PREMIERA

2009.02.17

CANAL+ PREMIUM

CZŁOWIEK WÓZKÓW

Polska, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 63 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Człowiek Wózków (Adam Leniec) po tragicznej śmierci bliskich zrywa z dotychczasowym życiem i wyrusza w wędrówkę po Polsce.

Skromny dobytek ciągnie na zbudowanych przez siebie wózkach, które są również jego schronieniem. Unika kontaktu z innymi, wybiera nieuczęszczane szlaki z dala od ludzi. Ci, których spotyka na drodze, najczęściej widzą w nim niegroźnego dziwaka. Wędrówka Człowieka Wózków tylko pozornie pozbawiona jest celu. Dokąd zmierza i czy odnajdzie to, czego szuka?

Okrzyknięty przez krytykę metafizycznym kinem drogi "Człowiek wózków" to debiutancka fabuła dokumentalisty MARIUSZA MALCA, autora głośnego "Nord-Ost. Teatr śmierci", mówiącego o wydarzeniach w moskiewskim teatrze na Dubrowce z października 2002 roku. Spotkany przypadkowo podczas pracy nad telewizyjnym materiałem o polskiej kulturze Człowiek Wózków miał początkowo stać się bohaterem kolejnego dokumentu reżysera. Malec wycofał się z tego pomysłu nie chcąc ingerować w świat człowieka, który świadomie odgrodził się od społeczeństwa. Zamiast tego postanowił nakręcić fabułę, w której w bohatera wcielił się Adam Leniec. Absolwentowi kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy w przygotowaniu do pierwszej tytułowej roli pomogło doświadczenie zdobyte w teatrze pantomimy.

Do kameralnego projektu Malcowi udało się pozyskać cenionego operatora Jacka Petryckiego, autora zdjęć do "Gorączki" Agnieszki Holland i "Amatora" Krzysztofa Kieślowskiego. "To, że Jacek chciał pracować ze mną jako debiutantem, nazywam odrobiną szczęścia. Myślę, że spodobał mu się scenariusz i to był pierwszy krok. Nawiązaliśmy jakąś nić porozumienia, która gwarantowała dobrą robotę i myślę, że się zaprzyjaźniliśmy. To była niezwykle ważna dla mnie lekcja od mistrza" - mówił o współpracy z Petryckim reżyser. Zdjęcia do filmu powstały w 16 dni w okolicach Łodzi i Kotliny Kłodzkiej, a autorem muzyki jest Wojciech Waglewski z zespołem Voo Voo. "Człowiek wózków" został doceniony przez publiczność Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty" w Koninie. Scenariusz wyróżniono też nominacją do Orła i na festiwalu w Phenianie.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

sxQfxWAPjeXZny

GfVhkq <a href="http://mcyrkusmmxwj.com/">mcyrkusmmxwj</a>, [url=http://jxnncrwelqco.com/]jxnncrwelqco[/url], [link=http://mrftjijmlrtl.com/]mrftjijmlrtl[/link], http://kdyzvnmnwwfz.com/

BeruZadra

Milczący, refleksyjny i chociaż pozwala wierzyć, że będzie lepiej - smutny.
Po prostu piękny.
CZŁOWIEK WÓZKÓW
reżyseria:
Polska, 2000
Człowiek Wózków (Adam Leniec) po tragicznej śmierci bliskich zrywa z dotychczasowym życiem i wyrusza w wędrówkę po Polsce.
dramat
CZŁOWIEK WÓZKÓW
4,8 5 1 5