PREMIERA

2012.03.29

CANAL+ PREMIUM

Człowiek, którego nie było

The Man Who Wasn't There

USA/Wlk. Brytania, 2001

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzona w Cannes przypowieść o ironii losu i sile przypadku zrealizowana przez mistrzów czarnego humoru i współczesnego kina noir: braci Coen.

Ameryka, rok 1949. Małomówny i introwertyczny Ed (Billy Bob Thornton) pracuje na co dzień w zakładzie fryzjerskim swojego szwagra (Michael Badalucco) w małym kalifornijskim miasteczku Santa Rosa. Ed nie jest zadowolony ani ze swojej monotonnej, średnio płatnej pracy, ani z małżeństwa: jego żona Doris (Frances McDormand) dużo bardziej niż mężem zainteresowana jest swoim szefem, Dużym Dave'em (James Gandolfini). W życiu gburowatego golibrody pojawia się jednak nowy, jasny horyzont, kiedy do zakładu trafia biznesmen Creighton Tolliver (Jon Polito), który proponuje mu udział w dobrze zapowiadającym się interesie. Ed miałby mianowicie stać się współwłaścicielem sieci "suchych" pralni, jeśli tylko wyłoży 10 tysięcy dolarów potrzebnych na rozkręcenie spółki. Fryzjer wpada na iście diabelski plan zdobycia pieniędzy. Wysyła do Dużego Dave'a anonim, w którym pisze, że wie o jego romansie z Doris i w zamian za milczenie żąda 10 tysięcy dolarów właśnie. Pieniądze otrzymuje, ale szef jego żony wkrótce odkrywa tożsamość szantażysty.

"Człowiek, którego nie było" to kolejna po znakomicie przyjętym "Fargo" filmowa przypowieść o ironii losu, pod którą podpisali się bracia JOEL i ETHAN COEN - mistrzowie podszytego czarnym humorem kina noir. "Delektujemy się w kinie grą w zabijanego. Bracia Coen w wyrafinowany sposób usiłują wytrącić nas z tego moralnego letargu. W tym filmie najstraszliwsza zbrodnia wylęga się w okolicznościach banalnych, wśród poczciwych dorobkiewiczów" - pisał krytyk Tadeusz Sobolewski o obsypanym nagrodami (Oscar, Bafta, nagroda za reżyserię w Cannes) "Fargo" z 1996 roku. W przypadku "Człowieka, którego nie było" krytycy byli zgodni, że tym razem utalentowani bracia, Joel i Ethan Coen, charakterystyczny dla siebie humor ukryli głęboko pod naskórkiem opowiadanej historii. Całość ubrali natomiast w kostium filmu noir z lat 40. czy 50. Utrzymany w biało-czarnych barwach obraz realizowany był głównie nocą, co pozwalało w specyficzny sposób operować sztucznym światłem. Dzięki temu np. cienie rzucane przez ludzi i przedmioty są nienaturalnie duże. Wizualną warstwę filmu docenili między innymi Akademicy z Los Angeles przyznając "Człowiekowi..." nominację do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia.

Również główny bohater, znakomicie zagrany przez Billy'ego Boba Thorntona jest niczym wyjęty z czarnego kina lat 40. Postać samotnego cynika, który nie umie komunikować się z otaczającym go światem, docenili m.in. krytycy z Florydy i Rosji, a także Southeastern Film Critics Association, przyznając Thorntonowi nagrody dla najlepszego aktora. Co ciekawe bracia Coen, którzy za "Człowieka..." odebrali kolejną w swojej karierze nagrodę reżyserską w Cannes, na pomysł filmu wpadli, kiedy podczas kręcenia "The Hudsucker Proxy" (1994) zobaczyli plakat w stylu lat 40-tych, przedstawiający zdjęcia oryginalnie upiętych fryzur.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Człowiek, którego nie było
USA/Wlk. Brytania, 2001
Nagrodzona w Cannes przypowieść o ironii losu i sile przypadku zrealizowana przez mistrzów czarnego humoru i współczesnego kina noir: braci Coen.
dramat
Człowiek, którego nie było
4,4 5 1 50