył na arenę międzynarodowego kina, kiedy dwa lata wcześniej pokazał swój debiut "Szaleństwo króla Jerzego" ze wspaniałymi rolami Nigela Hawthorne'a i Helen Mirren. Otrzymał wówczas BAFTĘ, nominację do Oscara i nagrodę krytyków londyńskich, a Mirren za rolę królowej Charlotte odebrała nagrodę aktorską w Cannes. Dla "Czarownic z Salem" urodzony w Manchesterze Hytner opuścił Wielką Brytanię, aby spróbować swoich sił w Ameryce.

Film zakwalifikował się do konkursu głównego w Cannes, był nominowany do Oscara i Złotego Globu, a wcielający się w sędziego Danfortha Paul Scofield odebrał za tę rolę BAFTĘ. Sukcesy "Czarownic z Salem" sprawił, że Hollywood stanęło przed Hytnerem otworem. Zrealizował tam jeszcze m.in. "Moją miłość", "Światła sceny" i "Męską historię". "Czarownice z Salem" okazały się też ważnym doświadczeniem dla Winony Ryder, znanej już wówczas z ról w takich filmach, jak "Edward Nożycoręki", "Syreny", "Wiek niewinności", za który otrzymała nominację do Oscara i Złoty Glob czy "Dracula". Wielu krytyków uznało wówczas, że dzięki roli Abigail Ryder mogła pokazać pełnię swoich aktorskich możliwości. Partnerował jej magnetyczny Daniel Day-Lewis, z którym aktorka spotkała się wcześniej na planie "Wieku niewinności" Scorsese.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie ogladałem tego filmu już kilka dobrych lat, więc dzieki Canal+ przypomniałem sobie tą jedna z najlepszych produkcji 1996 r. Kiedy ten film byl wyświetlany w kinach, miałem 10 lat, więc nie pamiętam go z tamtego okresu zbyt dobrze. Natknąłem się na niego dopiero cztery lata później, i od tamtego czasu jestem wielkim fanem tej produkcji. Ma specyficzny klimat, który jest tak pociągający, że od pierwszych chwil ( przynajmniej tak było w moim przypadku) jesteśmy zauroczeni. O grze aktorskiej nie warto wspominać, i to nie dlatego, że jest okropna, ale dlatego, że aktorzy tej klasy co Daniel Day-Lewis czy Winona Ryder zawsze grają na najwyższym poziomie. W tym wypadku również nie było odstępstw. Podsumowując warty polecenia film. Świetny w swoim gatunku.

KamilMtr

Z butów mnie wyrwało.

Lolo

Witam!
Poklony dla tych, ktorzy postanowili wytransmitowac ten film. Probowalam go znalesc w internecie, nie bylo. W sklepach kosztowal fortune. A tutaj, prosze. TAka niespodzianka. Jeste to jeden z najlepszych filmow jakie ogladalam. Daniel Day-Lewis zagral swietna role.
Juz nie moge sie doczekac. I mam nadzieje, ze doczekam sie rowniez "Szkarlatnej Litery" Serdeczne pozdrowienia:D
Czarownice z Salem
reżyseria:
USA, 1996
Prezentowana w konkursie głównym na Berlinale, nominowana do Oscara® za scenariusz, ekranizacja sztuki Arthura Millera. W rolach głównych występują: Daniel Day-Lewis, Winona Ryder i nagrodzony BAFTĄ Paul Scofield.
dramat
Czarownice z Salem
4,5 5 1 31