PREMIERA

2010.01.12

CANAL+ PREMIUM

CZYNGIS-CHAN - NA PODBÓJ ŚWIATA

Aoki Okami: chi hate umi tsukiru made/The Blue Wolf/Genghis Khan

Japonia, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film biograficzny/kostiumowy/przygodowy

czas trwania: 136 min

Ocena filmu

0.00

Opis

XII-wieczna Mongolia składa się ze skłóconych ze sobą i wciąż toczących boje plemion. Młody Temudżyn (Takashi Sorimachi) syn przywódcy jednego z nich, jest od najmłodszych lat wychowywany i traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika Bogów.

Temudżyn wraz z przyjacielem Dżamuką (Yusuke Hirayama) snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako jednym, silnym, zjednoczonym państwie. Gdy ojciec chłopaka umiera, poddani odwracają się od rodziny byłego wodza i skazują ją na życie w nędzy. Warunki, w których przychodzi dorastać Temudżynowi oraz dręcząca go niepewność, dotycząca jego pochodzenia kształtują charakter, siłę i determinację wojownika. Z czasem chłopak zaczyna realizować młodzieńcze fantazje, ale zdobycie pozycji wodza wszystkich Mongołów i tytułu Czyngis-chana jest okupiona złamaną przyjaźnią, zdradą i rodzinną hańbą.

Filmowa historia legendarnego przywódcy Mongołów to japońska superprodukcja dorównująca rozmachem, nakładami finansowymi (30 milionów dolarów) oraz oglądalnością (kopie trafiły do ponad 50 krajów) hollywoodzkim hitom. Wyreżyserowany przez SHINICHIRÔ SAWAI film o życiu Czyngis-chana upamiętnia przypadającą na 2006 rok osiemsetną rocznicę stworzenia jednego z największych państw w historii świata - Imperium Mongolskiego. "Czyngis-chan - Na podbój świata" opowiada o młodości wielkiego wodza oraz o jego dążeniu do zjednoczenia mongolskich plemion. Twórcy położyli nacisk na ukazanie osobowości, emocji, a przede wszystkich osobistych dramatów Czyngis-chana, zwykle pomijanych w historycznych opracowaniach na rzecz zmieniających bieg historii militarnych wyczynów słynnego wodza. Wobec braku jednoznacznych faktów dotyczących życia prywatnego przywódcy, scenariusz do filmu powstał na podstawie dwuczęściowej powieści historycznej japońskiego pisarza Seiichi Morimury. Obok wątku przyjacielskiej zdrady, miłości oraz tragicznej relacji z synem, producenci zawarli w filmie widowiskowe sceny batalistyczne. Do zdjęć trwających cztery miesiące i odbywających się w niezwykłej mongolskiej scenerii zaangażowano w sumie około 33 tysięcy aktorów, żołnierzy i statystów. W roli tytułowej wystąpił japoński gwiazdor, przystojny aktor i piosenkarz Takashi Sorimachi, który zdobył sławę przede wszystkim dzięki występowi w ekranizacji popularnej mangi "GTO" oraz w hongkońskim filmie akcji "Fulltime Killer". Na planie filmu Sawai partnerował mu w roli syna Czyngis-chana Ken'ichi Matsuyama ("Yamato", "Death Note: Notatnik śmierci") oraz Rei Kikukawa ("Godzilla: Ostatnia wojna") jako piękna żona mongolskiego władcy.

WASZE OPINIE

arti

Bardzo fajny film. Podobały mi się krajobrazy, zdjęcia i montaż całego dzieła. Główna rola zagrana też bardzo poprawnie. Jest w tym filmie kilka przekłamań historycznych m.in odnośnie najstarszego syna i momentu jego śmierci, ale generalnie film wart obejrzenia.

villemo

A ja wolałam wizję pokazywaną nieco wcześniej - i jej klimat, i jej ukazanie historii dorastania i uczucia.

Do tego może drobny szczegół - rozpraszał mnie bardzo język japoński - który lubię, ale jest bardzo charakterystyczny, wyrazisty, ekspresyjny - bardzo słyszalny - i nie pasowało mi, że jest użyty w historii o postaci, która Japończykiem nie była. Tak anachronicznie to się komponowało. Ale to osobista uwaga - obiektywnie nie uważam, że to wada filmu i że postaci filmowe muszą mówić zawsze swoim językiem narodowym (choć np. film o Janie Pawle II mówiącym krzykliwie w języku naszych zachodnich sąsiadów też by mogło się dziwnie oglądać).
Po prostu akurat dla mnie było to nieco drażniące.

malny21

świetny film,tak samo jak Czyngis-Chan
CZYNGIS-CHAN - NA PODBÓJ ŚWIATA
reżyseria:
Japonia, 2007
XII-wieczna Mongolia składa się ze skłóconych ze sobą i wciąż toczących boje plemion. Młody Temudżyn (Takashi Sorimachi) syn przywódcy jednego z nich, jest od najmłodszych lat wychowywany i traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika Bogów.
film biograficzny/kostiumowy/przygodowy
CZYNGIS-CHAN - NA PODBÓJ ŚWIATA
3,8 5 1 10