PREMIERA

2007.10.29

CANAL+ PREMIUM

CZWARTA WOJNA

Fourth War

USA, 1990

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykański pułkownik Jack Knowles (Roy Schneider) jest zgorzkniałym bohaterem wojny w Wietnamie. W grudniu 1988, kiedy zimna wojna dobiega końca, obejmuje komendę nad jednostką wojskową stacjonującą na granicy niemiecko-czechosłowackiej.

Po jej drugiej stronie znajdują się wojska radzieckie, którymi dowodzi Walaczew (Jurgen Prochnow), zapalczywy pułkownik, bezwzględny służbista, weteran z Afganistanu. Już pierwszego dnia służby Knowles widzi jak z helikoptera Walaczewa wystrzelono rakiety w kierunku pozycji amerykańskich, a dodatkowo Sowieci zastrzelili zbiega z Czechosłowacji próbującego uciec na Zachód. Amerykanin nie może dopuścić, aby strzelano do niego bezkarnie i chcąc wymierzyć sprawiedliwość wysadza samochód Rosjanina. Od tego momentu rozpoczyna się między nimi prywatna wojna. Niebezpieczna o tyle, że może przerodzić się w poważny konflikt światowy, gdyż obaj dowódcy mają dostęp do broni nuklearnej.

Tytułem swojego filmu JOHN FRANKENHEIMER nawiązał do wypowiedzi Alberta Einsteina: "Nie umiem przewidzieć, jaki typ broni zostanie użyty przez prowadzących Trzecią Wojnę Światową. Mogę jednak przewidzieć, że Czwarta Wojna Światowa będzie się toczyć na kije i kamienie". Frankenheimer ma w swoim dorobku wiele znaczących filmów, a sprawdził się również jako aktor. W roku 1999 wystąpił w "Sprawie honoru" z Johnem Travoltą, był także jednym z kandydatów do roli Jamesa Bonda w "Dr. No". Jego filmy wielokrotnie walczyły o najważniejsze filmowe trofea, m.in. "Ptasznik z Alcatraz" (1962) w Wenecji oraz "Twarze na sprzedaż" (1966) czy "Wszystkie mu ulegają" (1962) w Cannes. Zdobył też spośród dziewięciu nominacji cztery statuetki Emmy, m.in. za "Bunt" (1994) i "Sezon w piekle" (1995).

W "Czwartej wojnie" rolę rosyjskiego pułkownika zagrał urodzony i dorastający w Berlinie w latach II wojny światowej Jurgen Prochnow. Aktor mając 14 lat występował w teatrze amatorskim. Zadebiutował w nostalgicznym telewizyjnym filmie "Przedsiębiorca" (1970) Ebe Itzenplitza. Sukces na dużym ekranie odniósł dzięki roli kapitana w dramacie Wolfganga Petersena "Okręt" (1981). Od tej pory występował na przemian w niemieckich i w amerykańskich produkcjach. Za kreację policjanta w niemieckim thrillerze "Gliniarz i dziewczyna" (1984) Petera Keglevica otrzymał Bavarian Film Award. Ostatnio zaś wystąpił w superprodukcji "Kod da Vinci" (2006) Rona Howarda.

Amerykańskiego pułkownika zagrał Roy Schneider, pamiętany z "Maratończyka" (1976) Johna Schlesingera i "Szczęk" (1975) Stevena Spielberga. Aktor był wielokrotnie nominowany do ważnych filmowych nagród: m.in. dwa razy do Oscara za "Francuskiego łącznika" (1980) Williama Friedkina i "Cały ten zgiełk" (1971) Boba Fosse'a. Otrzymał też nominację do Independent Spirit Award za udział w filmie "Zjazd" (1997) Barta Freundlicha.

WASZE OPINIE

rocco

opowieść o konflikcie dwóch osobowości wojskowych na pograniczu Wschodu u Zachodu jakoś mnie powaliła, Scheider nie pasował mi do roli faceta który samotnie biega po granicy i wodzi za nos Rosjan, troche bez ładu i składu.
CZWARTA WOJNA
reżyseria:
USA, 1990
Amerykański pułkownik Jack Knowles (Roy Schneider) jest zgorzkniałym bohaterem wojny w Wietnamie. W grudniu 1988, kiedy zimna wojna dobiega końca, obejmuje komendę nad jednostką wojskową stacjonującą na granicy niemiecko-czechosłowackiej.
film sensacyjny
CZWARTA WOJNA
3,3 5 1 12