PREMIERA

2010.10.11

CANAL+ PREMIUM

DIABELSKIE IGRASZKI

The Daisy Chain

Irlandia/Wielkia Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Martha (Samantha Morton) i Tomas (Steven Mackintosh) Conroyowie to młode małżeństwo opłakujące śmierć córeczki. Aby zmierzyć się z bolesną stratą i przygotować na narodzenie kolejnego dziecka, które Marta nosi pod sercem, para wyprowadza się z Londynu.

Jadą w rodzinne strony Tomasa, do prowincjonalnego irlandzkiego miasteczka. Nowe miejsce nie rozczarowuje ich - dom jest pięknie położony, a szum morza działa kojąco. Wkrótce jednak Conroyami wstrząsa wieść o pewnej dziewczynce (Mhairi Anderson), która w strasznych okolicznościach straciła bliskich. Martha czuje, że dzięki temu, przez co sama przeszła, potrafi zrozumieć i wesprzeć małą Daisy. Namawia męża, by sierota zamieszkała z nimi. Z początku chorobliwie zamknięta w sobie dziewczynka z czasem zaczyna oswajać się z opiekunami i nowym domem. Wkrótce dochodzi jednak do serii niezwykłych zdarzeń, o które lokalna społeczność, odwołując się do legend i ludowych przesądów, oskarża Daisy. Ludzie przekonują Conroyów, że nie jest ona wcale zwyczajnym, skrzywdzonym przez los, niewinnym dzieckiem.

"Dla mnie film opowiada o tym, jak to jest być innym, outsiderem w większej grupie czy społeczności. Ludzie szukają w takiej sytuacji zarzutów i uzasadnień, by zaszufladkować odmieńca i jeszcze głębiej wepchnąć go w rolę "innego""" - mówiła reżyserka "Diabelskich igraszek" AISLING WALSH. Irlandka ma na koncie kilka filmów, które zdobyły uznanie widzów i krytyki na świecie. Za dramat "Szkoła dla łobuzów" uhonorowano ją m.in. na festiwalach w Kopenhadze, Lublanie i Seattle. Nominację do prestiżowej nagrody BAFTA przyniósł jej natomiast serial kostiumowy "Złodziejka", poruszający temat miłości lesbijskiej w wiktoriańskiej Anglii. Specjalizująca się w obyczajowych dramatach Walsh tym razem zapragnęła nakręcić coś innego. Sięgnęła po scenariusz na dobry thriller, autorstwa jej rodaczki Lauren Mackenzie i udało się jej stworzyć klimatyczny, mocny obraz, trzymający w napięciu i poruszający emocje.

W rolę ciężarnej Marthy wcieliła się naprawdę oczekująca w tym czasie dziecka angielska aktorka Samantha Morton. Widzowie mogą ją pamiętać z występów w głośnych produkcjach science fiction: "Raporcie mniejszości" i "Kodeksie 46". Wystąpiła także w "Słodkim draniu" Woody'ego Allena i "Naszej Ameryce" Jima Sheridana, zdobywając za każdy nominację do Oscara. Morton ma ponadto na koncie dwie nominacje do nagrody BAFTA: za kreację w "Control" i w telewizyjnej produkcji "Longford", która przyniosła jej też Złoty Glob. W "Diabelskich igraszkach" męża bohaterki gra Steven Mackintosh ("Matka", "Underworld 2 - Ewolucja", "Narodziny obłędu"), zaś przygarniętą przez nich sierotę debiutująca na wielkim ekranie młodziutka Szkotka Mhairi Anderson.

WASZE OPINIE

szymon_212

Mi się ten film bardzo podobał. Wciągnął mnie. Super film polecam każdemu bo film jest naprawde wart polecenia oraz uwagi, a co najważniejsze nie szkoda na niego swojego cennego czasu. Po prostu super film. Ocena 10.

szymon_212

Mi się ten film bardzo podobał. Wciągnął mnie. Super film polecam każdemu bo film jest naprawde wart polecenie oraz uwagi, a co najważniejsze nie szkoda na niego swojego cennego czasu.

arti

Całkiem przyzwoity film. Trzymał mnie w napięciu do samego końca, a zakończenie nie wyjaśniło do końca co się stało. Młoda bohaterka świetnie zagrała swoją rolą. Plus fajne klimaty brytyjskiej prowincji nadmorskiej. Polecam
DIABELSKIE IGRASZKI
reżyseria:
Irlandia/Wielkia Brytania, 2008
Martha (Samantha Morton) i Tomas (Steven Mackintosh) Conroyowie to młode małżeństwo opłakujące śmierć córeczki. Aby zmierzyć się z bolesną stratą i przygotować na narodzenie kolejnego dziecka, które Marta nosi pod sercem, para wyprowadza się z Londynu.
thriller
DIABELSKIE IGRASZKI
4,2 5 1 6