www.newspix.pl

PREMIERA

2012.04.03

CANAL+ SPORT

Destination Warsaw

2012

gatunek: Serial dokumentalny

Ocena filmu

0.00

Opis

8 miast, 16 narodowych reprezentacji Starego Kontynentu, niemal 1,5 miliona kibiców i jedno piłkarskie święto - EURO 2012. Ośmioodcinkowa seria "Destination Warsaw" to futbolowa podróż po wszystkich polskich i ukraińskich miastach, które są gospodarzami imprezy, a także drużynach biorących udział w mistrzostwach.

Odcinek 1

Pierwszy odcinek serii opowiada o dwóch zespołach z grupy A EURO 2012 - Polsce i Rosji oraz Warszawie, mieście, w którym zostanie rozegrany m.in. jeden z półfinałów mistrzostw.

Czerwcowa impreza będzie drugim występem Polski na Mistrzostwach Europy. EURO 2008 biało-czerwoni zakończyli na ostatnim miejscu w grupie. Mimo że celem zespołu jest wyjście z grupy, to nikt nie porzuca marzeń o zwycięstwie w turnieju. Franciszkowi Smudzie udało się stworzyć zespół, w którym pierwsze skrzypce odgrywają cenieni za granicą zawodnicy, tacy jak: Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Kuba Błaszczykowski z Borussii Dortmund czy Wojciech Szczęsny z Arsenalu Londyn.

Jednym z rywali Polski jest reprezentacja Rosji. Tylko Niemcy wzięły udział więcej razy w Mistrzostwach Europy niż Rosja. Zespół naszych wschodnich sąsiadów, popularnie zwany "Zborną", aż 9 razy gościł na najważniejszej imprezie piłkarskiej Starego Kontynentu. Jeszcze jako ZSRR, drużyna była pierwszym triumfatorem tych rozgrywek. Zespół do EURO 2012 przygotowuje utytułowany holenderski trener Dick Advocaat. Nie będzie to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że rosyjskie gwiazdy takie jak Andrei Arszawin wracają do kraju po nieudanych występach w zachodnich ligach.

Polska i Rosja będą jedynymi drużynami, które na czas ME zatrzymają się w Warszawie. Obie reprezentacje zmierzą się na wybudowanym w centrum stolicy Stadionie Narodowym.

PREMIERA:
CANAL+ SPORT HD, wtorek, 3 kwietnia, 21:00
CANAL+, piątek, 6 kwietnia, 18:45

Odcinek 2

W drugim odcinku twórcy dokumentu zaprezentują Czechy i Grecję, grupowych rywali Polski. Kamera odwiedzi także Wrocław, jedno z czterech polskich miast goszczących EURO 2012.

Reprezentacja Czech regularnie uczestniczy w Mistrzostwach Europy od imprezy w Anglii w 1996 roku, gdzie zajęła drugie miejsce, przegrywając w finale z drużyna niemiecką. Kolejny sukces Czechów to awans do półfinału na EURO 2004. Bez wątpienia największą gwiazdą czeskiego zespołu i jego najbardziej stabilnym punktem jest grający na co dzień w Chelsea Londyn bramkarz Petr Cech. Czesi rozpoczną mistrzostwa od meczu z Rosją 8 czerwca na stadionie we Wrocławiu.

Drugą z prezentowanych w tym odcinku drużyn jest reprezentacja Grecji. Zespół z kraju filozofów w całej historii mistrzostw tylko trzy razy awansował do finałów. Pierwszy raz Grekom udało się to w 1980 roku. 24 lata później, w 2004 roku w Portugalii nie tylko powtórzyli ten wyczyn, ale także zdobyli mistrzostwo Europy pokonując w finale uznawanych za faworytów gospodarzy.

W drugim odcinku twórcy dokumentu przybliżą widzom także Wrocław, w którym przebywać będzie reprezentacja Czech. Na nowopowstałym Stadionie Miejskim rozegrane zostaną trzy mecze grupy A, w tym wszystkie spotkania drużyny czeskiej.

PREMIERA:
CANAL+ SPORT HD, wtorek, 17 kwietnia, 21:00
CANAL+, piątek, 20 kwietnia, 18:45


Odcinek 3

W trzecim odcinku twórcy serii przybliżą widzom obraz dwóch reprezentacji, uważanych za faworytów tegorocznych Mistrzostw Europy - Holandię i Niemcy. Los zdecydował, że oba zespoły spotkają się już w fazie grupowej turnieju, a mecz zostanie rozegrany Charkowie.

