PREMIERA

2007.01.23

CANAL+ PREMIUM

CZEKA NA NAS ŚWIAT

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: tragikomedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Piotr (Sebastian Pawlak), 30-letni bezrobotny mieszkaniec śląskiego blokowiska, jest na utrzymaniu matki (Jadwiga Lesiak), która co miesiąc oddaje mu połowę swojej renty.

Piotr nie żyje dostatnio, ale i nie głoduje, a dość nietypową jak na swój wiek sytuację kwituje z dezynwolturą: "ja nie uczestniczę w wyścigu szczurów". Nocami jednak dręczą go koszmary, w których jak kanibal zjada matkę żywcem. Ta pewnego dnia zapłakana oznajmia mu, że listonosz roznoszący renty uciekł ze wszystkimi pieniędzmi, a ona właśnie wyjeżdża do sanatorium. Życie Piotra wywraca się do góry nogami. Musi zarobić na chleb, a nie ma żadnych kwalifikacji. Jak zauważa pracownik Biura Pracy, nie ma wykształcenia (choć studiował dwa lata), nie umie obsługiwać komputera (poza grami), a i do pracy fizycznej się nie nadaje. Za namową kolegi, "Sproketa" (Bartosz Żukowski) w zamian za utrzymanie postanawia zaoferować swoje usługi erotyczne 50-letniej sąsiadce, ale głodny i zestresowany zawodzi jako mężczyzna. Próbuje pracy w supermarkecie, w komisie mięsnym (u boku Jerzego Treli), bierze też udział w biegu alkoholików (udana metafora wyścigu szczurów). Gdy wszystko zawodzi, a on sam sięga dna rozpaczy i upokorzenia, coś rodzi się w nim na nowo, dając nadzieję, że nie wszystko jeszcze dla Piotra stracone.

Jeden z polskich krytyków pisał o "Czeka na nas świat", że jest to "rzadki i cenny przykład, kiedy młody polski reżyser szuka własnego języka". ROBERT KRZEMPEK, absolwent reżyserii na Uniwersytecie Śląskim i Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w 2004 roku wygrał polską edycję prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Scenariuszowego o nagrodę "Hartley-Merrill" za scenariusz zatytułowany "PIT". "Czeka na nas świat", debiut Krzempka, zrealizowany był pod artystyczną opieką Jerzego Stuhra. Film w Koszalinie został nagrodzony za scenariusz (autorstwa reżysera), a uwagę widzów zwrócił zarówno błyskotliwym czarnym humorem, jak i świetnym aktorstwem.

Na ekranie sprawdził się i debiutujący w filmie pełnometrażowym Sebastian Pawlak w roli głównej, i Bartosz Żukowski ("Świat według Kiepskich", "Faceci do wzięcia") jako "Sproket", a zwłaszcza krakowska aktorka Jadwiga Lesiak ("Zakochany anioł", "Spis cudzołożnic") jako matka Piotra. Mimo dobrych recenzji reżyser nie zrealizował jeszcze swojej drugiej fabuły.

WASZE OPINIE

Piotr O.

Nie spodziewalem sie tak dobrej zabawy! Po pierwszych 30 minutach juz musze film pochwalic. Zdradze pare dobrych momentow. Goscio utrzymuje sie ze "starych sikorek". Nagle jedna dzwoni, a on do niej slodko mlaska "nie zapomnij nowych zebow bo idziemy do Marriota".
Nasz bohater chce pogrzebac w smietniku, a tu nagle nadbiega halasliwy Edi i zada ... licencji (dzialalnosc gospodarcza na "jego terenie"). Odtworca glownej roli ... perfect! Az pomyslalem, ze moze sam kiedys zaznal takiej niedoli ... tak mu to pieknie przychodzi :)

Hydraulik

Zaczne wiec od tego,ze spodziewalem sie slabego,przecietnego filmu,a po seansie bylem bardzo zadowolony,ze obejrzalem polskie zielo,film pokazujacy zycie 30 lastka,który utrzymuje się z renty matki.Pewnego dnia listonosz znika z renta matki,a mamuska wyjezdza do sanatorium.Film chyba inspirowany filmami Koterskeigo np."Dzien swira","Nic smiesznego"czy "Wszyscy jestesmy chrystusami".Polecam goraco ten film,chociazby z tego wzgledu,ze nie tylko Koterski potrafi nakrecic swietnta tragikomedie.Wielkim plusem tego filmu jest scenariusz i dialogi,gorzej wypadaja zdjecia,cos juz w tym jest ze mamy w Polse slabych operatorow filmowych,jednak sa wyjatki jak np. w "Plac Zbawiciela".A najczesciej ratuja scenariusze i rezyseria.Ten film trohe przypomina mi czeskie kino,przedstawiajace zakompleksiona spolecznosc,oby wiecej takich filmow powstawalow Polsce,czego sobie i wam wszystkim zycze.Na pewno powroce do tego filmu,bo jest REWELACYJNY.Najlepszy film jaki ogladalem ubieglego roku.

marcin00

Dobry film! Prawdziwa tragikomedia, śmiejesz się a potem przychodzi chwila refleksji, że to jest przecież tragiczne a nie śmieszne! świetnie zagrana postać głównego bohatera! Polecam!
CZEKA NA NAS ŚWIAT
reżyseria:
Polska, 2006
Piotr (Sebastian Pawlak), 30-letni bezrobotny mieszkaniec śląskiego blokowiska, jest na utrzymaniu matki (Jadwiga Lesiak), która co miesiąc oddaje mu połowę swojej renty.
tragikomedia
CZEKA NA NAS ŚWIAT
4,3 5 1 39