PREMIERA

2012.01.28

CANAL+ PREMIUM

Diabeł

Devil

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/horror

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Detektyw Bowden (Chris Messina) przed pięcioma laty stracił w wypadku rodzinę i wskutek załamania popadł w alkoholizm. Teraz powraca do zdrowia. Zostaje przydzielony do śledztwa w sprawie pewnego samobójstwa. W budynku, z którego zeskoczyć miała ofiara, między piętrami zatrzymuje się winda.

W jej wnętrzu zostaje uwięzionych pięciu przypadkowych ludzi: młoda kobieta (Bojana Novaković), starsza kobieta (Jenny O'Hara), mechanik (Logan Marshall-Freen), ochroniarz (Bokeem Woodbine) i sprzedawca (Geoffrey Arend). Ochrona budynku może obserwować ich przez kamery, lecz nie jest w stanie usłyszeć, o czym rozmawiają. Z czasem w windzie zaczyna dochodzić do niepokojących zdarzeń. Bowden stara się pomóc uwięzionym, nie wiedząc, że jeden z nich jest diabłem.

Pomysłodawcą fabuły "Diabła" jest specjalista od inteligentnych horrorów M. Night Shyamalan. Autor m.in. "Szóstego zmysłu", "Osady" i "Zdarzenia" tym razem postanowił posłużyć się nadprzyrodzoną postacią tytułowego przybysza z piekła, ale właściwą intrygę i zaskakujące zwroty akcji zaczerpnął - jak sam przyznaje - z powieści "Dziesięciu Murzynków" Agathy Christie. Do realizacji pomysłu pozyskał scenarzystę Briana Nelsona ("30 dni mroku") i reżysera JOHNA ERICKA DOWDLE'A ("Kwarantanna"), a więc twórców doskonale rozumiejących, czym jest filmowa groza. "Był wobec nas naprawdę w porządku" - mówił o współpracy z Shyamalanem Dowdle. "Mieliśmy pewne obawy, bo jako reżyser miał wcielić się w nieco inną rolę, ale niepotrzebnie, bo szło nam razem świetnie. Zaufał naszej kreatywności i zostawił nam wolną rękę". W tym oryginalnym horrorze zagrali m.in. Chris Messina ("Vicky Cristina Barcelona", "Niewidzialny znak"), Logan Marshall-Green ("Gliniarze z Brooklynu", serial "Gra pozorów"), Bojana Novaković ("Wrota do piekieł", "Furia") czy Geoffrey Arend (serial "Anatomia prawdy").

Film zrealizowano stosunkowo niewielkim kosztem (budżet wyniósł zaledwie 10 milionów dolarów, zyski przekroczyły 60 milionów), a niemal wszystkie mrożące krew w żyłach sceny nakręcono wewnątrz windy. "W pewien sposób sensowne może być porównanie "Diabła" do "Piły". Tu też mamy do czynienia z wydarzeniami na małej przestrzeni i opowieścią o śmiertelności" - reklamował swój film Dowdle, zaś recenzent "Philadelphia Inquirer" Tirdad Derakhshani pisał: "Gwarantowane napięcie od początku do końca, bez nadmiernej przemocy. Dowdle i spółka oparli się na regułach gatunku, by stworzyć kuszącą mieszankę intrygi, suspensu i tajemnicy". Warto dodać, iż "Diabeł" jest pierwszą częścią zaplanowanej przez Shyamalana trylogii "The Night Chronicles", traktującej o obecności sił nadprzyrodzonych w nowoczesnym świecie.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

Film dobry i godny polecenia. Ciekawe postacie, akcja trzyma poziom i nawet zaskakuje. Dla fanów latających wnętrzności i wycinania nerek na żywo nic ciekawego. Pozostali powinni znaleźć coś dla siebie.

julo

Dobry film, może wątek samego diabła słaby ale ogólnie film godny polecenia. Polecam ludziom
którzy lubią się bać.

bazyli

Są takie filmy które szanuję, podziwiam - ale za Diabła mało rozumiem - jak na horror - zbyt takie sobie jak na film z przesłaniem - za jakieś takie zbyt oczywiste. Da się obejrzeć ale czy jako film w sobotni wieczór - lepiej wypić piwo z kolegami. Nie będę psuł ludziom przyjemności oglądania ale problem winy i kary jakiś taki - ot taki sobie oklepany - ot przyznał się i tyle. Może z właśnie lecącego making of - dowiem się o co do Diabła chodzi - wygląda że autor Szóstego zmysłu postanowił dać kilka swoich scenariuszy młodym i wyszło tak jak wyszło
Diabeł
reżyseria:
USA, 2010
Detektyw Bowden (Chris Messina) przed pięcioma laty stracił w wypadku rodzinę i wskutek załamania popadł w alkoholizm. Teraz powraca do zdrowia. Zostaje przydzielony do śledztwa w sprawie pewnego samobójstwa. W budynku, z którego zeskoczyć miała ofiara, między piętrami zatrzymuje się winda.
thriller/horror
Diabeł
4,6 5 1 32