Kino Świat 2012

PREMIERA

2012.06.01

CANAL+ PREMIUM

Delfin Plum

El delfín: La historia de un soñador/The Dolphin: Story of a Dreamer

Peru/Niemcy/Włochy, 2009

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Daniel Plum, młody delfin, jest wielkim fanem surfingu. Powszechnie lubiany, zdolny i odważny pływak mieszka na rafie koralowej koło wyspy. Podobnie jak inni członkowie stada nie wypływa nigdy na otwarte wody oceanu, ponieważ zdaniem starszych jest tam zbyt niebezpiecznie.

Pewnego jednak dnia Plum postanawia opuścić rodzinną lagunę i zmierzyć się z przeznaczeniem. Buntuje się przeciwko delfiniemu przywódcy, porzuca bliskich i wyrusza na poszukiwanie legendarnej wielkiej fali. Podczas ryzykownej wyprawy wspiera go kalmar Macuś. Dołączają do nich też rybki Emo i Bączek. W podwodnym świecie na Pluma i jego przyjaciół czyha wiele niebezpieczeństw. Do najgroźniejszych z nich należy rekin Szama i ośmiornica Okropus.

"Delfin Plum" to ekranizacja bestsellerowej powieści "The Dolphin. Story of a Dreamer" peruwiańskiego pisarza Sergio Bambaréna. Od momentu wydania książki w 1996 roku przetłumaczono ją na ponad 40 języków i sprzedano na świecie w 15 milionach egzemplarzy. Scenariusz na podstawie powieści napisali Michael Wogh, Judy Kellem i reżyser filmu EDUARDO SCHULDT ("Pirates en el Callao", "Dragones: Destino de Fuego"). Bohaterem jest sympatyczny delfin, miłośnik surfingu, który płynąc za głosem serca przechodzi szkołę dojrzewania. Wspiera go najlepszy przyjaciel, gadatliwy kalmar Macuś, który jest niezwykle bojowy, ale tylko wtedy gdy znajduje się w odpowiedniej odległości od niebezpieczeństwa. Zagorzałym fanem kalmara jest hałaśliwa i psotna rybka Emo. Do wesołej ferajny Pluma należy też Bączek, niestrudzony łowca rozgwiazd, którego w chwilach stresu nachodzą groźne dla świeżości morskiej wody "bulgotki". W trakcie oceanicznej przygody Plum i jego przyjaciele spotykają groźną barakudę i pozornie tylko sympatycznego pana kałamarnicę, który w istocie traktuje innych jak niewolników. Rekin Szama, uzębiony koneser sushi i frutti di mare nie ukrywa, że uwielbia wyskoczyć z kolegami na rybki. Jednak pozory mylą. Pod chropawą skórą grubej ryby bije serce akwariowego skalara. Szama wręcz uwielbia pogaduszki, a że jest dobrze wychowany i nigdy nie mówi z pełnymi szczękami - wszystkie stworzenia małe i duże mają szansę go zagadać, zanim on sam zacznie zajadać. W porównaniu z rekinem, który ma egzystencjalne problemy, ośmiornica Okropus jest złośliwa i nikczemna. Kradnie marzenia innych morskich stworzeń i chwali się, że jest bliskim krewnym Krakena, groźnego władcy podwodnych krain. Monstrum Potworro zieje natomiast nienawiścią tylko dlatego, że nosi w sobie nieco wstydliwą tajemnicę.

Autorem polskiej wersji językowej jest Kuba Wecsile, jeden z najlepszych polskich dialogistów ("Iniemamocni", "Auta", "Disco Robaczki"). Za realizację odpowiadają pozostali współtwórcy sukcesu "Disco Robaczków" - Studio PRL oraz Jarosław Boberek, czołowa postać polskiego dubbingu (wyłączność na podkładanie głosu postaci Kaczor Donalda w polskich wersjach językowych, znany m.in. z roli Króla Juliana w "Madagaskarze" oraz głosu Serca w kampanii reklamowej TP), który tym razem wystąpił w roli reżysera. Robert Więckiewicz użyczył głosu rekinowi Szamie. Jego bohater posługuje się językiem, który kojarzy się ze slangiem dzielnicy warszawskiej Pragi. W opowieści o najsympatyczniejszym delfinie świata Anna Dereszowska wcieliła się w rolę tajemniczej Oceanii. Jej głos towarzyszy Plumowi w poszukiwaniach legendarnej wielkiej fali. W filmie aktorka wykonuje również piosenkę "Bądź królem morskich fal".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

lander

Słabiutko... oj słabiutko.

Arkon

Jakoś Rango podobał się mojej 8-letniej córce- skąd to stwierdzenie, że nie jest dla dzieci? Na pewno Delfin Plum dla dzieci nie jest, ale Rango?!

rass

Rango to nie film dla dzieci.... więc nie porównujmy.
Plum był u nas na ekranie 3 minuty. Odstraszająca animacja nie pozwoliła dotrzeć do przesłania.
Delfin Plum
reżyseria:
Peru/Niemcy/Włochy, 2009
Daniel Plum, młody delfin, jest wielkim fanem surfingu. Powszechnie lubiany, zdolny i odważny pływak mieszka na rafie koralowej koło wyspy. Podobnie jak inni członkowie stada nie wypływa nigdy na otwarte wody oceanu, ponieważ zdaniem starszych jest tam zbyt niebezpiecznie.
film animowany
Delfin Plum
2,7 5 1 9