PREMIERA

2007.04.25

CANAL+ PREMIUM

DEAD FISH

Wlk. Brytania/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Płatny morderca, Lynch (Gary Oldman) zamienia się przez przypadek komórką z Hiszpanką Mimi (Elena Anaya), na którą wpada wysiadając z pociągu na dworcu Paddington.

Komórka tak naprawdę należy do jej chłopaka Abe'a (Andrew Lee Potts), Amerykanina, który pracuje w jednym z punktów dorabiania kluczy. Zamiana telefonów powoduje szereg wydarzeń, wciągających Mimi, Abe'a oraz ich przyjaciela Sala (Jimi Mistry) w londyński świat przestępczy. Dodatkowo Mimi oświadcza Abe'owi, że jest w ciąży, a bezwzględny Danny (Robert Carlyle) domaga się od niego natychmiastowej spłaty pożyczki. Na domiar złego okazuje się, że Lynch zakochał się w Mimi od pierwszego wejrzenia, szuka więc nie tylko swojej komórki, ale przede wszystkim dziewczyny.

Niemiecki reżyser CHARLEY STADLER zaczynał karierę jako fotografik mody, pracując m.in. dla magazynów Elle, Vouge i Max. Był też autorem zdjęć pojawiających się na okładkach płyt wytwórni Ariola BMG. W połowie lat 90. zajął się realizacją filmów reklamowych, które cieszyły się wielkim uznaniem zarówno w świecie reklamy, jak wśród klientów. W 1997 nakręcił krótkometrażowy "8cht", nagrodzony na FF w Bilbao i na przeglądzie filmowym Instytutu Goethego, a pod koniec 2003 zakończył realizowane w Londynie zdjęcia do "Dead Fish", swojego debiutu pełnometrażowego.

Od kiedy powstał pomysł nakręcenia tego filmu, Stadler bardzo chciał, aby w rolę psychopatycznego płatnego zabójcy wcielił się Garry Oldman. Na szczęście aktorowi spodobał się scenariusz i niemal od razu przyjął propozycję. Oldman rozpoczął karierę na początku lat 80., po ukończeniu londyńskiej uczelni Rose Bruford Drama College. Wystąpił w wielu przedstawieniach teatralnych i filmach telewizyjnych. Jego debiut na dużym ekranie to rola Sida Viciousa, lidera zespołu Sex Pistols, w filmie "Sid i Nancy". Następny film, "Nadstaw uszu", o burzliwym i skandalizującym życiu brytyjskiego dramatopisarza Joe Ortona, przyniósł mu nominację do BAFTY. Inne hity z jego udziałem, to m.in.: "JFK", "Dracula", za który odebrał nagrodę Saturna dla najlepszego aktora, "Wieczna miłość", gdzie zagrał Ludwiga van Beethovena, "Leon zawodowiec", "Szkarłatna litera", "Air Force One", "Piąty element", "Hannibal", "Harry Potter i więzień Azkabanu" oraz "Harry Potter i Czara Ognia", "Zagubieni w kosmosie" czy "Batman-Początek". W 1997 wyreżyserował i wyprodukował "Nic doustnie", do którego również napisał scenariusz. Produkcja ta przyniosła mu nagrodę BAFTA za najlepszy scenariusz oraz najlepszy film brytyjski.

Krzykliwego egzekutora długów, Danny'ego w "Dead Fish" zagrał szkocki aktor Robert Carlyle, który, jak sam przyznaje, początkowo nie widział dla siebie żadnej roli w tym filmie. Autorzy scenariusza pozwolili mu jednak zmienić jedną z postaci i w ten sposób aktor niemal sam wymyślił Danny'ego. Carlyle znany jest przede wszystkim z takich filmów, jak "Trainspotting", "Goło i wesoło", za rolę w którym otrzymał nagrodę BAFTA, "Świat to za mało", "Eragon", "Niebiańska plaża" czy "Formuła". Zagrał też tytułową rolę w głośnej produkcji "Hitler: Narodziny zła".

WASZE OPINIE

Zoran

Oldman jak zwykle w wysokiej formie, naprawdę można ubawić się na tym filmie choć podobno to sensacja.
DEAD FISH
reżyseria:
Wlk. Brytania/Niemcy, 2004
Płatny morderca, Lynch (Gary Oldman) zamienia się przez przypadek komórką z Hiszpanką Mimi (Elena Anaya), na którą wpada wysiadając z pociągu na dworcu Paddington.
komedia sensacyjna
DEAD FISH
4,1 5 1 16