PREMIERA

2010.04.18

CANAL+ PREMIUM

CZERWONY BARON

Der rote Baron/The Red Baron

Niemcy/Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1916. Pierwsza wojna światowa. Północna Francja. Na terytorium zajmowanym przez aliantów trwa pogrzeb brytyjskiego pilota kpt. Winstona Clyde'a Walkera. Uroczystość zakłóca pojawienie się niemieckich samolotów.

Z jednej z maszyn zostaje wyrzucony wieniec z szarfą, na której widnieje napis "dla przyjaciela i wroga". Bohaterami akcji są niemieccy piloci Lehmann (Hanno Koffler) i Friedrich Sternberg (Maxim Mehmet), którzy razem z Walkerem studiowali w Eton oraz Manfred von Richthofen (Matthias Schweighöfer ) i Werner Voss (Til Scweiger). Podczas powrotu do bazy śmiałkowie zostają zaatakowani przez samoloty ententy. Richthofen zestrzeliwuje brytyjski płatowiec, a po wylądowaniu, oglądając wrak maszyny, porucznik poznaje sanitariuszkę Käte Otersdorf (Lena Headey). Z czasem po kolejnych wygranych pojedynkach Richthofen staje się asem lotnictwa hołubionym przez rodaków. Po zestrzeleniu najlepszego brytyjskiego pilota, majora Lanoe Hawkera, generał Ernst von Hoeppner (Axel Prahl) mianuje go dowódcą eskadry myśliwskiej, która stacjonuje w La Brayelle. Manfred von Richthofen staje się narzędziem w rękach wojennej machiny propagandowej, symbolem męstwa, odwagi i determinacji w walce z wrogiem.

Manfred von Richthofen urodził się w 1892 roku w arystokratycznej rodzinie w Borku (dzielnica Wrocławia). Dzieciństwo spędził w Świdnicy. Jego ojciec był majorem armii pruskiej i służył w elitarnej jednostce kawalerii. Mając 19 lat Manfred ukończył berlińską akademię wojskową i otrzymał przydział do stacjonującego na Śląsku 1 pułku ułanów "Cesarza Aleksandra". Z chwilą wybuchu wojny, ponieważ kawaleria stała się mało użyteczna na polu walki, postanowił przenieść się do lotnictwa, choć nie miał pojęcia o pilotażu i mało widział na temat samolotów. Początki nie były zbyt obiecujące. Punktem zwrotnym w karierze stało się spotkanie z niemieckim asem lotnictwa Oswaldem Boelcke, który go wyszkolił. Pierwszy wrogi samolot Richthofen zestrzelił 17 września 1916 roku. Pół roku później miał już na koncie 16 zwycięstw powietrznych. Po awansie na dowódcę eskadry lotniczej polecił przemalować swój myśliwiec na czerwono. Piloci latający pod dowództwem Richthofena do końca wojny strącili łącznie 350 samolotów entanty. Formację Jasta -11 alianci nazywali "Cyrkiem Richthofena" lub "Czerwoną Eskadrą". "Czerwony Baron" był najskuteczniejszym pilotem myśliwskim cesarskich Niemiec i najlepszym lotnikiem w całej wojnie. 20 kwietnia 1918 roku miał udokumentowanych 80 zestrzeleń. Do dziś trwają spory historyków, kto zabił Richthofena, czy Kanadyjczyk pilot kpt. Roy Brown, czy australijscy piechurzy, którzy strzelali z ziemi.

