PREMIERA

2005.11.01

CANAL+ PREMIUM

CZEKAJĄC NA JOE

Touching the Void

Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dokument fabularyzowany

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Połowa lat 80. Dwóch młodych alpinistów wyrusza na swoją kolejną górską wyprawę.

Joe Simpson (Brendan Mackey) i Simon Yates (Nicholas Aaron) są sprawni fizycznie i świetnie wyszkoleni. Ich celem jest szczyt Siula Grande położony w peruwiańskich Andach. Zamierzają go zdobyć od strony zachodniej. Sztuka ta nie udała się do tej pory jeszcze nikomu, bo trasa, którą wybrali jest szczególnie niebezpieczna. Początkowo wyprawa przebiega zgodnie z planem, ale po trzech dniach dochodzi do poważnego wypadku. Podczas upadku Joe łamie nogę. Na pomoc nie ma żadnych szans. Bohaterowie stają przed trudnym wyborem. W końcu decydują się kontynuować wyprawę, choć wiedzą, że każdy fałszywy ruch grozi śmiercią.

Historia opowiedziana w "Czekając na Joe" wydarzyła się naprawdę. Scenariusz filmu oparto na bestsellerze "Dotknięcie pustki" Joego Simpsona. Łączny nakład książki przekroczył pół miliona egzemplarzy, z czego 10.000 sprzedano w Polsce. Reżyser filmu, KEVIN MACDONALD, to ceniony brytyjski dokumentalista. W 2000 zdobył Oscara za "One Day in September". Wśród licznych wyróżnień dla "Czekając na Joe" znalazły się: nagroda Aleksandra Kordy (BAFTA) dla najlepszego brytyjskiego filmu 2004, dwie nagrody British Independent Film'04 za najlepszy dokument i zdjęcia, Evening Standard British Film'04 za najlepszy film oraz Nagroda Koła Krytyków Filmowych Seattle za najlepszy dokument 2004. Film Macdonalda cieszył się też dużym powodzeniem publiczności. W Wielkiej Brytanii pobił kasowy sukces "Zabaw z bronią" Michaela Moore'a.

WASZE OPINIE

Primo

Bardzo dobry film dokumentalny, wręcz niesamowity a jednak oparty na faktach. Ogląda się go nawet lepiej niż niejeden film akcji. Gorąco polecam.
Ocena: 9/10

Shagy

Widoki i ujęcia kamery wgniatają w fotel. Niesamowity, wciągający i fascynujący dokument. Chetnie obejrzę jeszcze raz.

Becia

Rewelacyjny dokument! Niesamowita historia! Warto zobaczyć!
CZEKAJĄC NA JOE
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2003
Połowa lat 80. Dwóch młodych alpinistów wyrusza na swoją kolejną górską wyprawę.
dokument fabularyzowany
CZEKAJĄC NA JOE
4,6 5 1 58