www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.06.08

CANAL+ PREMIUM

CZUŁE MIEJSCA

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1998. Świat stoi w obliczu ekologicznej katastrofy. Środowisko jest skażone, brakuje surowców, wody, energii, a nawet świeżego powietrza. Ludzie są podporządkowani władzy, która steruje nimi za pomocą telewizji, kontrolowanej przez centralny komputer.

Jan (Michał Juszczakiewicz), numer ewidencyjny 13-13, wydaje się być jedynym człowiekiem, który potrafi jeszcze samodzielnie myśleć. Choć nie ma jeszcze 18 lat, zdążył już nawiązać kontakt z UFO i zakochać się bez pamięci w początkującej tancerce Ewie (Hanna Dunowska). Jego świat wali się w gruzy, kiedy ukochana porzuca go dla kariery, którą obiecuje jej realizator widowisk "body art" Allan Kowalski (Marek Barbasiewicz). Kowalski angażuje Ewę do programu, którego punktem kulminacyjnym ma być ich wspólny akt miłosny. Jan, który jest tego świadkiem, doznaje szoku. Traci chęć do życia i pracy, która była jego pasją. Przełom następuje dopiero sylwestrowy Bal Centralny w 1998 roku, kiedy dochodzi do olbrzymiej awarii głównego układu zasilania. Okazuje się wówczas, że Jan jest jedynym człowiekiem zdolnym do zapanowania nad globalną katastrofą.

Zrealizowany w 1980 roku dramat PIOTRA ANDRIEJEWA przedstawia futurystyczną, bo dotyczącą 1998 roku, wizję Polski w przeddzień katastrofy energetycznej. Film, choć zaklasyfikowany do gatunku science fiction, jest w istocie współczesną tragikomedią, która pod pozorem treści ekologicznych przemyca bieżące komentarze polityczne. "Czułe miejsca" stały się poniekąd dokumentem swego czasu - powstawały latem 1980 roku, kiedy strajki lubelskich kolejarzy poprzedziły falę strajków na Wybrzeżu i masowy ruch "Solidarności". Obraz Andrejewa, nagrodzony przez krytykę na festiwalach filmów fantastycznych w Madrycie i Porto, a także wyświetlany w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique w Cannes, okazał się również jednym ze zwiastunów kina popularnego, które w latach 80. miało zdominować polską kinematografię. Na plakatach reklamujących "Czułe miejsca" film określano zresztą wymownym hasłem "erotyka i jazz". Był to ostatni zrealizowany w Polsce projekt Andrejewa, twórcy słynnego "Klinczu" z 1979 z Tomaszem Lengrenem w roli boksera, który zmuszony jest przegrać walkę. W 1982 roku, podczas stanu wojennego, Andrejew wyjechał za granicę i nie powrócił już do kraju. Osiadł w Holandii, gdzie zajmował się głównie realizacją reklam (kręcił je również w Belgii i USA) i realizacją spektakli teatralnych dla tamtejszej telewizji. W roku 1988 wyreżyserował pełnometrażowy obraz "Shadow Man", po części autobiograficzną opowieść o polskim uchodźcy, który szuka szansy na lepsze życie w Holandii. W tytułowej roli wystąpił Tom Hulce, pamiętany jako Mozart z "Amadeusza" Formana, a sam film trafił do konkursu głównego festiwalu w Locarno. Kolejnym sukcesem Andrejewa był o trzy lata późniejszy, 4-minutowy "Sanctus", który walczył o Złotego Niedźwiedzia w sekcji filmów krótkometrażowych festiwalu w Berlinie. Filmowiec powrócił na polski rynek w 2005 roku jako autor wydanego "Kompendium Terminologii Filmowej", które napisał wspólnie z operatorem Witem Dąbalem.
CZUŁE MIEJSCA
reżyseria:
Polska, 1980
Rok 1998. Świat stoi w obliczu ekologicznej katastrofy. Środowisko jest skażone, brakuje surowców, wody, energii, a nawet świeżego powietrza. Ludzie są podporządkowani władzy, która steruje nimi za pomocą telewizji, kontrolowanej przez centralny komputer.
film psychologiczny
CZUŁE MIEJSCA
4,1 5 1 28