dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2011.09.30

CANAL+ PREMIUM

Darwin. Miłość i ewolucja

Creation

Wielka Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody angielski przyrodnik Karol Darwin (Paul Bettany) mieszka z rodziną w urokliwie położonym domu. Jest szczęśliwym mężem i ojcem gromadki dzieci. Jego ulubienicą jest najstarsza córka Annie (Martha West) - dziewczynka inteligentna i żądna wiedzy.

Dziesięciolatka świetnie zna się na gatunkach zwierząt, roślin i z lubością słucha opowieści ojca o jego podróżach do odległych zakątków świata. Ku rozpaczy Darwina, po długich zmaganiach z chorobą Annie umiera. Rodzice próbują pogodzić się ze stratą i zapewnić szczęście pozostałym dzieciom. Załamanie wywołane śmiercią córki, jak i namowy Thomasa Huxleya (Toby Jones), zdecydowanego walczyć z naukami Kościoła, popychają Darwina do niezwykle ważnej decyzji. Wykorzystując tony notatek ze swych podróży, dzienniki oraz wyniki badań nad transmutacją gatunków, pragnie w końcu dokończyć książkę, poświęconą teorii doboru naturalnego. Aby tego dokonać, musiałby jednak postąpić wbrew religijnej, oddanej Kościołowi żonie (Jennifer Connelly).

Choć nie do końca wierny biografii słynnego przyrodnika, "Darwin. Miłość i ewolucja" ukazuje Karola Darwina jako człowieka, męża, ojca, a nie tylko naukowca. Obraz nakręcono na podstawie powieści pióra praprawnuka bohatera, Randala Keynesa pt. "Annie's Box. Darwin, His Daughter & Human Evolution". Książka powstała w oparciu o listy i dokumenty zachowane w rodzinie autora oraz dogłębne studia innych dostępnych materiałów. Jak wskazuje tytuł, Keynes poświecił wiele uwagi krótkiemu życiu Annie Darwin, najstarszej córki badacza, oraz wpływowi jej śmierci na dalsze poczynania udręczonego ojca. Podobnie w filmie - wyrzuty sumienia Darwina i niemożność pogodzenia się z utratą ukochanego dziecka odegrały ważną rolę w dążeniu do napisania i opublikowania przełomowego "O powstawaniu gatunków". Widz poznaje Annie w nasyconych emocjami retrospekcjach. Obserwuje też, jak jej śmierć dotyka naukowca, jeszcze bardziej podkopuje jego i tak wątłe zdrowie oraz doprowadza do załamania psychicznego. Film skupia się także na etycznych rozterkach Karola Darwina, wahającego się między lojalnością wobec religijnej żony a wiarą w słuszność swoich studiów, a co za tym idzie między wiarą w Boga a wiarą w siłę nauki.

Reżyserię filmu powierzono JONOWI AMIELOWI, który w latach 90. stanął za kamerą "Psychopaty", "Człowieka, który wiedział za mało" i "Osaczonych". Największą popularność przyniosło mu "Jądro Ziemi" z Aaronem Eckhartem i Stanleyem Tuccim w rolach głównych. Kręcąc film o twórcy teorii ewolucji, Amiela zaintrygowało życie naukowca. Postanowił zarazić swoją fascynacją innych: "Przedtem wiedziałem o istnieniu Darwina, ale nie wiedziałem nic o nim samym. Wspomnij Darwina, a tak jak większości ludziom, stanie przed oczami stary pryk z długą siwą brodą i krzaczastymi brwiami. Ale to, czego dowiedziałem się o tym człowieku i jego życiu, zadziwiło mnie i jestem pewien, że zaskoczy każdego, kto zobaczy ten film. Nie da się rzecz jasna w pełni usprawiedliwić czynów człowieka w trakcie 110 minut trwania seansu, ale można oddać mu cześć". Państwa Darwinów zagrali prawdziwi małżonkowie: Paul Bettany ("Pan i władca - Na krańcu świata", "Wimbledon") i Jennifer Connelly, kojarzona przede wszystkim z występu w głośnym "Requiem dla snu" i oscarową drugoplanową rolą w "Pięknym umyśle".

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Ostatni dzień września przyniósł jedną z najlepszych premier tego miesiąca. Opowieść o tym, jak powstawała niezwykła książka, która - obok dzieła Kopernika i teorii względności Einsteina - jest kamieniem milowym w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Poznajemy jej autora, Karola Darwina, jako kogoś bliskiego nam, wrażliwego, kochającego swoją wspaniałą rodzinę, przeżywającego rozterki wiary i nie mogącego się pogodzić z chorobą i śmiercią ukochanej, wyjątkowo zdolnej córki Annie. Poznajemy go również jako osobę niezwykłą, pokornie zafascynowaną światem, życiem i naukowym dążeniem do prawdy, jako człowieka, od którego możemy się uczyć, że zawsze warto cichutko obserwować otaczające nas życie i zawsze warto wszystkiemu się dziwić. A jakby dla zachęty - wiele obrazów przyrody w tym filmie jest naprawdę przejmujących i po buddyjsku kontemplacyjnych. Jeśli można dyskutować na temat darwinowskiego motoru ewolucji, czyli doboru naturalnego, to chyba dzisiaj nikt rozsądny nie podaje w wątpliwość samego rdzenia odkrycia Darwina, to znaczy tego, że wszystkie żywe istoty w ciągu wielu pokoleń zmieniają się, dążąc do coraz doskonalszego przystosowania do środowiska. W samym słowie [i]ewolucja[/i] zawarty jest nieogarniony optymizm. Odkryta przez Darwina ewolucja zakłada bowiem nieustanne doskonalenie się - zarówno cielesne, jak i duchowe. Wokół ludzkiej myśli nie widać horyzontu. Mamy przed sobą cały Wszechświat.
Darwin. Miłość i ewolucja
reżyseria:
Wielka Brytania, 2009
Młody angielski przyrodnik Karol Darwin (Paul Bettany) mieszka z rodziną w urokliwie położonym domu. Jest szczęśliwym mężem i ojcem gromadki dzieci. Jego ulubienicą jest najstarsza córka Annie (Martha West) - dziewczynka inteligentna i żądna wiedzy.
biograficzny
Darwin. Miłość i ewolucja
4,8 5 1 9