Universal

PREMIERA

2004.06.19

CANAL+ PREMIUM

Czerwony smok

Red Dragon

USA/Niemcy, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niespełna 30-letni agent FBI Will Graham (Edward Norton) odchodzi ze służby i przeprowadza się wraz z rodziną do małego miasteczka na Florydzie. Kilka lat temu stanął oko w oko z maniakalnym mordercą Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins) i spotkanie to zostawiło w nim nieodwracalne fizyczne i psychiczne blizny.

Zabójca trafił w końcu do więzienia, ale po kilku latach agent musi znowu stawić mu czoła. Will posiada, bowiem niecodzienną zdolność wnikania w umysł przestępcy, więc przy kolejnej trudnej sprawie były szef Jack Crawford (Harvey Keitel) prosi go o pomoc. Chodzi o zbiorowe zabójstwa rodzin mordowanych podczas pełni księżyca. Jeśli w ciągu trzech tygodni policja nie trafi na ślad przestępcy, dojdzie do kolejnej masakry. Tymczasem w sidła zabójcy nazywanego Zębową Wróżką (Ralph Fiennes) wpada kolejna ofiara - niewidoma Reba McClane (Emily Watson). Dla niej jednak jest on nieśmiałym kolegą z pracy Francisem Dolarhyde'em. Zakompleksiony Francis ma swojego idola - Hannibala Lectera, do którego pisze pełne uwielbienia listy. Lecter, niegdyś błyskotliwy psychiatra, to intelektualista i wielki znawca sztuki, również kulinarnej. Morderca-kanibal sztuką uczynił również własne zbrodnie. Teraz, choć za kratkami, jest niemal tak niebezpieczny, jak na wolności. Żeby dotrzeć do Zębowej Wróżki, Will musi jednak zaryzykować spotkanie z Lecterem.

Hannibal Lecter to jeden z najpopularniejszych czarnych charakterów w historii kina. Kolejne ekranizacje bestsellerowych powieści Thomasa Harrisa - na kartach, których narodził się bohater - przynoszą producentom rekordowe zyski. W USA "Czerwony smok" już w pierwszy weekend po premierze pobił tzw. "rekord otwarcia" zarabiając 38 milionów dolarów. To już druga (po "Manhunterze" Michaela Manna z 1986 roku) ekranizacja "Czerwonego smoka" dopełniająca (razem z "Milczeniem owiec" i "Hannibalem") powieściową trylogię Harrisa, ale rozgrywa się w czasach najwcześniejszych.

Bohater powieści Thomasa Harrisa szybko stał się jedną z ikon współczesnej popkultury. W jego rolę wcielił się po raz kolejny Anthony Hopkins nagrodzony Oscarem za pierwszą interpretację tej postaci w "Milczeniu owiec" Jonathama Demme'a. Kreacja ta była tak sugestywna, że przysłoniła inne dokonania aktora, wśród których znajdują się tak wybitne filmy jak "Howards End", "Okruchy dnia", "Nixon" czy "Tytus Andronikus". W "Czerwonym smoku" partnerują mu takie gwiazdy, jak: Edward Norton ("Podziemny krąg", "25. godzina"), Ralph Fiennes ("Angielski pacjent", "Pająk"), Emily Watson ("Przełamując fale", "Gosford Park") i Harvey Keitel ("Fortepian", "Pulp Fiction").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

djsosna

kino najwyższej klasy, podobnie można powiedzieć o aktorach i całej fabule serii o Hannibalu której "Czerwony Smok" jest kolejną częścią. Zdecydowanie polecam wielbicielom dobrego kina a i zapewniam że duetem Anthony Hopkins & Edward Norton nie zawiedziecie się. Bez mrugnięcie okiem daję note +5 a film polecam oglądać w skupieniu, wtedy "smakuje" najbardziej ;)

Kuba

Super film!!!!

carli

Słabszy od kultowego Milczenia owiec ale moim zdaniem lepszy od Hannibala. Jak zwykle Hopkins daje popis swojego kunsztu aktorstwa. Norton również świetnie zagrał. POLECAM
Czerwony smok
reżyseria:
USA/Niemcy, 2002
Niespełna 30-letni agent FBI Will Graham (Edward Norton) odchodzi ze służby i przeprowadza się wraz z rodziną do małego miasteczka na Florydzie. Kilka lat temu stanął oko w oko z maniakalnym mordercą Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins) i spotkanie to zostawiło w nim nieodwracalne fizyczne i psychiczne blizny.
thriller
Czerwony smok
4,9 5 1 81