PREMIERA

2006.07.01

CANAL+ PREMIUM

CZŁOWIEK-PIES

Danny the Dog

Francja/USA/Wielka Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Danny (Jet Lee) od czwartego roku życia wychowany jest przez lokalnego gangstera Barta (Bob Hoskins), który znalazł go na ulicy i postanowił zrobić z niego niezawodnego ochroniarza.

Traktował dziecko jak psa (zakładał mu nawet smycz na szyję) i szkolił na zawodowego mordercę. Dziś Danny, mistrz wschodnich sztuk walki, sieje postrach na ulicach Glasgow, po czym potulnie wraca do nogi swojego pana. Jego życie zmienia się dopiero wtedy, kiedy przypadkiem poznaje niewidomego stroiciela fortepianów Sama (Morgan Freeman). Po raz pierwszy w życiu jest traktowany jak człowiek, a dźwięk fortepianu przywołuje nikłe wspomnienia czasów, kiedy nie był jeszcze "psem" Barta. Kiedy tylko nadarza się okazja, Danny postanawia więc uciec, aby zamieszkać z Samem i jego pasierbicą Victorią (Kerry Condon). Bart jednak nie zrezygnuje tak łatwo z wychowanka, na którego szkolenie poświęcił pół życia. Danny będzie musiał walczyć z nim nie tylko o własne życie, ale również o bezpieczeństwo swojej nowej rodziny.

Historia człowieka-psa jest pomysłem Luca Bessona, który scenariusz filmu napisał specjalnie z myślą o Jetcie Li, zachęcony ich udaną współpracą na planie "Pocałunku smoka" (2001). O projekcie LOUIS LETERRIER usłyszał po zakończeniu zdjęć do "Transportera 2", którego współscenarzystą był również Besson. "Po filmie, który był czystą rozrywką, miałem ochotę nakręcić coś bardziej osobistego, a "Człowiek-Pies" idealnie spełniał ten wymóg" - mówił Leterrier dziennikarzom. Młodemu francuskiemu reżyserowi udało się skompletować wspaniałą obsadę. Do azjatyckiego gwiazdora Jeta Li ("Hero", "Od kołyski aż po grób") dołączył Morgan Freeman i Bob Hoskins oraz początkująca aktorka Kerry Condon, Oktawia z głośnego serialu "Rzym". Morgan Freeman nie krył zaskoczenia tym, że zagra w jednym filmie ze specjalistą od kina kung fu. "Zawsze uznawałem go za wielkiego artystę, ale dotąd graliśmy przecież w zupełnie innych filmach" - mówił laureat Oscara za rolę w "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Słów podziwu dla umiejętności Li nie szczędził też Bob Hoskins: "Jet poruszał się tak, jakby nie obejmowała go grawitacja, a kaskaderów odrzucało od niego na wszystkie strony. Kręciłem już najróżniejsze filmy, w jednym partnerowałem nawet postaciom rysunkowym, ale nigdy nie byłem pod takim wrażeniem, jak na planie "Człowieka-psa"". Dla chińskiego aktora "Człowiek-Pies" okazał się natomiast największym do tej pory aktorskim wyzwaniem. Specjalnie dla tej roli wziął nawet lekcje aktorstwa, a już podczas realizacji wspierał się często autorytetem Freemana, który m.in. sprawił, że Li zdołał rozpłakać się podczas kręcenia jednej ze scen, choć - jak wyznał reżyserowi - nie robił tego od wczesnego dzieciństwa.

Rola Barta okazała się też wymagająca dla Boba Hoskinsa. Aktor, choć znany głównie jako detektyw Eddie z animowanej komedii kryminalnej "Kto wrobił królika Rogera" (1988), ma na koncie wiele ról zdrajców, kryminalistów i nieczułych opryszków. "Człowiek-Pies" wymagał jednak od niego zagrania kogoś znacznie gorszego. "To mafioso z bożej łaski, który zarabia dzięki kradzieżom i zastraszaniu słabszych i nie wstydzi się swojej wulgarności" - mówił o swojej postaci dziennikarzom. Hoskins, laureat nagrody aktorskiej w Cannes, BAFTY i Złotego Globu za rolę w "Monie Lisie" Neila Jordana, przygotowując się do roli Barta wzorował się ponoć na ludziach, których spotykał w młodości, ale również na niektórych sławnych osobistościach filmowego światka.

Choreografią imponujących scen walk zajął się Yuen Wo Ping, który wcześniej pracował przy takich produkcjach, jak "Kill Bill" czy "Matrix". Wo Ping chciał tak zaaranżować walki, żeby jak najlepiej ukazywały one osobowość głównego bohatera i sprawiały wrażenie, że Danny nie walczy w żadnym konkretnym stylu, bo swoją technikę wykształcił spontanicznie podczas kolejnych starć z przeciwnikami. Filmowi antagoniści Danny'ego to specjaliści od walk wręcz, a każda scena z ich udziałem zawiera od dziesięciu do dwunastu ciosów, często ułożonych w złożone sekwencje. W "Człowieku-Psie" widzowie mają też okazję obejrzeć kilka układów walk, których zrealizowanie do tej pory uważano za niemożliwe.

"Człowiek-Pies" to również pierwszy film, do którego muzykę skomponował jeden z najoryginalniejszych współczesnych zespołów brytyjskich Massive Attack, uważany za najważniejszego przedstawiciela trip-hopu.

WASZE OPINIE

the dark

Rewelacyjne kino. Świetny scenariusz i gra aktorska. Polecam!

red

przecietny film. 1+. W sumie odbiega od steerotypowych filmow akcji, ale jego dodatkowa otoczka dramatyzmu nie spelnia roli. nie wprowadza ludzkich wartosci w sens istnienia, bo jest zbyt sztuczna.

rebe jojo

> Kerry Condon < - my favourite ;)
CZŁOWIEK-PIES
reżyseria:
Francja/USA/Wielka Brytania, 2005
Danny (Jet Lee) od czwartego roku życia wychowany jest przez lokalnego gangstera Barta (Bob Hoskins), który znalazł go na ulicy i postanowił zrobić z niego niezawodnego ochroniarza.
film akcji
CZŁOWIEK-PIES
4,3 5 1 81