PREMIERA

2012.04.28

CANAL+ PREMIUM

Czerwony stan

Red State

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzech nastoletnich przyjaciół - Travis (Michael Angarano), Jarod (Kyle Gallner) i Billy-Ray (Nicholas Braun) - otrzymuje zaproszenie na niezobowiązujący seks od kobiety poznanej w Internecie. Z odpowiednim zapasem alkoholu i pożyczonym od rodziców Travisa samochodem ruszają na spotkanie z nieznajomą.

Po dotarciu na miejsce przekonują się, że atrakcyjny anons jest pułapką zastawioną przez sektę religijnych fundamentalistów. Organizacja, której przewodzi charyzmatyczny kaznodzieja Abin Cooper (Michael Parks), zajadle zwalcza wszelkie przejawy grzechu, szczególnie brutalnie rozprawiając się z rozwiązłością seksualną i homoseksualizmem. Po zwabieniu nastolatków w odludne miejsce pastor i jego wyznawcy więżą ich i torturują. Jedynej szansy ratunku chłopcy upatrują w interwencji policji. Dochodzi do niej przypadkowo, gdyż lokalna policja poszukuje ich za wykroczenie drogowe. Zjawienie się stróżów prawa nie rozwiązuje konfliktu, a prowadzi jedynie do eskalacji. Na miejsce wezwany zostaje agent federalny Joseph Keenan (John Goodman).

KEVIN SMITH stał się ikoną amerykańskiego filmu niezależnego za sprawą ciętych komedii, w których poddawał krytycznej obserwacji swoich rówieśników. To autor inteligentnych, choć często obfitujących w mało wybredny humor "Clerks - Sprzedawców", "Szczurów z supermarketu" czy "Jay i Cichy Bob kontratakują". Tym razem postanowił niemal zupełnie odciąć się od dotychczasowego dorobku. "Chciałem spróbować czegoś zupełnie innego. Jestem wielkim fanem Kevina Smitha i wiem już, że umiem robić filmy w jego stylu. Tym razem chciałem zobaczyć, czy potrafię robić też takie filmy jak Quentin Tarantino czy bracia Coen" - mówi Smith, który zdecydował się na odważną zabawę gatunkami, podobnie jak czynią to wspomniani przez niego autorzy.

"Czerwony stan" jest mieszanką horroru i filmu sensacyjnego z prześmiewczym komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej współczesnej Ameryki, toczącej zaciekłą walkę z terroryzmem, a nie potrafiącej uporać się z fundamentalizmem religijnym u siebie. We wspólnocie pastora Coopera widać wyraźne podobieństwa do Kościoła Baptystycznego Westboro. O prowadzonej przez Freda Phelpsa sekcie zrobiło się głośno za sprawą licznych demonstracji, na których członkowie głoszą nienawiść praktycznie do wszystkich: mniejszości etnicznych, seksualnych, Kościoła katolickiego i innych religii. W równie niekorzystnym świetle przedstawia Smith władze państwowe i organizacje powołane do przestrzegania prawa. Działający nieudolnie policjanci postanawiają utajnić przed mediami szczegóły sprawy zasłaniając się ustawami do walki z terroryzmem, wprowadzonymi w życie po 11 września.

Radykalną i bezkompromisową wymowę filmu podkreślają brawurowe kreacje głównych wykonawców. Kevin Smith rolę Abina Coopera od początku pisał z myślą o Michaelu Parksie, od jego udziału uzależniając powstanie filmu. Na aktora, który wystąpił w ponad 130 filmach zwrócił uwagę w produkcjach Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. "(...) hollywoodzki weteran jest hipnotyzujący, kiedy wyrzuca z siebie nienawiść Coopera w sposób nieznoszący sprzeciwu" - pisał o kreacji Parksa Todd McCarthy z "The Hollywood Reporter". Obok Parksa na ekranie można zobaczyć wcielającą się w córkę pastora Melissę Leo ("Fighter", "Rzeka ocalenia") i stojącego po stronie prawa Johna Goodmana ("Flintstonowie", "Big Lebowski").

Kevin Smith może czuć się usatysfakcjonowany. Quentin Tarantino, którego kino wielokrotnie stawiał za wzór kręcąc swój film, umieścił "Czerwony stan" na dorocznej liście produkcji, które zrobiły na nim największe wrażenie.

WASZE OPINIE

lars

m i e r n o t a ..

Jacekturysta

Nie słuchać Tufty. Bardzo dobry film. Poziom przemocy w normie. I pokazuje mechanizmy traktowania terrorystów po 11 września. Dla pewności wszystkich wrzuca sie do jednego worka. Polecam.

tufta

Głupiutki film o głupiutkich fanatykach religijnych.Oglądałem swego czasu dokument pt.Wiara czyni czuba.Jak nic ten tytuł pasuje do tego filmu.Jestem wrażliwy na przemoc a w tym filmie krew leje się całymi strumieniami.Tufcie się nie podobać.Brzydkie Canal+ ,że wyemitowała takiego filmowego zakalca.
Czerwony stan
reżyseria:
USA, 2011
Trzech nastoletnich przyjaciół - Travis (Michael Angarano), Jarod (Kyle Gallner) i Billy-Ray (Nicholas Braun) - otrzymuje zaproszenie na niezobowiązujący seks od kobiety poznanej w Internecie. Z odpowiednim zapasem alkoholu i pożyczonym od rodziców Travisa samochodem ruszają na spotkanie z nieznajomą.
thriller/dramat
Czerwony stan
3,0 5 1 10