PREMIERA

2009.03.10

CANAL+ PREMIUM

CZTERY OSTATNIE PIEŚNI

Four Last Songs

Wlk. Brytania/Hiszpania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na niewielkiej hiszpańskiej wyspie na Morzu Śródziemnym splatają się drogi kilkorga bardzo różnych ludzi, pragnących odnaleźć swoje miejsce na Ziemi.

Jest wśród nich niespełniony muzyk Larry (Stanley Tucci), który poszukuje natchnienia, jego dziewczyna Miranda (Jessica Hynes), sfrustrowana faktem, że nie może mieć dzieci, a także bogaty, ale pozbawiony pewności siebie biznesmen Sebastian (Hugh Bonneville) oraz jego ekscentryczny brat Dickie (Rhys Ifans). Żeby zarobić na życie, Larry jest zmuszony występować za marne pieniądze w pubach dla turystów. Dostrzega dla siebie szansę w zorganizowaniu wielkiego koncert fortepianowego ku pamięci mieszkającego kiedyś na wyspie słynnego muzyka. Aby zrealizować plan, musi najpierw przekonać do pomysłu zgorzkniałą wdowę po muzyku (Marisa Paredes) oraz jego kochankę Helenę (Emmanuelle Seigner), będącą w posiadaniu unikalnych, wcześniej nie publikowanych utworów kompozytora. Organizacja uroczystego koncertu stwarza okazję dowiedzenia się czegoś na własny temat dla wszystkich mieszkańców wyspy.

Film FRANCESKI JOSEPH nosi ten sam tytuł, co ostatnia kompozycja Ryszarda Straussa. Podobnie jak utwór niemieckiego romantyka, obraz jest pełen ciepła, humanizmu i poczucia konieczności pogodzenia się z losem. Urodzona w 1965 roku Joseph debiutowała w przemyśle filmowym jako reżyserka dwóch odcinków najpopularniejszej angielskiej opery mydlanej, serialu "Eastenders". Okazja do autorskiego debiutu i zmierzenia się z ambitniejszym repertuarem pojawiła się dla niej w roku 2002, kiedy nakręciła świetnie przyjętą komedię muzyczną "Tomorrow La Scala!", nominowaną w 2 kategoriach do BAFTY. W drugim filmie w dorobku Joseph - reżyserka i scenarzystka zarazem - uczyniła miejscem akcji zachwycającą krajobrazem największą wyspę hiszpańskich Balearów Mallokę, czyniąc ją praktycznie jednym z bohaterów filmu. Krzyżują się tam drogi kilku postaci - oryginałów, gnanych potrzebą znalezienia przyjaznego miejsca, w którym mogliby wieść życie, jakiego pragną. Przesłanie filmu wydaje się oczywiste: wszyscy musimy nauczyć się sztuki nawigacji przez życie, akceptując to, co nas spotyka, ale jednocześnie starać się kształtować rzeczywistość, tak jak tego pragniemy.

Na planie zebrała się międzynarodowa obsada, w której skład weszli m.in. Amerykanin o włoskich korzeniach Stanley Tucci ("Honor Prizzich", "Przejrzeć Harry'ego", "Pocałunek śmierci", "Droga do zatracenia", "Diabeł ubiera się u Prady"), żona Romana Polańskiego, Francuzka Emmanuelle Seigner ("Frantic", "Dziewiąte wrota"), Walijczyk Rhys Ifans ("Twin Town", "Notting Hill", "Kroniki portowe"), Anglicy Hugh Bonneville ("Mansfield Park", "Notting Hill"), Jessica Hynes ("Bridget Jones - W pogoni za rozumem", "Wysyp żywych trupów") oraz wielka diva kina hiszpańskiego Marisa Paredes ("Wszystko o mojej matce", "Kręgosłup diabła").

WASZE OPINIE

beee

film dla wszystkich kochających południowe słońce. juz nie mogę doczekać się wakacji... ludzie, zastanówcie się "Film moim zdaniem dobry, ale mógł być dużo lepszy"!!!!! ja polecam!

oma

Bardzo dobry film, ciekawe zdjęcia oddające absolutnie klimat ... dobra obsada, film lekko się ogląda mimo, że porusza istotne aspekty życia, bardzo dobry montaż, polecam, nawet dla tych którzy nie mają doła, koniecznie zobaczcie:)

pedro

Piękny film o miłości, zdradzie i przebaczeniu. Wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i delektować się tym obrazem i muzyką. Sam scenariusz dość prosty,ale całość dobrze zrobiona.
CZTERY OSTATNIE PIEŚNI
reżyseria:
Wlk. Brytania/Hiszpania, 2007
Na niewielkiej hiszpańskiej wyspie na Morzu Śródziemnym splatają się drogi kilkorga bardzo różnych ludzi, pragnących odnaleźć swoje miejsce na Ziemi.
film obyczajowy
CZTERY OSTATNIE PIEŚNI
4,1 5 1 17