PREMIERA

2008.04.14

CANAL+ PREMIUM

CZERWONY BEZ NIEBIESKIEGO

Red Without Blue

USA, 2007

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 57 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Poruszający dokument o losach pary bliźniaków wystawionych przez życie na poważną próbę. Twórcy filmu przez ponad trzy lata towarzyszyli z kamerą braciom, z których jeden przeszedł operacje zmiany płci.

Rok 1983, Mark i Alexander Farley urodzili się z identycznym kodem genetycznym. Ich dzieciństwo upływało w typowej amerykańskiej rodzinie, pełnej miłości i zrozumienia. Kiedy bracia mieli 14 lat rodzice rozwiedli się, a oni sami odkryli swoje skłonności homoseksualne. To przerosło chłopców. Nie mogąc poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, targnęli się na życie. Próba samobójcza nie powiodła się, natomiast w jej wyniku postanowiono rozdzielić braci na ponad 2 lata.

Mark Farley mieszkał z reżyserami filmu w jednym domu. Początkowo ich znajomość nie była niczym szczególnym; rozmawiali o sztuce, filmie i urządzaniu wnętrz. Jednak po kilku miesiącach pod wspólnym dachem zaprzyjaźnili się, a tematy ich rozmów stały się mniej formalne. Mark z początku nie opowiadał o swojej przeszłości i o zmianie płci swojego brata bliźniaka. Reżyserka filmu, a jednocześnie przyjaciółka Marka wspomina, że kiedy w końcu odważył się opowiedzieć swoją historię, wszyscy byli mocno skonsternowani. Film jest naładowany dużą dawką emocji wynikających z zażyłości między twórcami i bohaterem. Według twórców jest próbą pomocy innym zagubionym w życiu homoseksualistom i osobom transseksualnym. W tym celu ukazują proces przemiany Clair z mężczyzny w kobietę i wątpliwości, z którymi musiała się zmierzyć podejmując decyzję o operacji. Szczere i obszerne wywiady z bliźniakami i ich najbliższymi przedstawiają najtrudniejsze momenty z życia rodziny Farleyów. Przeplatają je wspomnienia z dzieciństwa i obrazy z dorosłego życia, w którym rodzeństwo próbuje odnaleźć swoje miejsce.

Tworząc portret niezależnych i silnych braci, którzy mają za sobą wyjątkowo trudny okres dojrzewania, autorzy dokumentu stawiają fundamentalne pytania o społeczno-kulturową tożsamość płci. "Czerwony bez niebieskiego" był pokazywany na wielu festiwalach filmowych na całym świecie i został uhonorowany m.in. nagrodą za najlepszy film dokumentalny na FF Slamdance w 2007 roku, na FF Frameline w San Francisco czy FF Inside Out w Toronto.
CZERWONY BEZ NIEBIESKIEGO
USA, 2007
Poruszający dokument o losach pary bliźniaków wystawionych przez życie na poważną próbę. Twórcy filmu przez ponad trzy lata towarzyszyli z kamerą braciom, z których jeden przeszedł operacje zmiany płci.
film dokumentalny
CZERWONY BEZ NIEBIESKIEGO