• Złote Globy

PREMIERA

2007.10.27

CANAL+ PREMIUM

DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY

The Devil Wears Prada

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrea Sachs (Anne Hathaway) kończy z wyróżnieniem studia dziennikarskie i zaczyna poszukiwania pracy. Trafia na rozmowę kwalifikacyjną do magazynu "Runway", prowadzonego twardą ręką przez najbardziej wpływową kobietę świata mody, Mirandę Priestley (Meryl Streep).

Ma szczęście, bo owiana złą sławą redaktor naczelna potrzebuje właśnie dodatkowej asystentki i postanawia dać Andrei szansę. Dziewczyna naiwnie sądzi, że w pracy najważniejsze są kompetencje, błyskotliwe pomysły i lekkie pióro. Jest jednak w błędzie. W świecie mody bardziej liczy się to, jaki nosi rozmiar, u kogo się ubiera i gdzie strzyże włosy. By utrzymać posadę Andrea musi spełniać nawet najbardziej dziwaczne i niemożliwe do zrealizowania zachcianki szefowej, jak choćby zdobycie najnowszej wersji Harry'ego Pottera, zanim książka ukaże się w księgarni. Andrea postanawia nie poddać się bez walki, zwłaszcza że nagrodą za rok pracy u Mirandy ma być przepustka do każdej gazety w Nowym Jorku. Dzięki pomocy stylisty "Runway", Nigela (Stanley Tucci), poprawia swój styl, a drakońska dieta zmniejsza rozmiar noszonych ubrań. Bycie w pełnej gotowości non stop i natychmiastowe spełnianie rozkazów szefowej, w końcu przynosi upragnione efekty: Andrea staje się ulubienicą Mirandy. Nagle jednak okazuje się, że cena sukcesu jest bardzo wysoka: dziewczyna zaniedbała przyjaciół, chłopaka i wszystko, co wiąże się z prywatnością. Andrea zaczyna zdawać sobie sprawę, że świat, w którym się znalazła jest tylko efektownym targowiskiem próżności, w którym nikt - nawet jej piekielna szefowa - nie mogą być pewni swojej pozycji następnego dnia.

Najpierw była debiutancka, przetłumaczona na 27 języków powieść Lauren Weisberger, która opisała swoją gehennę, pracując przez rok w magazynie mody. W książce i filmie nazywa się on "Runway", choć w rzeczywistości chodzi o słynny "Vogue". Napisana lekkim stylem i nie szczędząca detali książka rozeszła się jak ciepłe bułeczki, a "The New York Times" umieszczał ją na swojej liście bestsellerów przez sześć miesięcy. Ekranizacja była kwestią czasu. Prawa do filmu nabyła ostatecznie wytwórnia Twentieth Century Fox, a za sterem stanął DAVID FRANKEL, reżyser znany przede wszystkim jako współtwórca serialu "Seks w wielkim mieście".

Kluczową decyzją było znalezienie odpowiedniej aktorki do roli Mirandy. Twórcy, na czele z producentką filmu Wendy Finerman, odpowiedzialną za sukces m.in. "Forresta Gumpa", marzyli, aby główną rolę zagrała Meryl Streep. "Talent Meryl polega na umiejętności łączenia komedii i dramatu. Potrafi wydobyć komizm z sytuacji, która wcale nie wydaje się komiczna" - mówił o doskonałej aktorce Frankel. Kiedy więc gwiazda "Godzin" czy "Co się wydarzyło w Maddison County" zgodziła się zagrać w filmie wydawało się, że połowa sukcesu już została osiągnięta. "Ludzie kochają modę. Chcą ją oglądać w pismach i na wybiegach. Tak samo interesujące jest spojrzenie na ten specyficzny światek, zobaczenie jak on się kręci, co jest zabawne i gdzie zabawa się kończy" - mówiła Streep, której udało się zasugerować, jak w porównaniu do pasma sukcesów zawodowych układa się życie prywatne Mirandy. Wydaje się też, że genialna aktorka nadała postaci kilka cech własnej osobowości. Streep znana jest bowiem z ciętego języka i bezkompromisowości. Kiedy starała się o tytułową role w "Evicie" publicznie powiedziała: "Potrafię śpiewać lepiej niż Madonna. Jeśli ona dostanie tę rolę, poderżnę jej gardło!". Kiedy zaś odbierała Złoty Glob za rolę w "Adaptacji" skomentowała na scenie: "Mój Boże, byłam nominowana do tej nagrody chyba z 789 razy, ale nie wygrałam od czasów mezozoiku". Za "Diabeł ubiera się u Prady" Streep otrzymała m.in. szósty w karierze Złoty Glob i dwunastą nominację do Oscara, mając na koncie dwie statuetki. Sam obraz wyróżniono dodatkowo nominacją do Oscara za kostiumy, pięcioma nominacjami do BAFTY oraz dwiema nominacjami do Złotych Globów, w tym za najlepszą komedię.

Na planie filmu Frankela Streep towarzyszyła m.in. początkująca, ale dobrze zapowiadająca się Anne Hathaway, znana z "Pamiętnika księżniczki" i "Tajemnicy Brokeback Mountain". Rolę Nigela zagrał natomiast Stanley Tucci, dwukrotny zdobywca Złotego Globu ("Ostateczne rozwiązanie" i "Winchell") i wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalu Sundance i rozdaniu Independent Spirit Award.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Meryl Streep, film DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Jest to jeden z najlepszych filmów przedstawiających świat mody, jaki kiedykolwiek udało mi się zobaczyć. W zasadzie nie ma co tu dużo pisać, bo cała produkcja była świetna. Meryl Streep, Anne Hathaway i Eily Blunt to najjaśniejsze gwiazdy "Diabła ubiera się u Prady". Kiedy na ekranie pojawiała się Streep, po prostu to było jak nirwana. Widziałem go kilkakrotnie, i jeszcze mi mało. Jeszcze raz powtarzam: GENIALNA komedia.

justyna

moj ukochany film!!! polecam:)))))))))

agrEs

film cudowny :) oglądalam go chyba z 3 razy ( raz w kinie ) i już nie mam zamiaru go znowu oglądac - za bardzo wzbudza wyobraźnie

słodki, przemiły, aaaaaaaaaaaa!!! ;]

a meryl streep gra tu niezlą babkę ;]
DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY
reżyseria:
USA, 2006
Andrea Sachs (Anne Hathaway) kończy z wyróżnieniem studia dziennikarskie i zaczyna poszukiwania pracy. Trafia na rozmowę kwalifikacyjną do magazynu "Runway", prowadzonego twardą ręką przez najbardziej wpływową kobietę świata mody, Mirandę Priestley (Meryl Streep).
komedia
DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY
4,8 5 1 130