PREMIERA

2007.04.29

CANAL+ PREMIUM

CZERWONY KAPTUREK - PRAWDZIWA HISTORIA

Hoodwinked!

USA, 2005

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 80 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podobnie jak w bajce braci Grimm poznajemy Czerwonego Kapturka (Jolanta Fraszyńska), który idzie z koszyczkiem pełnym smakołyków przez las do Babci (Miriam Aleksandrowicz) oraz Wilka (Piotr Machalica), który przecina jej drogę, by przybyć do domku Babci wcześniej i podszyć się pod nią.

Na tym jednak podobieństwa z oryginałem się kończą, bowiem w tej historii cała trójka - a wraz z nią niejaki Drwal (Jarosław Boberek) - staje się obiektem śledztwa, które prowadzi dość niezdarny Policjant. Szyki psuje mu dystyngowany i ironiczny detektyw-ropucha Flippers (Adam Ferency), który niczym Sherlock Holmes wszystko poddaje w wątpliwość i dochodzi do prawdy na drodze błyskotliwej dedukcji. Zarzuty są poważne - podejrzenie o wkroczenie na teren prywatny i włamanie, zakłócanie spokoju, napaść z zamiarem zjedzenia, a także posługiwanie się siekierą bez zezwolenia. Flippers stara się wszystkich drobiazgowo przesłuchać, jednak każdy twierdzi, że jest niewinny i przedstawia własną wersję wydarzeń. Dociekliwy detektyw musi pogodzić opowieść Czerwonego Kapturka, Wilka, który udawał staruszkę i leżał w jej łóżku, Babci, która została związana i zamknięta w szafie oraz niezbyt rozgarniętego Drwala, który zarzeka się, że nikogo nie chciał zabić siekierą. Zadanie tym trudniejsze, że znani wszystkim dzieciom i dorosłym bohaterowie zachowują się w sposób całkowicie zaskakujący: Kapturek całkiem nieźle sobie radzi w karate, Babcia jest aktywną pasjonatką sportów ekstremalnych, Wilk - dziennikarzem śledczym, próbującym dociec kim jest tajemniczy Smakosz, który wykrada doskonałe przepisy Babci, a Drwal - niedoszłym gwiazdorem reklamy.

"Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia", który wyraźnie nawiązuje do takich filmów, jak "Shrek" czy "Epoka lodowcowa", różni się od nich tym, że jest pierwszą w historii, całkowicie niezależną superprodukcją animowaną. Szalony pomysł prawdopodobnie nie doczekałby się realizacji ze względu na koszty, gdyby nie Maurice Kanbar. To on już w roku 1971 stworzył pierwszy na świecie multipleks ("Quad Cinemas" w Nowym Jorku), założył Kanbar Film And Television Institute, który finansuje oryginalne pomysły młodych filmowców, a teraz postanowił pomóc pomysłodawcom "Czerwonego Kapturka", którzy potrzebowali odważnego i nie szczędzącego grosza sponsora. Scenarzyści TODD I CORY EDWARDS, właściciele firmy Blue Yonder Films, postanowili opowiedzieć klasyczną bajkę dla dzieci w niekonwencjonalny sposób. Znanym, bajkowym postaciom nadali współczesne cechy, a w świat baśni przemycili takie tematy, jak dziennikarstwo wcieleniowe, szał reklamy i niezależne śledztwa, które znacznie częściej prowadzą do rozwikłania wielkich zagadek, niż te prowadzone przez policję. Równie ważny jest tu sposób prowadzenia narracji: całą historię poznajemy z czterech różnych punktów widzenia, które dopiero, gdy zostaną złożone w całość, prowadzą do odkrycia prawdy.

Ponieważ bracia Edwards, pasjonaci animacji, nie mieli zbyt dużego doświadczenia, do pomocy zaprosili Sue Bea Montgomery, która pracowała wcześniej przy "Air Force One" i "Wyrzutkach", a także przy postprodukcji animowanych filmów pełnometrażowych ze studia Disneya. Szefem zespołu dwudziestu młodych animatorów z Manili został David Lovegren ("Fantazja 2000" i "Mała syrenka II"). "Jeszcze sześć, siedem lat temu realizacja niezależnego filmu animowanego była niemożliwa. Animacja była bardzo droga i tylko wielkie wytwórnie, takie jak Disney, stać było na budżety sięgające miliona dolarów za minutę. Dziś programy do animacji filmowej znacznie staniały, a najbardziej oszałamiające efekty specjalne są w zasięgu ręki niezależnych filmowców" - mówił Lovegren o "Czerwonym Kapturku", który prawdopodobnie w roku 2008 ponownie zawita do kin w formie sequela.

Za błyskotliwy, polski dubbing części pierwszej odpowiada najbardziej znany polski autor dialogów Bartosz Wierzbięta ("Shrek", "Shrek 2", "Potwory i spółka") oraz ceniona reżyserka dźwięku Joanna Wizmur, która sama często podkłada głosy (m.in. w "Smerfach" oraz "Kubusiu i Hefalumpach") i występuje jako aktorka ("Miodowe lata", "Miasteczko", "Pensjonat pod Różą"). W polskiej wersji językowej wystąpili uznani aktorzy i specjaliści od dubbingu - Jolanta Fraszyńska (Czerwony Kapturek), Adam Ferency (detektyw Flippers), Piotr Machalica (Wilk), Jarosław Boberek (Drwal), Jerzy Kryszak (królik Boingo), Michał Milowicz (kozioł Japeth) i Miriam Aleksandrowicz (Babcia).

WASZE OPINIE

Sowarek

5 daję, za znakomite dialogi, wyraźne i dobre animacje oraz ciekawy pomysł i najmniej spodziewane zakończenie.

Nazaal

Wg mnie jedna z lepszych bajek ostatnich lat. Świetny pomysł i z realizacją też nie najgorzej. Dialogi śmieszą, a to najważniejsze.
Polecam wszystkim, 4.

Patryczek

bardzo fajna bajka (oglądałem są 5 razy) pierwszy raz w kinie drugi raz w CANAL+ jako premiera potem na C+film na nastepny dzień a kiedyś w CANAL+ o 10:00 a na sam koniec w C+ na dzień dziecka
CZERWONY KAPTUREK - PRAWDZIWA HISTORIA
USA, 2005
Podobnie jak w bajce braci Grimm poznajemy Czerwonego Kapturka (Jolanta Fraszyńska), który idzie z koszyczkiem pełnym smakołyków przez las do Babci (Miriam Aleksandrowicz) oraz Wilka (Piotr Machalica), który przecina jej drogę, by przybyć do domku Babci wcześniej i podszyć się pod nią.
film animowany
CZERWONY KAPTUREK - PRAWDZIWA HISTORIA
4,3 5 1 102