www.filmpolski.pl

PREMIERA

2009.04.28

CANAL+ PREMIUM

DAGNY

Norwegia/Polska, 1976

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film o ostatnich latach życia Dagny Juel Przybyszewskiej (Lise Fjeldstad), tragicznie zmarłej żony Stanisława Przybyszewskiego (Daniel Olbrychski).

Niezwykle inteligentna i wykształcona, pochodząca z zamożnej rodziny Norweżka, była muzą artystów Berlina, gdzie studiowała. Łączono ją z malarzem Edwardem Munchem i dramatopisarzem Augustem Strindbergiem. W 1893 roku wzięła ślub z polskim pisarzem Stanisławem Przybyszewskim, który wcześniej żył z Martą Foerder (Elżbieta Karkoszka), matką trojga jego dzieci. Zrozpaczona Foerder, będąca w kolejnej ciąży, na wieść o tym ślubie popełniła samobójstwo. Przybyszewscy wciąż podróżowali pomiędzy Berlinem i Kongsvinger w Norwegii. W międzyczasie Dagny urodziła dwoje dzieci. W 1898 przeprowadzili się do Krakowa, ale po dwóch latach Dagny zostawiła męża, po tym, jak związał się z żoną Jana Kasprowicza, Jadwigą (Barbara Wrzesińska). Po roku małżonkowie zeszli się na nowo, ale wkrótce Dagny zginęła z rąk Władysława Emeryka (Olgierd Łukaszewicz), przyjaciela pary, nieszczęśliwie zakochanego w żonie Przybyszewskiego.

HAAKON SANDOY to norweski reżyser, absolwent PWSTiF w Łodzi. Do współpracy przy "Dagny" zaprosił wiele gwiazd polskiego kina. W rolę Przybyszewskiego wcielił się Daniel Olbrychski, wieloletni aktor teatrów Powszechnego i Narodowego w Warszawie. Występował w filmach polskich, węgierskich, włoskich, francuskich i niemieckich. W Polsce zagrał m.in. w: "Popiołach", "Brzezinie", "Krajobrazie po bitwie", "Weselu", "Potopie", "Ziemi obiecanej", "Pannach z Wilka", "Siekierezadzie", "Dekalogu", "Pestce", "Ogniem i mieczem", "Przedwiośniu", "Zemście" czy "Panu Tadeuszu". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Orła za najlepszą rolę drugoplanową w "Zemście", nagrodę FPFF w Gdańsku oraz Złotą Kamerę za rolę w "Potopie" i nagrodę MFF w Moskwie za rolę w "Brzezinie". Olgierda Łukaszewicza, który zagrał nieszczęśliwie zakochanego w Dagny Emeryka, pamiętamy przede wszystkim z filmów "Sól ziemi czarnej", "Brzezina", "Perła w koronie", "Wesele", "Noce i dnie", "Dzieje grzechu", "Przesłuchanie", "Dolina Issy", "Krótki film o zabijaniu", "Dotknięci" czy "Wiedźmin". W pamięci widzów na zawsze zapisał się jako Albert z kultowej "Seksmisji" Juliusza Machulskiego. W roli tytułowej wystąpiła norweska aktorka Lise Fjeldstad, zaś inne role żeńskie zagrały m.in. Elżbieta Karkoszka ("Szklana kula", "Noce i dnie", "Szpital przemienienia", "Śmierć jak kromka chleba", "Pułkownik Kwiatkowski", "Panna Nikt") i Barbara Wrzesińska ("Struktura kryształu", "Wesele", "Kazimierz Wielki", "Bilans kwartalny", "Znaki szczególne", "Człowiek z...").

WASZE OPINIE

rolus

Jednak uważam,że zły dobór aktorski.Większość aktorów nie odpowiada warunkom fizycznym postaci ,które grają.

kortez

Bardzo dobrze ukazana epoka Młodej Polski z jej specyficzną atmosferą. Lise Fleldstad wcieliła się znakomicie w osobowość Dagny Juel. Pewnie to zasługa mentalności norweskiej ale też i talentu aktorki.
DAGNY
reżyseria:
Norwegia/Polska, 1976
Film o ostatnich latach życia Dagny Juel Przybyszewskiej (Lise Fjeldstad), tragicznie zmarłej żony Stanisława Przybyszewskiego (Daniel Olbrychski).
dramat biograficzny
DAGNY
3,8 5 1 12