Fox

PREMIERA

2009.08.06

CANAL+ PREMIUM

CZŁOWIEK W CZERWONYM BUCIE

The Man with One Red Shoe

USA, 1985

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekscentryczny skrzypek Richard Drew (Tom Hanks) podróżuje po całym świecie z koncertami. Pewnego dnia jego przyjaciel Morris (James Belushi) postanawia zrobić mu złośliwy żart i chowa po jednym bucie z różnych par.

Roztargniony Richard jest zmuszony wsiąść na pokład samolotu w czarnym półbucie i czerwonej tenisówce. Ten dziwaczny dobór obuwia zwraca uwagę wysokiego urzędnika CIA, który bierze skrzypka za szpiega. Niespodziewanie Drew staje się obiektem rywalizacji dwóch walczących o wpływy sekcji amerykańskiego wywiadu. Ich liderzy nie cofają się przed niczym i w końcu rozkazują zlikwidować niefortunnego muzyka. Na szczęście pomoc oferuje mu powabna agentka Maddy (Lori Singer), uprzednio wysłana przez CIA celem uwiedzenia mężczyzny.

Przed nakręceniem "Człowieka w czerwonym bucie" reżyser STAN DRAGOTI miał na koncie trzy dobrze przyjęte filmy: western "Dirty Little Billy", zwariowaną parodię horroru "Miłość od pierwszego ukąszenia" oraz komedię "Pan mamuśka" z Michaelem Keatonem w roli głównej. Zachęcony ich sukcesami postanowił zrealizować remake francuskiej produkcji "Tajemniczy blondyn w czarnym bucie" z 1972 roku. W oryginalnej wersji znakomity Pierre Richard wcielił się w roztargnionego muzyka uwikłanego przypadkowo w bezpardonową walkę tajnych służb specjalnych. Dragoti uwspółcześnił nieco fabułę, przeniósł ją w amerykańskie realia lat 80., a główną rolę powierzył 29-letniemu wówczas Tomowi Hanksowi. Przyszły dwukrotny laureat Oscara stał już u progu wielkiej kariery, choć dzięki rolom w takich przebojach, jak "Wieczór kawalerski", "Plusk" czy "Ochotnicy" uchodził jeszcze przede wszystkim za etatowego komika. "Człowiek w czerwonym bucie" potwierdził talent komediowy aktora. "Jego występ w roli Richarda Drewa jest jednym z tych, którymi Hanks zasłynął w tamtym okresie" - pisał redaktor serwisu Fast-Rerwind poświęconego kinu lat 80. "Aktor gra niewinnego, beztroskiego, wiecznego dzieciaka, który pozwala się nieść wydarzeniom rozgrywającym wokół niego".

Hanksowi partneruje spore grono renomowanych gwiazd Hollywoodu, w tym James Belushi ("Jumpin' Jack Flash", "K-9", "Świąteczna gorączka"), Dabney Coleman ("Płonący wieżowiec", "Bitwa o Midway"), Lori Singer ("Footloose", "Sokół i koka", serial "Fame") oraz niezapomniana księżniczka Leia z "Gwiezdnych wojen", czyli Carrie Fisher. Warto dodać, iż producentem "Człowieka w czerwonym bucie" został Francuz Victor Drai, który był wcześniej odpowiedzialny za komercyjne powodzenie "Kobiety w czerwieni", innej popularnej francuskiej komedii zaadaptowanej na rynek amerykański.

WASZE OPINIE

BeruZadra

USAmerykańska wersja świetnej francuskiej komedii. Owszem, przyjemna dla oka, lecz kopia pozostanie kopią niezależnie od oprawy. Doceniam talenty Hanksa ale to Pierre Richard rządzi.
CZŁOWIEK W CZERWONYM BUCIE
reżyseria:
USA, 1985
Ekscentryczny skrzypek Richard Drew (Tom Hanks) podróżuje po całym świecie z koncertami. Pewnego dnia jego przyjaciel Morris (James Belushi) postanawia zrobić mu złośliwy żart i chowa po jednym bucie z różnych par.
komedia sensacyjna
CZŁOWIEK W CZERWONYM BUCIE