Biografia Manfreda von Richthofena w filmie NIKOLAI MÜLLERSCHÖNA (reżyseria i scenariusz) ma wiele historycznych nieścisłości. Recenzenci krytykują w szczególności "poprawianie" życiorysu bohatera, przedstawienie jego nigdzie niepotwierdzonego romansu z pielęgniarką Käte Otersdorf oraz piromańskie uatrakcyjnienie śmierci pilota. Jest to bardziej próba zbudowania legendy niż biografia. Matthias Schweighöfer ("Miłość z przedszkola", "Walkiria", "Wspólnicy z przypadku"), uważany za jednego z najbardziej obiecujących niemieckich aktorów młodego pokolenia, mitologizuje postać "Czerwonego Barona", którego bardziej fascynuje samo polowanie niż zabijanie wrogów, a jego walka w przestworzach przypomina rywalizację sportową. W rzeczywistości Richthofen atakował tylko wtedy, gdy miał szansę wygrać. Zawsze podlatywał bardzo blisko przeciwnika i wtedy otwierał ogień, nie dając żadnych szans na ratunek. Sceny, w których baron pomaga zestrzelonym pilotom, albo poucza podwładnych o tym, że przeciwnikowi należy się szacunek mają wyraźnie zamierzone antywojenne przesłanie. W obrazie Müllerschöna można też znaleźć hasła o potrzebie rozumienia innych kultur oraz krytykę archaicznie rozumianego patriotyzmu czy wręcz szowinizmu. "Czerwony Baron" ma charakter wojennego kina przygodowego. W takiej konwencji ważną rolę odgrywają sceny batalistyczne, ale walki powietrzne, które mogły być dodatkowym ogromnym atutem filmu, zostały pokazane ledwie w kilku, bardzo krótkich scenach. Film miał premierę w Berlinie 31 marca 2008 roku. Został zrealizowany po angielsku. Zdjęcia kręcono w Pradze i okolicach oraz w Baden-Wurttembergii.

WASZE OPINIE

arti

Film świetnie oddaje realia I wojny światowej. Kapitalne są tu kostiumy, scenografia, zdjęcia - zwłaszcza walk powietrznych. Gra aktorska na bardzo dobrym poziomie. Abstrahując od prawdy historycznej i tego jakim był człowiekiem naprawdę to w filmie bardzo dobrze pokazano przemiany jakie zaszły w bohaterze odnośnie postrzegania wojny. Polecam film do obejrzenia

dobijacz

Czy szlachetnym można nazwać człowieka, który po długiej, wyczerpującej walce o życie pozostawia wroga żywym, aby ten zabił wielu jego towarzyszy broni ? Podczas wojny szlachetni są tylko ci, którzy nie walczą. Osądzanie pozostawmy ludziom, którzy z krwawej wymiany ognia są w stanie po latach powiedzieć, że dzięki temu, że przodek zachował się zgodnie z instynktem przetrwania, oni teraz mogą powiedzieć co myślą, bo są na tym świecie...
Życzyłbym sobie, aby ocenianie pozostało w rękach ludzi, którzy biorą pod uwagę wszelkie konsekwencje działań żołnierzy, niezależnie od strony, po której walczą i wymiaru korzyści (dla wielu rodzina jest ważniejsza niż np. państwo).

Najgorsze w wojnie jest to, że zmusza do wyboru... Czasem jest to pytanie czy zabić, a czasem czy osądzić człowieka który zabił...

pedro

Oglądałem ten film z mieszanymi uczuciami. Scenariusz dobry, ale nie do końca zgodny z prawdą. Podobno "Czerwony Baron" nie był tak szlachetny jak przedstawiono go w filmie. W rzeczywistości chętnie dobijał swoich wrogów, także tych którzy byli ranni. No cóż, każdy kraj ma swoich bohaterów.
Film podobał mi się pod względem technicznym : świetne zdjęcia, scenografia, żywe kolory, dobrze dopasowane kostiumy z epoki. Wszystko OK.
Dla mnie to dobry (tylko dobry) film.
CZERWONY BARON
Niemcy/Wlk. Brytania, 2008
Rok 1916. Pierwsza wojna światowa. Północna Francja. Na terytorium zajmowanym przez aliantów trwa pogrzeb brytyjskiego pilota kpt. Winstona Clyde'a Walkera. Uroczystość zakłóca pojawienie się niemieckich samolotów.
film wojenny
CZERWONY BARON
4,5 5 1 11