PREMIERA

2003.04.15

CANAL+ PREMIUM

CZAS PIJANYCH KONI

Time for Drunken Horses

Francja/Iran, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 76 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony w Cannes debiut Bahmana Ghobadiego i pierwszy kurdyjski film w historii kina. Poruszająca opowieść o kurdyjskich dzieciach zarabiających na życie jako graniczni przemytnicy.

W kurdyjskiej wiosce Baneh, niedaleko granicy z Irakiem, na skraju nędzy żyje osierocone rodzeństwo, dwaj bracia i trzy siostry. Najstarszy Madi (Madi Ekhtiar-dini), piętnastolatek, cierpi na przewlekłą, zagrażającą życiu chorobę, która wymaga kosztownych leków i szybkiej operacji. Głową rodziny jest więc 12-letni Ayoub (Ayoub Ahmadi), który po śmierci ojca - przemytnika, zabitego odłamkiem miny, próbuje utrzymać rodzeństwo i zebrać pieniądze na operację. Ayoubi staje się przemytnikiem, ale swoje towary nosi na plecach, bo nie stać go na muła. Warunki, w jakich wędruje są tak ekstremalne, że inni przemytnicy poją swoje muły alkoholem, aby te nie bały się iść. Wysiłki chłopca nie przynoszą skutku, więc jedna z sióstr decyduje się wyjść za Irakijczyka, który obiecał jej pomoc w operacji brata. Jej nowa rodzina nie zamierza jednak dotrzymać słowa - Madi nie zostaje wpuszczony do kraju, a świeżo poślubiony mąż nie zgadza się na rozwód. Dziewczyna odłącza się więc od reszty rodzeństwa, a Madi - zamiast obiecanych pieniędzy - otrzymuje konia. Ayoub postanawia jeszcze raz przekroczyć niebezpieczną granicę, aby w Iraku sprzedać konia i zarobić na operację. W górach na przemytników czyha jednak wojskowy patrol.

BAHMAN GHOBADI, chyba jedyny znany na świecie reżyser z irańskiego Kurdystanu, krytyków zachwycał na długo przed zrealizowaniem "Czasu pijanych koni", swojego fabularnego debiutu nagrodzonego w Cannes Złotą Kamerą i nagroda FIPRESCI. Jego krótkometrażowe filmy, które realizował już po porzuceniu studiów filmoznawczych, zdobyły wiele nagród na festiwalach irańskich i międzynarodowych. Najciekawszy to nagrodzone w Clermont-Ferrand "Life in Fog", podczas realizacji którego Ghobadi wpadł na pomysł filmu o przemytnikach. Reżyser spotkał wówczas grupę młodych chłopców szmuglujących towary przez granicę iracko-irańską i zaprosił ich do współpracy przy scenariuszu. Był to czas, kiedy Kurdystan stawał się modny w środowisku irańskich filmowców jako wielki, malowniczy plan filmowy. Tam akcję swojego "Uniesie nas wiatr" umieścił Abbas Kiarostami. Ghobadi zgłosił się wówczas do niego, aby pełnić na planie rolę "kurdyjskiego przewodnika". Tak rozpoczęła się ich współpraca i przyjaźń. To, czego Ghobadi nauczył się podpatrując na planie Kiarostamiego, wykorzystał rok później podczas realizacji "Czasu pijanych koni", pierwszego filmu kurdyjskiego, o którym sam twórca mówił, że jest to "pełen pokory hołd złożony przez Kurda własnej kulturze". W jednym z wywiadów reżyser tak mówił o swoim narodzie: "często nie chodzą w ogóle do kina, bo go po prostu nigdzie nie ma w okolicy, ale za to ich życie rozgrywa się jak w filmie" - mówił w jednym z wywiadów reżyser z irańskiego Kurdystanu, Bahman Ghobadi. "Wojna stanowi tło ich życia. Kurdowie są jak filmowi statyści. Żadne tam gwiazdy. Dla Kurda plan filmowy to błękitne niebo ponad jego głową. Patrzy na lecące w górze samoloty i zastanawia się, co się za chwilę stanie: zbombardują go, czy nie".
CZAS PIJANYCH KONI
reżyseria:
Francja/Iran, 2000
Nagrodzony w Cannes debiut Bahmana Ghobadiego i pierwszy kurdyjski film w historii kina. Poruszająca opowieść o kurdyjskich dzieciach zarabiających na życie jako graniczni przemytnicy.
dramat
CZAS PIJANYCH KONI
4,9 5 1 29