PREMIERA

2007.06.09

CANAL+ PREMIUM

DELIKATNA

Frágiles

Hiszpania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/thriller

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kiedy mała Charlotta (Karmeta Cervera) zachorowała na łamliwość kości, lekarze nie potrafili jej pomóc. Mogli jedynie bezradnie przyglądać się cierpieniu dziecka. 40 lat później nikt już nie pamięta o tragedii Charlotty.

Stary, ponad 100-letni szpital "Mercy Fall", w którym kiedyś leczyła się dziewczynka, chyli się ku upadkowi. Jego zamknięcie musi jednak zostać wstrzymane, ponieważ trafiają do niego ofiary wypadku kolejowego. Do pomocy przy poszkodowanych dzieciach przydzielona zostaje młoda pielęgniarka z Londynu, Amy Nicholls (Calista Flockhart). Kiedy dociera na miejsce orientuje się, że dzieci nie zachowują się normalnie. Boją się czegoś nieuchwytnego, przepełnionego bólem i trudnego do zrozumienia. Nazywają to "mechaniczną dziewczynką" i twierdzą, że duch zamknięty jest na III piętrze szpitala, nieczynnym od blisko 40 lat. Okazuje się, że "dziewczynka" cierpi z powodu samotności i zrobi wszystko, żeby zatrzymać przy sobie jak najwięcej małych pacjentów.

Obsypany nagrodami na Gérardmer Film Festival, nagrodzony w Barcelonie i uhonorowany Goyą za efekty specjalne horror "Delikatna" to trzeci pełnometrażowy film JAUME BALAGUERÓ, który zadebiutował 6 lat wcześniej docenionym przez krytyków thrillerem "Bezimienni". Urodzony w Hiszpanii reżyser uwielbia opowieści z dreszczykiem. Oprócz "Delikatnej" i "Bezimiennych" zrealizował też "Ciemność" z Anną Paquin, pamiętaną dzięki rewelacyjnej, nagrodzonej Oscarem roli w "Fortepianie" Jane Campion oraz telewizyjny horror "Películas para no dormir: Para entrar a vivir".

W "Delikatnej" główną rolę - podobnie jak w "Ciemności" - zagrała Amerykanka Calista Flockhart, uwielbiana dzięki roli neurotycznej Ally McBeal. Oryginalne imię, które w greckim języku oznacza "najpiękniejsza", aktorka odziedziczyła po prababce. O aktorstwie marzyć zaczęła na studiach, a po zdobyciu dyplomu spróbowała sił w teatrze. Z dobrym skutkiem - Flockhart zdobyła uznanie rolami w "Trzech siostrach" Czechowa i "Szklanej menażerii" Tennessee Williamsa, a na wielkim ekranie dobre wrażenie zrobiła dzięki występowi w "Quiz Show" Roberta Redforda czy "Klatce dla ptaków" Mike'a Nicholsa. Wtedy też zaproponowano jej główną rolę w serialu o prawnikach borykających się z samotnością i rozterkami sercowymi. Flockhart, choć proponowana rola przypadła jej do gustu, bała się wiązania z serialem. Przekonali ją przyjaciele i tak 8 września 1997 roku po raz pierwszy pojawiła się na ekranach jako Ally McBeal. Serial nagrodzono 7 statuetkami Emmy i 4 Złotymi Globami, z których jeden powędrował w ręce Flockhart. Prywatnie aktorka związana jest z Harrisonem Fordem - w 2004 roku znalazła się z nim na 2. miejscu w rankingu tygodnika "In Touch Weekly" na najbardziej zaskakujące i szczęśliwe zarazem pary. Wspólnie wychowują adoptowanego synka Flockhart, Liama.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Udany horror. Żeby w Hollywood produkowali takie filmy grozy, a nie jakies kaszaloty, byłbym zachwycony.Historia jest na tyle wciągająca i klimatyczna, że całość jest świetna. Takie produkcje mógłbym oglądać częściej.

Eric Rambal-Cochet

takie sobie...

vaskez

oglądnąć chyba warto :) ale wasze recenzje są takie że nie wiadomo nic z nich hehe oglądne
nocą dziś napewno
DELIKATNA
reżyseria:
Hiszpania, 2005
Kiedy mała Charlotta (Karmeta Cervera) zachorowała na łamliwość kości, lekarze nie potrafili jej pomóc. Mogli jedynie bezradnie przyglądać się cierpieniu dziecka. 40 lat później nikt już nie pamięta o tragedii Charlotty.
horror/thriller
DELIKATNA
4,3 5 1 69