PREMIERA

2005.11.22

CANAL+ PREMIUM

CZUŁY POCAŁUNEK

Ae Fond Kiss

Wlk. Brytania/Belgia, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W nagrodzonym w Berlinie obrazie Ken Loach, czołowy kontestator brytyjskiej kinematografii, opowiada o burzliwym, wyklętym przez rodzinę i społeczność romansie przystojnego Pakistańczyka i angielskiej nauczycielki katolickiego liceum.

Współczesne Glasgow. Roisin Hanlon (Eva Birthistle) jest nauczycielką muzyki w katolickim liceum, w którym uczy się m.in. pochodząca z zamożnej pakistańskiej rodziny kilkunastoletnia Tahara Khan (Shabana Bakhsh). Pewnego dnia dziewczynę odbiera ze szkoły jej starszy brat Casim (Atta Yaqub). Przystojny chłopak pracuje w sklepie ojca i marzy o karierze didżeja, w której pomóc ma stary klub, kupiony na spółkę ze znajomym. Nauczycielka Tahary wpada w oko Casimowi. Zafascynowany nią chłopak, nie zważając na swoje rychłe zaręczyny, zaprasza ją na randkę. Między Angielką a Pakistańczykiem szybko wybucha gorąca namiętność. Wspólnie wyjeżdżają na weekend do Hiszpanii, gdzie chłopak przyznaje się, że wkrótce bierze ślub. Małżeństwo jest zaaranżowane przez jego rodziców, ale Roisin i tak czuje się upokorzona. Do Glasgow wraca sama. Casim jednak, który nie umie o niej zapomnieć, postanawia wbrew rodzinie zerwać zaręczyny. Oznacza to również zerwanie stosunków z całą rodziną.

"Czuły pocałunek" to jeden z najnowszych filmów czołowego kontestatora brytyjskiej kinematografii, KENA LOACHA. Jego społecznie zaangażowane filmy ("Życie rodzinne", "Riff-Raff", "Ziemia i wolność" czy wreszcie mocny, nagrodzony Złota Palmą "Wiatr buszujący w jęczmieniu") konsekwentnie obnażają mankamenty kapitalistycznego społeczeństwa i grzeszki Anglii wobec innych krajów. W "Czułym pocałunku" w postaci głównych bohaterów wcielili się debiutujący na dużym ekranie Atta Yaqub (znany z serialu "Doctors") i młoda brytyjska aktorka Eva Birthistle ("Pogawędki z duchami", "Krwawa niedziela"). Tytuł filmu zaczerpnięty został z wiersza poety angielskiego romantyzmu, Roberta Burnsa: "Ae Fond Kiss (And Then We Sever)". Jak większość filmów Loacha, również "Czuły pocałunek" doczekał się prestiżowych nagród. Obraz nagrodzono Nagrodą Jury Ekumenicznego i Nagrodą Koła Niemieckich Filmowców podczas festiwalu w Berlinie, gdzie miał premierę, nagrodą publiczności w Valladolid, Cezarem oraz nagrodą londyńskich krytyków za rolę Evy Birthistle.

WASZE OPINIE

Kaziutek 56

Zgoda.cudowny film.Kino brytyjskie to ciągle potęga.Jak widać bez wielkich pieniędzy też można
zrobić taki uroczy obraz.

vegan

super film, pozwala uwierzyc, ze nie jestem osamotniony w takiej sytuacji.....

Kaha

Dla takiego faceta moglabym nawet skoczyc w ogien...
CZUŁY POCAŁUNEK
reżyseria:
Wlk. Brytania/Belgia, 2004
W nagrodzonym w Berlinie obrazie Ken Loach, czołowy kontestator brytyjskiej kinematografii, opowiada o burzliwym, wyklętym przez rodzinę i społeczność romansie przystojnego Pakistańczyka i angielskiej nauczycielki katolickiego liceum.
dramat obyczajowy
CZUŁY POCAŁUNEK
4,4 5 1 70