PREMIERA

2009.10.06

CANAL+ PREMIUM

CZYNGIS-CHAN

Mongol

Kazachstan/Rosja/Mongolia/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film biograficzno-wojenny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mongolia, rok 1172. Esugei (Ba Sen), dumny wódz z podupadłego klanu mongolskiej ordy, wyrusza w daleką podróż z 9-letnim synem. Chce wybrać dla niego narzeczoną spośród Merkitów, którym sam niegdyś porwał Oelun (Aliya), czyniąc ją swoją żoną. Ożenek Temudżyna (Odnyam Odsuren) ma zagwarantować pokój między plemionami.

W trakcie postoju na terenie należącym do zaprzyjaźnionego plemienia, Temudżyn poznaje małą Börte (Bayertsetseng Erdenebat) i dziewczynka zostaje jego wybranką. W drodze powrotnej Esugei zostaje zdradziecko otruty. Po jego śmierci władzę nad plemieniem przejmuje wojownik Targutaj (Amadu Mamadakov). Chciwy uzurpator pozbawia Temudżyna należnej mu władzy i majątku. Od zabicia prawowitego następcy powstrzymuje go jedynie młody wiek chłopca. Skazuje go na życie w niewoli. Wiedziony pragnieniem zemsty na mordercach ojca i tęsknotą za ukochaną Börte chłopiec ucieka i błąka się samotnie po ośnieżonym stepie. Wyziębionemu uciekinierowi życie ratuje Dżamuka (Amarbold Tuvshinbayar), syn wodza jednego z mongolskich plemion. Chłopcy przysięgają sobie wieczną przyjaźń i zawierają braterstwo krwi.

Czyngis-chan należy do największych wojowników w historii powszechnej. Urodził się prawdopodobnie w 1162 roku jako Temudżyn, syn Jesugeja Baatura, władcy niewielkiej ordy. Wcześnie osierocony przez ojca, był zmuszony do prowadzenia nieustannych walk z innymi plemionami. W 1206 roku podbite ludy uznały go za swego władcę, co dało początek Imperium Mongolskiemu. W ciągu kilkunastu następnych lat udało mu się zapanować nad terytorium, rozciągającym się od granic dzisiejszej Bułgarii po Pacyfik. Film "Czyngis-chan" w reżyserii SIERGIEJA BODROWA był nominowany w 2008 roku do Oscara. Koncentruje się na młodości wielkiego wodza Mongołów, gdy ten zwał się jeszcze Temudżynem. Ukazuje życie i legendę Czyngis-chana od dzieciństwa pełnego niebezpieczeństw, aż po bitwę, która doprowadziła do zjednoczenia Mongołów. Scenarzysta, reżyser i producent Siergiej Bodrow ("Dogonić marzenia", "Nomada", "Szybki numer") jest jednym z najbardziej znanych twórców w Rosji. Od chwili premiery nagrodzonego w Montrealu i Berlinie filmu "S.E.R. - wolność to raj" jest postacią rozpoznawalną na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniósł mu "Jeniec Kaukazu", wyróżniony FIPRESCI na festiwalu w Cannes i nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Scenariusz Bodrowa i Arifa Alijewa ("Rok 1612") opiera się w dużej mierze na "Tajnej historii Mongołów", kronice anonimowego autora spisanej w pierwszej połowie XIII wieku i pracy "Śladami cywilizacji Wielkiego Stepu" autorstwa historyka Lwa Gumilowa. Portretując bohatera reżyser skupił się na tym, w jaki sposób Temudżyn zmienił się w Czyngis-chana i zjednoczył całą Mongolię. Pokazuje go jako człowieka, który ma charyzmę i poczucie misji. Jego wrogowie wiedzą, że jest od nich silniejszy psychicznie i ma w sobie moc. To wódz wspierany przez niebiosa. Ma też świadomość wagi prawa, każe bowiem spisać mongolskie normy postępowania. Bardzo ważną osobą w życiu Temudżyna jest żona Börte, która wspiera go głębokim uczuciem i pomaga podejmować ważniejsze decyzje.

W roli tytułowej wystąpił japoński aktor Tadanobu Asano ("Zatoichi", "Smak herbaty"), a jako Börte partneruje mu zaskakująco dojrzale debiutująca na ekranie studentka Khulan Chuluun. Dżamukę, przyjaciela, który przerodził się w zaciekłego wroga, zagrał Chińczyk Honglei Sun ("Droga do domu", "Pociąg", "Siedem mieczy"). Zdjęcia kręcono w nieskażonych cywilizacją krajobrazach Chin, Mongolii i Kazachstanu. Filmowych jeźdźców zagrali profesjonalni kaskaderzy z Kazachstanu i Kirgistanu, których Bodrow poznał w czasie realizacji "Nomadów". W scenach masowych użyto 1500 koni i uczestniczyło 1000 statystów. Zdjęcia trwały 25 tygodni. Za kamerą stanęli Holender Rogier Stoffer ("Charakter", "Zatrute pióro", "Niepokój') i Siergiej Trofimow, operator najpopularniejszych rosyjskich filmów ostatnich lat, takich jak "Straż nocna" i "Straż dzienna" Timura Bekmambetowa. Muzykę skomponował Fin Tuomas Kantelinen ("Łowcy umysłów"), a całość zmontował współtwórca sukcesu trylogii "Matrix" Zach Staenberg i nagrodzony BAFTĄ Valdis Oskarsdottir ("Festen", "Zakochany bez pamięci").

WASZE OPINIE

kung fu

Jakie dobre kino ??!! się pytam ? Panie Pio jaki rozmiar okularów pan nosisz ? bo ja się się . pytam . ? o co panu chodzi? takiego szajsu nie oglądałem od czasów chłopów .
gdyby krowy nosiły staniki to to coś było by fajne . pozdrawiam osoby które posiadają wiele różnych zainteresowań :)

Pio

Film zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, nawet nie myślałem, że to będzie bardzo dobre kino . Polecam

KAPA

Niezły, z pięknymi krajobrazami. Ciekawy i warty obejrzenia film. Krajobrazy warte obejrzenia w HD.
CZYNGIS-CHAN
reżyseria:
Kazachstan/Rosja/Mongolia/Niemcy, 2007
Mongolia, rok 1172. Esugei (Ba Sen), dumny wódz z podupadłego klanu mongolskiej ordy, wyrusza w daleką podróż z 9-letnim synem. Chce wybrać dla niego narzeczoną spośród Merkitów, którym sam niegdyś porwał Oelun (Aliya), czyniąc ją swoją żoną. Ożenek Temudżyna (Odnyam Odsuren) ma zagwarantować pokój między plemionami.
film biograficzno-wojenny
CZYNGIS-CHAN
4,7 5 1 17