PREMIERA

2007.05.22

CANAL+ PREMIUM

CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ

Le Temps qui reste

Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Romain jest młodym, przystojnym i bogatym fotografikiem mody. Rozkoszuje się życiem biorąc z niego to, co najłatwiej zdobyć: przelotne emocje, wygodny związek, doskonałą zabawę.

Pewnego dnia podczas sesji zdjęciowej traci przytomność. Podejrzewa, że to AIDS. Wyrok jest jednak inny. Romain jest chory na raka i ma prawdopodobnie przed sobą tylko trzy miesiące życia. Nie zamierza jednak go zmieniać, ani naprawiać błędów. Przeciwnie, odtrąca swojego chłopaka (Christian Sengewald) i staje się jeszcze bardziej arogancki. W miarę, jak upływa "czas, który pozostał", Romain zaczyna jednak patrzeć na życie inaczej, przewartościowuje je i uspokaja swoje emocje.

"Czas, który pozostał" jest drugą częścią trylogii o śmierci, którą FRANÇOIS OZON otworzył obrazem "Pod piaskiem" (2000). Autor opowiedział w nim historię kobiety, której mąż po 25 latach znika nagle bez śladu, kiedy ona zasypia na plaży. Tym razem francuski reżyser, wykształcony w prestiżowej filmowej szkole FEMIS, opowiadając o chorym na raka geju, konstruuje przewrotny plan na część życia. "Czas, który pozostał" mówi też o radzeniu sobie z perspektywą własnej śmierci. Trzecia część trylogii, jeśli powstanie, poruszy - jak zapowiada Ozon - kwestię śmierci dziecka. Reżyser, po tym, jak w "5x2" opowiedział historię miłosną od końca, zaczynając od rozwodu, a kończąc na romantycznym pierwszym spotkaniu, "Czasem, który pozostał" znów zaskoczył widzów. "Bagaż emocjonalny melodramatów zwykle dźwigają kobiety. W przypadku tego filmu chciałem spróbować melodramatu męskiego, chciałem zobaczyć, czy historia młodego mężczyzny potrafi wzruszyć do łez. Było dla mnie ważne, by publiczność "zakochała się" w Romainie, co umożliwiłoby jej empatię i zaakceptowanie jego przemiany. Być może dlatego na operatora wybrałem Jeanne Lapoirie. Chciałem pokazać Melvila oczami kobiety i przy pomocy oświetlenia, które podkreśli jego piękno".

Melvil Poupaud został nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Valladolid. W 1996 roku wystąpił w "Opowieści letniej" Erica Rohmera, dzięki której zwrócił na niego uwagę Ozon. Na planie "Czasu, który pozostał" Poupaudowi partnerują m.in. niemiecki aktor teatralny Christian Sengewald i wielka francuska aktorka Jeanne Moreau. Dzięki filmowi Ozona Moreau miała okazję po raz pierwszy zagrać babcię. "François zadzwonił do mnie, żeby opowiedzieć o swoim nowym filmie. To był właśnie "Czas, który pozostał". François bardzo chciał, żebym w nim zagrała. Kiedy streścił mi, o czym jest film, odparłam: "Mam nadzieję, że nie proponujesz mi roli babci. - Właśnie tak. - No dobrze, zrobię to tylko dla ciebie." - mówiła Moreau o współpracy z reżyserem.

WASZE OPINIE

Nazaal

Naprawdę niesamowite kino. Ozon nie zawiódł po raz kolejny. Jest to obraz poniekąd dojrzewania do śmierci z honorem. Bohater nie walczy o życie, postępuje jednocześnie racjonalnie i (paradoksalnie) w tym samym czasie również irracjonalnie. Dzieje się tak, gdyż mając mniej niż 5% szans na przeżycie, nie wierzy w wyleczenie i nie chce się poddać chemii, która najprawdopodobniej te ostatnie 3 miesiące życia zamieniła w koszmar. Z drugiej strony nie walczy, nie postępuje ludzko. Nie jest to jednak przykład tworzenia nadprzyrodzonego twardziela, który od razu pogodził się z wyrokiem. Ostatnia droga fotografa to uporządkowanie życia, szukanie sposobu na właśnie oswojenie się ze śmiercią. Francois Ozon nie nakazuje jednak widzowi, aby ten w jednoznaczny sposób lubił czy też nie główną postać. Muzyka i zdjęcia powodują, że również człowiek oswaja się z dramatem, nie ma nadziei, lecz godzi się.
Niesamowita kreacja Melvila Poupauda. Włożył on w swojego bohatera całego siebie. Nie jest sztuczny w momentach, którym spora część aktorów by nie sprostała.
Cóż - kino wybitne. 5.

agnessss

Uwielbiam filmy Ozona.Polecam ten film,jest wyjatkowy...

matost8

Zdecydowanie cięższy od poprzedniego filmu Ozon'a - "5x2". Główny bohater dowiaduje się o swojej chorobie. Film opowiada o ostatnich tygodniach jego życia. Ozon nie pokazuje człowieka heroicznego, który walczy z chorobą, nie widzimy tu wszystkich etapów godzenia się z rakiem. Bohater jest przygotowany na śmierć i chce dokończyć i poukładać swoje życie - zostawia partnera, aby nie martwić go swoją chorobą. Film w subtelny i delikatny sposób pokazuje "finalne" sceny z życia bohatera. Polecam
CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ
reżyseria:
Francja, 2005
Romain jest młodym, przystojnym i bogatym fotografikiem mody. Rozkoszuje się życiem biorąc z niego to, co najłatwiej zdobyć: przelotne emocje, wygodny związek, doskonałą zabawę.
dramat
CZAS, KTÓRY POZOSTAŁ
4,6 5 1 67