Fox

PREMIERA

2006.04.08

CANAL+ PREMIUM

CZŁOWIEK W OGNIU

Man on Fire

USA/Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 141 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Meksyk ogarnia fala porwań dla okupu - w ciągu zaledwie sześciu dni uprowadzone zostają 24 osoby. Bogaci mieszkańcy wpadają w panikę, a wielu z nich wynajmuje ochroniarzy, którzy czuwać mają nad bezpieczeństwem ich dzieci.

John Creasy (Denzel Washington) jest byłym zabójcą, który przez wiele lat pracował dla CIA. Sfrustrowany, stroniący od ludzi i szukający pocieszenia w alkoholu Creasy przyjeżdża do Meksyku w odwiedziny do starego przyjaciela i współpracownika, Rayburna (Christopher Walken). Rayburn załatwia mu pracę ochroniarza dziesięcioletniej Pity Ramos (Dakota Fanning), córki meksykańskiego przemysłowca Samuela Ramosa (Marc Anthony) i jego żony, Amerykanki Lisy (Radha Mitchell). Początkowo Creasy z trudem znosi obecność nad wiek rozwiniętej Pity, dziewczynce szybko jednak udaje się zaskarbić sobie jego sympatię. Pod jej wpływem John zmienia swój stosunek do ludzi i otwiera się na świat. Wkrótce Pita staje się najważniejszą osobą w jego życiu, ale wtedy właśnie zostaje porwana. Zrozpaczony Creasy od tej chwili żyje już tylko żądzą zemsty.

Autor powieści, która posłużyła za kanwę filmu TONY'EGO SCOTTA, ukrywa się pod pseudonimem A. J. Quinnell. Jest podróżnikiem, a także byłym najemnikiem armii Stanów Zjednoczonych. W jego książkach odnaleźć zresztą można bardzo dużo wątków autobiograficznych. Prawa do jego powieści "Człowiek w ogniu" nabył Arnon Milchan, założyciel Regency Enterprises, który od początku chciał, aby ekranizacją zajął się Tony Scott. Brat Ridleya Scotta odmówił, ponieważ przygotowywał się do realizacji "Top Gun", ale - jak sam twierdził - nie przestawał myśleć o książce Quinnella. "Człowieka w ogniu" zrealizował wówczas, w roku 1987, Elie Chouraqui. Scott powrócił do projektu blisko 20 lat później. Jego film z 2004 roku powstał na podstawie scenariusza Briana Helgelanda, laureata Oscara za "Tajemnice Los Angeles" i nominowanego do nagrody Akademii za "Rzekę tajemnic". To Helgeland właśnie, na prośbę reżysera, przeniósł akcję z Włoch do Meksyku, gdzie porwania dla okupu stały się ostatnio jednym z najczęściej popełnianych przestępstw. Główną rolę proponowano Robertowi De Niro, Willowi Smithowi i Bruce'owi Willisowi, ale ostatecznie w postać Johna Creasy'ego wcielił się Denzel Washington, z którym Scott pracował wcześniej przy "Karmazynowym przypływie". Washington, z wykształcenia dziennikarz, zaczynał jako aktor telewizyjny. Na planie filmu "Wilma" poznał swoją żonę Paulettę, z którą doczekał się już czwórki dzieci. Swojego pierwszego Oscara otrzymał już dziewięć lat po debiucie na wielkim ekranie, w 1990 roku za drugoplanową rolę w "Chwale" Edwarda Zwicka. Trzy lata później wywalczył natomiast Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie za tytułową rolę w "Malcolmie X" (1992) Spike'a Lee. Sukces ten powtórzył w 2000 roku, kiedy berlińskie jury nagrodziło go za udział w filmie "Huragan" (1999) Normana Jewisona. Żeby przygotować się do roli w tym filmie Washington przez rok ćwiczył boks pod okiem trenera Terry'ego Claybona. Do roli w "Dniu próby" aktor brał natomiast lekcje hiszpańskiego, ale biegle zaczął mówić w tym języku dopiero na planie "Człowieka w ogniu". Jednak to za "Dzień próby" otrzymał swojego drugiego Oscara, tym razem za rolę pierwszoplanową. Tym samym stał się drugim - po Sidneyu Poitier - czarnoskórym aktorem nagrodzonym Oscarem za rolę główną.

W "Człowieku w ogniu" doświadczonemu aktorowi partnerowała młodziutka Dakota Fanning. Uznawana za największy talent wśród dziecięcych aktorów Fanning pierwszą poważną rolę zagrała u boku Seana Penna i Michelle Pfeiffer w "Sam" (2001) Jessie Nelson, a ostatnio można było oglądać ja w "Wojnie światów" (2005) Stevena Spielberga.

"Człowiek w ogniu" został nagrodzony statuetką BMI Film & TV Awards za muzykę Harry'ego Gregsona-Williamsa, który dziś jest jednym z najbardziej obiecujących kompozytorów filmowych w Hollywood (m.in. "Shrek" i "Shrek 2", "Królestwo niebieskie", "Opowieści z Narnii").

WASZE OPINIE

someone

Super film, tego właśnie dzisiaj potrzebowałem, poprostu super pod każdym względem. Pozdrawiam wszystkich którzy myślą podobnie ,narq.

LOKO

podziękowania dla wpisujacuch się na temat filmów ...... dzięki WAM wiem co oglądać . ... pozdrawiam

Br

Super Film, jak praktycznie zawsze z Denzelem. Troche wkurzające te szybkie klatki ale być moze to dodaje atmosfery. Hehehe,
CZŁOWIEK W OGNIU
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2004
Meksyk ogarnia fala porwań dla okupu - w ciągu zaledwie sześciu dni uprowadzone zostają 24 osoby. Bogaci mieszkańcy wpadają w panikę, a wielu z nich wynajmuje ochroniarzy, którzy czuwać mają nad bezpieczeństwem ich dzieci.
thriller
CZŁOWIEK W OGNIU
4,9 5 1 99