PREMIERA

2005.06.16

CANAL+ PREMIUM

DETEKTYW MONK III

USA, 2004

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial detektywistyczny

czas trwania: 45 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adrian Monk to niezwykle utalentowany detektyw wydziału zabójstw w San Francisco, prawdziwy mistrz oględzin miejsca zbrodni. Kilka lat temu podłożona w samochodzie bomba zabiła jego żonę. Załamany psychicznie Monk odszedł wtedy ze służby. Od tamtej pory zmaga się z problemami zdrowotnymi.

Cierpi na kłopotliwą chorobę - nerwicę natręctw. Objawia się ona różnego rodzaju fobiami, np. lękiem przed zarazkami, wysokością, tłumem, ciemnością, a nawet mlekiem. Ponadto, Monk odczuwa niepohamowany wstręt do kontaktu fizycznego z innymi osobami. Po każdym powitaniu musi wycierać dłoń chusteczką. Zmuszony do skorzystania z urlopu zdrowotnego, zatrudnia młodą pielęgniarkę Sharonę Fleming (Bitty Schram), która ma mu pomóc w powrocie do stanu psychicznej równowagi. Ta sympatyczna dziewczyna praktycznie nie odstępuje Adriana na krok. Jest do przesady opiekuńcza, ale i niezwykle dumna ze swojego wątłego podopiecznego. Jak tylko potrafi, niweluje skutki jego przykrych dolegliwości. Na co dzień służy Monkowi radą i pomocą w najprostszych czynnościach. Z czasem staje się dla niego osobistą sekretarką, jak dr Watson dla Sherlocka Holmesa. W trzecim sezonie serialu Sharona wyprowadza się jednak wraz z synem do New Jersey, by ponownie poślubić ex-męża i z nim zamieszkać. Jej miejsce u boku Monka zajmuje Natalie Teeger (Traylor Howard).

Adrian Monk próbuje wrócić do normalnego życia. Nie jest to łatwe, ale zawód detektywa jest jego pasją. Podejmuje pracę w charakterze prywatnego konsultanta policji, który do trudnych zagadek kryminalnych potrafi podejść w niekonwencjonalny sposób. Jego były szef - kapitan Leland Stottlemeyer (Ted Levine) - raz po raz prosi go, by rzucił nowe światło na nierozwiązywalne dla jego ludzi sprawy. Stottlemeyer jest bardzo doświadczonym detektywem, niemniej zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będzie tak dobry, jak Monk, który wykorzystując swoje pedantyczne usposobienie umie dostrzec detale niewidoczne dla innych. Okazuje się, że jego choroba może być na swój sposób użyteczna. Monk podąża śladem zabójcy tak długo, aż go znajdzie. Z przenikliwością godną Sherlocka Holmesa odkrywa w ludziach najbardziej skrywane tajemnice.

Serial jest w dużej mierze komedią sytuacyjną, której kolorytu dodaje element paniki, z jakim mamy do czynienia, gdy Monk usiłuje zmierzyć się z rzeczywistością i prześladującymi go fobiami. "To nie jest policyjna robota. To wodewil" - mówi o pracy głównego bohatera jego były zwierzchnik Stottlemeyer. Tymczasem Monk z błyskiem w oku przygląda się zebranym dowodom, przy czym niezmiennie pojawia się u niego dziwny tik, przykurcz, a czasem nawet omdlenie.

Amerykańscy telewidzowie po raz pierwszy zetknęli się z detektywem Monkiem w 2002 roku. Już pierwsza seria perypetii znerwicowanego detektywa okazała się hitem - każdy odcinek oglądało średnio 4,5 miliona osób. Na sukces serialu złożyła się praca wielu uznanych filmowców (jednym z sześciu autorów zdjęć jest polski operator Jerzy Zieliński), ale nie byłoby Monka bez Tony'ego Shalhouba, który dał w serialu prawdziwy popis gry aktorskiej. Shalhoub, znany przede wszystkim z charakterystycznych ról drugoplanowych, za swoją kreację w "Detektywie Monku" został uhonorowany Złotym Globem 2003 w kategorii "najlepsza rola męska w serialu - musicalu lub komedii telewizyjnej". Udało mu się stworzyć na tyle wyrazistą i charyzmatyczną postać, że Monk ma szansę wpisać się na stałe do elitarnego grona kultowych prywatnych detektywów tj. Sherlock Holmes, Philip Marlowe czy Hercules Poirot. Oprócz niezbędnego każdemu detektywowi instynktu, Monka czynią wyjątkowym jego liczne fobie, których nabawił się po tragicznej śmierci żony. W powrocie do normalnego świata pomaga mu młoda pielęgniarka Sharona Fleming (Bitty Schram), a po jej przeprowadzce do New Jersey - Natalie Teeger (Traylor Howard). Wraz z byłym szefem Monka, kapitanem Stottlemeyerem (Ted Levine) z wydziału zabójstw Departamentu Policji w San Francisco tworzą detektywistyczne trio, które rozwiązuje nawet najbardziej zawikłane sprawy.

WASZE OPINIE

Alek

Monk to super gość!

mike

gdy byłem w USA widziałem monka na zywo naprawdę jest ok.

Grzybek

Najlepszy serial jaki w życiu widzialem. Szkoda tylko, że trzeba czekac na nowe odcinki. Niestety nie mam canal + i nie będe miał na razie przyjemności z oglądania 4 serii. :D
DETEKTYW MONK III
USA, 2004
Adrian Monk to niezwykle utalentowany detektyw wydziału zabójstw w San Francisco, prawdziwy mistrz oględzin miejsca zbrodni. Kilka lat temu podłożona w samochodzie bomba zabiła jego żonę. Załamany psychicznie Monk odszedł wtedy ze służby. Od tamtej pory zmaga się z problemami zdrowotnymi.
serial detektywistyczny
DETEKTYW MONK III
3,6 5 1 49