Holandia ma już na koncie tytuł Mistrza Europy zdobyty w 1988 roku. Kluczową rolę w tamtym turnieju odegrał Marco van Basten. Niecałe 20 lat później van Basten, już jako trener reprezentacji dokonał rewolucji w kadrze popularnych "Oranje". Proces odmłodzenia zespołu dokończył obecny trener Bert van Marwijk. Zmiany wyszły na dobre Holendrom, którzy w 2010 roku na Mistrzostwach Świata w RPA zajęli drugie miejsce. W kwalifikacjach do EURO 2012 Holandia wygrała 9 z 10 meczów i zdobyła 37 bramek - najwięcej spośród wszystkich zespołów - co czyni z nich jednych z głównych faworytów do tytułu.

Najsilniejszym rywalem Holandii w grupie B będą Niemcy. Drużyna naszych zachodnich sąsiadów jest jak dotychczas najlepszą reprezentacją w historii Mistrzostw Europy. Trzy razy zdobyła tytuł, również trzy razy zajęła drugie miejsce, a raz trzecie. Obecny zespół niemiecki składa się z piłkarzy urodzonych już po upadku muru berlińskiego. Młodzi zawodnicy reprezentują nowe pokolenie niemieckich piłkarzy. Są wśród nich tak perspektywiczni zawodnicy, jak: M. Özil, T. Muller, M. Goetze, czy L. Podolski. Za Odrą dominuje pogląd, że celem zespołu jest najwyższy stopień podium EURO 2012.

Mecz Holandii i Niemiec zostanie rozegrany na wyremontowanym stadionie Metalist w Charkowie - drugim, co do wielkości mieście na Ukrainie. Twórcy dokumentu zabiorą widzów w podróż po tym mieście - stolicy kultury ukraińskiej i miejscu narodzin radzieckiej technologii nuklearnej.

PREMIERA:
CANAL+ SPORT HD, wtorek, 1 maja, 20:00

Odcinek 4

Czwarty odcinek serii skupia się na drużynach Portugalii i Danii, które grały przeciw sobie w grupie eliminacyjnej do EURO 2012. Z pierwszego miejsca awansowała Dania, a Portugalia w barażach pokonała Bośnię i Hercegowinę. Teraz obie drużyny los znowu postawił na swojej drodze w grupie B. Twórcy dokumentu zabiorę widzów także na spacer z kamerą po Lwowie, gdzie obie drużyny zagrają mecz.

Drużyna duńska zapewniła sobie bezpośredni awans z pierwszego miejsca dopiero w ostatnim meczu eliminacyjnym, w którym pokonała Portugalię 2:1. Dania jest jedną z reprezentacji, która może pochwalić się zdobyciem tytułu mistrzowskiego. W 1992 roku, mająca w składzie m.in. Briana Laudrupa i Petera Schmeichela, Dania pokonała w finale silną drużynę niemiecką. Po nieobecności na ostatnim turnieju europejskim Duńczycy startują z wysokimi ambicjami. Jak podkreśla gwiazda reprezentacji Dennis Rommedahl - ich siłą jest zgrany zespół.

Rywalem Danii w grupie B będzie m.in. Portugalia, która jeszcze nigdy w historii nie zdobyła tytułu Mistrza Europy. W roku 2000 zatrzymała się na półfinale, a cztery lata później w finale przegrała 1:0 niezwykle skutecznie grającą drużyną Grecji. Od lat Portugalia wymieniana jest w gronie głównych faworytów, na największych imprezach piłkarskich. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę skład Portugalczykóww, w którym znajdują się takie gwiazdy, jak Nani, H. Postiga i - uznawany za najlepszego piłkarza w Europie - C. Ronaldo.

13 czerwca oba zespoły spotkają się na specjalnie wybudowanym na EURO 2012 stadionie Arena Lwów. Ponad 34 tysiące kibiców będzie świadkami rewanżu, który Portugalia chcę wziąć za przegraną w eliminacjach do turnieju.

PREMIERA:
CANAL+ SPORT HD, wtorek, 8 maja, 20:00
Destination Warsaw
2012
8 miast, 16 narodowych reprezentacji Starego Kontynentu, niemal 1,5 miliona kibiców i jedno piłkarskie święto - EURO 2012. Ośmioodcinkowa seria "Destination Warsaw" to futbolowa podróż po wszystkich polskich i ukraińskich miastach, które są gospodarzami imprezy, a także drużynach biorących udział w mistrzostwach.
Serial dokumentalny
Destination Warsaw