www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.08.24

CANAL+ PREMIUM

CZERWONE BERETY

Polska, 1962

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wojsko jako szkoła życia, kuźnia charakterów i prawdziwych przyjaźni. W roli głównej Marian Kociniak.

Grzegorz Warecki (Marian Kociniak) spóźnia się na pociąg, którym wraz z innymi poborowymi miał dotrzeć do jednostki komandosów. Jedzie następnym, gdzie pijany napastuje dziewczynę (Marta Lipińska) i wyrzuca z pociągu konduktora (Władysław Dewoyno), który staje w jej obronie. Kolega Grzegorza z jednostki, Jerzy Kardas (Andrzej Szajewski), wie, co się wydarzyło po drodze i tym samym szantażuje Wareckiego. Grzegorz znosi upokorzenia, jednocześnie stając się wzorowym żołnierzem. Napięte relacje między mężczyznami zmieniają się, kiedy podczas ćwiczeń spadochronowych Grzegorz ratuje życie swojemu prześladowcy...

"Czerwone berety", zrealizowane na podstawie powieści "Pół godziny przyjaźni" Albina Siekierskiego, to mocne, męskie kino z psychologicznym zacięciem. W filmie nie brak widowiskowych akcji ratunkowych czy scen skoków spadochronowych. Ciekawie ukazany został też konflikt osobowości i dylematy moralne dwójki głównych bohaterów.

Reżyser PAWEŁ KOMOROWSKI przygodę z filmem rozpoczynał jako współtwórca "Końca nocy", obrazu będącego pracą dyplomową studentów łódzkiej "Filmówki". Na swoim koncie Komorowski ma liczne filmy fabularne, w tym tytuły skierowane do młodego widza, jak "Oko Proroka" czy "Syzyfowe prace".

W przechodzącego wewnętrzną, pozytywną przemianę żołnierza wcielił się Marian Kociniak, który największą popularność zdobył dzięki postaci Franka Dolasa z trzyczęściowej komedii "Jak rozpętałem II wojnę światową". W chwili angażu do filmu Komorowskiego Kociniak miał na swym koncie zaledwie epizod w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy. Na planie "Czerwonych beretów" aktorowi towarzyszyli m.in. Andrzej Szajewski, który po latach wystąpił u reżysera w "Brylantach pani Zuzy" i stawiająca pierwsze ekranowe kroki Marta Lipińska.

Muzykę do filmu napisał wybitny kompozytor Wojciech Kilar, znany ze współpracy z takimi osobowościami kina, jak Jane Campion, Francis Ford Coppola, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda.

WASZE OPINIE

tomek6996

I bardzo dobrze, że takie filmy są puszczane. Jakoś do tej pory nie miałem okazji zobaczyć tego filmu a mimo propagandy jaką jest przeorany myślę ,że warto.

rafaelos

płatny kanał premium, a wiecznie puszczacie stare stareeee polskie filmy po 100 razy powtarzane ! żaaal!
CZERWONE BERETY
reżyseria:
Polska, 1962
Wojsko jako szkoła życia, kuźnia charakterów i prawdziwych przyjaźni. W roli głównej Marian Kociniak.
film sensacyjny
CZERWONE BERETY
4,3 5 1 105